S epilepsiou sa dá žiť plnohodnotný život
Epilepsia je ochorenie, s ktorým sa spája mnoho mýtov a poloprávd. Aj keď ju mnohí považujú za duševnú poruchu, ide o najčastejšie vážne neurologické ochorenie. Pri správnej liečbe môžu žiť epileptici plnohodnotný život, často úplne bez záchvatov. Odbúrať mýty a rozšíriť pochopenie tohto ochorenia medzi širokou verejnosťou je cieľom nového občianskeho združenia EpiKlub.
Epilepsia nie je psychiatrická diagnóza, ani dôsledok mentálneho postihnutia – je to ochorenie mozgu, ktoré môže postihnúť kohokoľvek z nás, bez ohľadu na inteligenciu, vzdelanie, či sociálnu situáciu. V Európe žije 6 miliónov ľudí s epilepsiou. Na Slovensku ňou trpí asi 60 000 pacientov a každoročne pribudne asi 2500-3000 nových prípadov.
Väčšina laikov epilepsiu nepozná a má o nej skreslené, často priam hrôzostrašné predstavy. Existuje pritom mnoho typov epilepsie s rôznymi prejavmi a známymi „veľkými“ záchvatmi, pri ktorých človek padá na zem a zmieta sa v kŕčoch celého tela, trpí len nízke percento pacientov. S epilepsiou sa dá žiť plnohodnotný život, mnohí pacienti dokážu podávať rovnaké pracovné výkony, ako zdraví, môžu študovať, mať zdravé deti, nemusia sa vzdať koníčkov či športu. Mnohým pacientom preto spôsobuje omnoho vážnejšie problémy odmietavý postoj okolia, ako samotné epileptické záchvaty. Predsudky spôsobujú, že je medzi nimi vyššia nezamestnanosť, sú nútení vykonávať povolanie, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii, zamestnávatelia považujú ich ochorenie za príťaž a výrazne ich znevýhodňujú. Medzi epileptikmi pritom nájdeme mnohé významné osobnosti, ktoré ovplyvnili celé dejiny, lekárov, právnikov, vrcholových manažérov – i keď mnohí svoje ochorenie taja zo strachu pred nepochopením a predsudkami. Zároveň sme jediná krajina v Európe, kde nemajú epileptici právo vlastniť vodičský preukaz, a to ani pri úspešnej liečbe, vďaka ktorej žijú úplne bez záchvatov. Podľa štatistík je pritom epileptický záchvat príčinou dopravnej nehody len v 3 prípadoch z 10 000. Pre porovnanie – napríklad diabetikom, ktorí môžu dostať za volantom glykemický záchvat, či pacientom s aterosklerózou, u ktorých hrozia náhle cievne príhody (infarkt, mozgová príhoda), sa vodičské preukazy neodoberajú.
Diskriminácia, predsudky a nedostatočné povedomie o epilepsii medzi širokou verejnosťou sú hlavné príčiny vzniku nového občianskeho združenia EpiKlub. Jeho cieľom je poukázať na dôležitosť tohto neurologického ochorenia, zlepšiť vnímanie ochorenia a pacientov medzi širokou verejnosťou, šíriť pravdivé informácie a zlepšiť situáciu pacientov s týmto ochorením na Slovensku – a to v bežnom i profesionálnom živote. Epilepsia je síce chronické ochorenie, no na rozdiel od iných (kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka a pod.) nie je progresívna, stav pacienta sa nezhoršuje a pri správnej liečbe môže žiť plnohodnotne. Zakladajúci členovia združenia sú z radov pacientov, ktorí s týmto ochorením roky žijú a dôverne poznajú všetky ťažkosti, ktoré prináša.
Nová nádej v liečbe epilepsie
Vďaka veľkému pokroku vo výskume a stále novým liečebným možnostiam môžu dnes epileptici žiť celkom normálny život. Najnovšou možnosťou liečby, ktorá je na Slovensku dostupná len od apríla tohto roku, je liek Vimpat s účinnou látkou lakosamid.
Cieľom antiepileptickej liečby je dosiahnuť stav bez záchvatov s čo najmenším množstvom nežiaducich účinkov. Najnovšou možnosťou liečby epilepsie je liek Vimpat s účinnou látkou lakosamid, ktorý je schválený na liečbu parciálnych záchvatov s alebo bez sekundárnej generalizácie u pacientov starších ako 16 rokov. Má celkom nový, unikátny mechanizmus účinku. Využíva sa ako prídavná terapia (rovnako ako všetky ostatné moderné antiepileptiká) u pacientov, ktorí pri predchádzajúcej liečbe nedosiahnu stav bez záchvatov a chcú žiť plnohodnotnejší život. Môže sa pridávať k akýmkoľvek antiepileptikám alebo ich kombináciám. Vimpat prináša pacientom vysokú účinnosť, väčšiu pravdepodobnosť života bez záchvatov, a pritom má minimálne riziko vedľajších účinkov. Okrem zvýšenia kvality života pacienta tak šetrí náklady, ktoré treba pri mnohých antiepileptikách vynakladať na kompenzáciu ich vedľajších účinkov. Preto je táto liečba účinná, a zároveň efektívna aj z hľadiska finančných prostriedkov.
Vimpat je dostupný vo forme tabletiek s rozličným množstvom účinnej látky.
Okrem účinnej a bezpečnej liečby je dôležitou súčasťou úspešnej terapie prístup pacienta. Lieky proti epilepsii sa musia užívať pravidelne a rovnako dôležité je dodržiavať správnu životosprávu – dbať na rady lekára, dodržiavať pravidelný spánkový režim, vyhýbať sa alkoholu. A najmä – užívať lieky podľa predpisu a nevysadzovať ich, ani keď sa pacient cíti dobre – základom života bez záchvatov je totiž správna a dlhodobá, väčšinou celoživotná liečba.