V bývalom reprezentačnom salóne paláca rodu Erdodyovcov na Laurinskej ulici č. 3 v Bratislave ožila, vďaka podpore spoločnosti Henkel Slovensko, tradícia slávnych salónov. Moderátor Richard Stanke a jeho hostia sprevádzali počas večera prítomných divákov dejinami slávnych salónov a všetkým, čo sa v nich odohrávalo. Zaujímavej diskusie v príjemnom prostredí Salónu Mareka Kopanicu sa zúčastnili Marína Kráľovičová, herečka; Július Barczi, historik Aukčného domu SOGA; Nina Gažovičová, licitátorka Aukčného domu SOGA; a Renáta Ormandíková, kostýmová a textilná výtvarníčka.
Večer s názvom “Salón v Salóne” sa pohrával s jedinečnou symbiózou významu slova salón - ako spoločenská, prijímacia miestnosť, diskusný kruh ako aj luxusný kadernícky či módny dom. Pozvaní hostia tak v rámci diskusie odhalili aj dejiny kaderníkov a kaderníckych salónov.
Od histórie po súčasnosť
Vďaka pokrokovým myšlienkam osvietenstva sa Európa v 18. storočí zmenila na jeden veľký diskusný klub. Prvýkrát v histórii sa nahlas hovorilo o človeku, jeho postavení, schopnostiach, živote a slobodnej vôli. Verejne prezentovaný názor sa postupne inštitucionalizoval , formoval do salónov, klubov a kasín. V roku 1827 bolo v Pešti založené uhorské Národné kasíno, členmi ktorého boli výlučne aristokrati a vysokí vojenskí hodnostári. Kasíno slúžilo národu, spoločnosti, štátu, atď. Napĺňalo vyššie kultúrne a politické ciele, a to všetko prostredníctvom diskusie. Podľa jeho vzoru začali po roku 1830 vznikať kasína takmer v každom väčšom meste monarchie, ich členmi boli vážení mešťania, veľkostatkári, umelci a intelektuáli. Kasína či salóny fungovali na základe prijatých stanov a členstvo v nich podliehalo prísnej hierarchii. Ženy v salónoch, kde prebiehali vážne rozhovory o budúcnosti krajín a miest nemali miesto, a preto vznikali akési diskusné krúžky, ktorým predsedali zvyčajne manželky starostov alebo vznešené šľachtičné.
Účasť na salóne bola v minulosti podmienená aj samotným výzorom jeho členov. Nešlo v ňom teda len o politiku či umenie, ale aj o módu. Páni sa predbiehali v kráse svojich hodiniek, prechádzkových palíc a dámy prezentovali svoj vkus prostredníctvom šiat, klobúkov a účesov.
Je tomu tak aj dnes. Vzhľad totiž tvorí dôležitú súčasť nášho každodenného vystupovania a preto bola počas večera uvedená na svet aj jedna historická inovácia - Perfect Mousse – prvá trvácna ošetrujúca penová farba na vlasy bez amoniaku v portfóliu Schwarzkopf, ktorá sa do vlasov nanáša jednoducho a rovnomerne pre intenzívne žiarivú a dlhotrvajúcu farbu vlasov.
Organizátori a hostitelia večera ďakujú Júliusovi Barczimu a Aukčnému domu SOGA za poskytnutie historického materiálu a starožitného mobiliéru.