lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 2 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 28 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 27. November, , Dnes oslavuje Milan
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
POČET PACIENTOV SO SRDCOVÝM ZLYHÁVANÍM RASTIE

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 2.6.2010
späť
Späť

Poslať
 

Slovenská kardiologická spoločnosť (SKS) usporiadala pod záštitou  Asociácie pre srdcové zlyhávanie Európskej kardiologickej spoločnosti (Heart Failure Association of the European Society of Cardiology) tlačovú konferenciu so zameraním na toto závažné srdcovo-cievne ochorenie. Stalo sa tak pri príležitosti Dňa srdcového zlyhávania, ktorý zorganizovali pracovné skupiny pre srdcové zlyhávanie pri národných kardiologických spoločnostiach po celej Európe. Slovenskej tlačovej konferencie v hoteli Gate One sa zúčastnili doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., prezidentka SKS, prof. MUDr. Ján Murín, CSc., predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca, a MUDr. Peter Lesný, predstaviteľ pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie SKS. Cieľom iniciatívy je upovedomiť odbornú, ale najmä širokú laickú verejnosť na problematiku tejto choroby a podporiť aktivity smerujúce k modernizácii systému starostlivosti o pacientov so srdcovým zlyhávaním.

 

Srdcové zlyhávanie je jediné kardiovaskulárne ochorenie, ktorého výskyt vo vyspelých krajinách vrátane Slovenska neustále rastie a v súčasnosti tak predstavuje významný medicínsky, spoločenský aj ekonomický problém. Prognózy odborníkov pritom varujú, že tendencia nárastu ochorenia bude pokračovať. „Srdcové zlyhávanie sa v bežnej populácii EÚ a Spojených štátov vyskytuje u 2 % pacientov, u ľudí nad 75 rokov však predstavuje až 10 %. V prípade ľudí nad 65 rokov je najčastejšou príčinou hospitalizácie, čo potvrdzujú aj skúsenosti slovenských interných oddelení. Hospitalizačná úmrtnosť na Slovensku dosahuje až 10 %, čo je viac ako hospitalizačná úmrtnosť na akútny infarkt,“ uviedla docentka Eva Goncalvesová. Hrozivý je aj ekonomický rozmer tohto problému. Podľa niektorých štatistík prevyšujú prostriedky vynaložené na hospitalizáciu a liečbu pacientov so srdcovým zlyhávaním prostriedky na liečbu piatich najčastejších malígnych ochorení.

 

Srdcové zlyhávanie má niekoľko príčin. K najdôležitejším patrí celkové starnutie populácie. Úmrtnosť na akútny infarkt sa síce podarilo znížiť, v mnohých prípadoch sa však v dôsledku infarktu nezvratne poškodí srdcový sval. U pacientov sa tak postupne, najmä po prekonaní opakovaných akútnych príhod, vyvíja srdcové zlyhávanie. Ďalším dôvodom je cukrovka, ktorá predstavuje osobitný rizikový faktor tohto ochorenia, predovšetkým u žien. Jej výskyt sa pritom počas ostatných 30 rokov na Slovensku zdvojnásobil (podľa nedávneho prieskumu postihuje 7 % populácie).

 

Príznaky ochorenia sú v chronickej fáze často nenápadné. Typická je dýchavica pri námahe a zvýšená únava, čo sa veľakrát pripisuje veku a starnutiu. Často dochádza k zhoršeniu ochorenia, ktoré môže vyústiť do stavu akútnej dýchavice s dychovou tiesňou a nezriedka ho sprevádzajú rozsiahle opuchy. Kvalita života pacientov sa výrazne znižuje, pretože väčšinou vyžadujú asistenciu rodiny alebo profesionálnej opatrovateľskej služby.

 

Liečba srdcového zlyhávania sa opiera o lieky a opatrenia spočívajúce v diéte a pohybovej aktivite. V indikovaných prípadoch sa používajú rôzne typy kardiostimulátorov („strojčekov“). Najťažšie formy sa najmä u mladších ľudí riešia transplantáciou srdca.    


Diskusia k článku:

Dobrfd den,pokoušel jsem se dnes dovolat panu Lukešovi staršedmu, ale bohužel jsem se novldoeal. Předpokle1de1m, že je pracovně dost vytedžen. Re1d bych se Ve1s zeptal jestli me1te Vy nebo Ve1š pan otec zkušenosti s le9čbou střevnedch ze1nětů či předpadně degenerativnedch onemocněned jater. V 17 letech mi byla diagnostikove1na ulcerozni kolitida a prime1rned sklerotizujedced cholangoitida. Klasickou le9čbu jsem odmedtl (vzhledem k tomu, že mi stejně neměla moc co nabeddnout) a již osm let se snažedm le9čit alternativnedmi způsoby, někdy s lepšedmi jindy s horšedmi vfdsledky. Zajedmalo by mě tedy jestli me1te s tedmto typem onemocněned zkušenosti, předpadně jake9.Děkuji.S pozdravem a pře1nedm všeho nejlepšedhoPavel
Neregistrovaný - KdiRAPqxRXvVGu, 17.5.2012 19:05, homes(`na`)teamelitehomesales.com
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!