„Na zvládnutie správnej techniky dentálnej hygieny stačí navštevovať dentálnu hygieničku. Naučí vás správnu techniku čistenia a riziko vzniku zubného kazu sa tak minimalizuje. Zvládnutie správnej techniky je základ,“ hovorí stomatológ MUDr. Michal Paška. „Ak naučíme už deti správne si čistiť zuby, majú veľkú šancu vyhnúť sa v dospelosti nepríjemným problémom so zubným kazom, paradentózou, zubným kameňom a podobnými komplikáciami,“ dodáva.
Na to, aby zubný povlak začal produkovať toxické látky a kyseliny, ktoré spôsobujú vznik zubného kazu, potrebuje určitú hrúbku, zloženie a tiež dostatočný čas približne 24 hodín. Ak je počas tejto doby akýmkoľvek spôsobom mechanicky dostatočne narušená jeho štruktúra, nemôže pôsobiť negatívne a je donútený začať so stavbou novej vrstvy.
Najúčinnejšie odstránenie povlaku z povrchu zubu je mechanické s pomocou dentálnej pomôcky a doplnkov. Ako dentálne pomôcky označujeme medzizubnú kefku, zubnú kefku, zubnú niť, prípadne elektrickú zubnú kefku. Ako doplnky označujeme pasty, ústne vody, gély a žuvačky bez cukru.
Nezabudnite!
- Techniku čistenia zubov vám najlepšie názorne ukáže a vysvetlí dentálna hygienička.
- Zuby čistite tak dlho, kým nie sú na dotyk hladké.
- Nezabúdajte na čistenie medzizubných priestorov, kde sa usadzuje až 50 % povlaku.
- Čistiť si zuby je nutné minimálne 1x za 24 hodín, ideálne je čistenie zubov ráno a večer.
- Nezabúdajte na pravidelnú výmenu zubnej kefky pri prvých známkach opotrebovania (rozstrapkané konce, vypadávajúce vlákna) - najneskôr však po troch mesiacoch používania.
- Na osvieženie dychu počas dňa používame vhodné doplnky – žuvačky bez cukru, ústny sprej, ústna voda.
Návody na správne postupy dentálnej hygieny pre dospelých aj deti alebo novinky z tejto oblasti nájdete aj na stránke www.orbitklub.sk.