Slovo polyp pochádza z gréckeho slova „polypus“ a označuje stopkatý útvar v maternicovej dutine vyrastajúci zo sliznice. Myómom sa myslí nezhubný nádor vo svalovej tkanine, ktorý vzniká zmnožením hladkej svaloviny v stene ciev, ktoré zásobujú maternicu krvou. Kým sú útvary malé, ženy nepociťujú žiadne sprievodné príznaky. S ich rastom môžu nastať bolesti v podbrušku, krížoch, bolestivé a silné menštruácie.
Myómy postihujú 20–30 % žien mladších ako 30 rokov a 50 % žien nad 30 rokov. Vzhľadom k lokalizácii týchto útvarov (na maternicovej stene) je možné toto ochorenie chirurgicky liečiť. Zákrok sa volá hysteroskopia. Je to metóda, keď sa dá vaginálnym prístupom pomocou hysteroskopu vidieť a pracovať v dutine maternice. Hysteroskopia prešla v 21. storočí radom zásadných zmien.
Hysteroskopiu je možné urobiť pomocou bipolárneho systému Versapoint. Je to špeciálny chirurgický systém, ktorý umožňuje bezpečnú a účinnú miniinvazívnu operáciu.
K výkonu je potrebný generátor, na ktorý sa pripoja elektródy. Bipolárna energia prúdi cez aktívnu časť elektródy ku tkanivu, kde dôjde k odrezaniu polypu či myómu. Výkon sa robí vo fyziologickom roztoku, ktorý funguje ako bezpečnostná poistka a cez vratnú časť elektródy umožňuje návrat energie do generátora a nepoškodzuje organizmus pacientky.
Pri menších operáciách sa zavádzajú tenké elektródy do maternice pomocou unikátneho systému Versacope. Výkon sa dá robiť aj ambulantne bez akejkoľvek anestézie a trvá do 10 minút. Pri väčších polypoch a myómoch sa používajú väčšie elektródy, ktoré sa do dutiny maternice zavádzajú pomocou resektoskopu a výkon sa robí v celkovej anestéze.
Pri diagnostike sa využíva základné gynekologické vyšetrenie pohmatom a vyšetrenie ultrazvukom. Aj v tejto súvislosti majú význam pravidelné gynekologické prehliadky.
Pripravené v spolupráci s Johnson & Johnson