Snom každej ženy je rýchly a ľahký pôrod s maximálnou bezpečnosťou pre matku aj dieťatko. Keďže ide o energeticky náročný výkon, ak pôrod dlho trvá, matka aj dieťa sú stále viac vyčerpané. Aj na Slovensku sa však už dá kúpiť pôrodnícky gél, ktorému dôverujú švajčiarske ženy, ako aj tehuľky v iných štátoch Európy. Je klinicky dokázané, že táto novinka skracuje u prvorodičiek vypudzovaciu fázu pôrodu o 30 % (26 minút) a celkovú dĺžku pôrodu rovnako o 30 % (106 minút). Šetrí tak sily matke a dieťaťu a navyše chráni panvové dno, pošvu a hrádzu.
Objav pôrodníckeho gélu pochádza od švajčiarskych gynekológov. Inšpirovali sa v Starom Ríme, kedy sa na uľahčenie pôrodu používal olivový olej. Vedomosti o uľahčovaní pôrodu sa totiž, bohužiaľ, v „modernom pôrodníctve“ stratili. Štúdie na Konfederačnej vysokej škole technickej v Zürichu ukázali, že použitie špeciálne vyvinutého pôrodníckeho gélu zredukuje trecie sily až o 50 %. Plodová voda a novorodenecký maz pôsobia počas pôrodu ako prirodzené mazivá. Ich účinok je však vo väčšine prípadov nedostatočný na to, aby efektívne zmiernili trecie sily medzi pošvou a bábätkom. „Aplikáciou pôrodníckeho gélu sa dajú tieto trecie sily účinne zredukovať jednoduchým a bezpečným spôsobom. Pôrodnícky gél vytvára súdržnú kĺzavú vrstvu v pošve, ktorá zmenšuje trecie sily a bábätko lepšie vykĺzne cez pôrodný kanál,“ informuje prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD., hlavný odborník MZ SR pre odbor gynekológia a pôrodníctvo a viceprezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti, a dodáva: „pôrod je tým pre ženu ľahší a menej bolestivý.“
Opodstatnenosť použitia pôrodníckeho gélu pri pôrode dokazujú výsledky klinických štúdií na viacerých pôrodných klinikách v Európe. Vyplýva z nich, že doba pôrodu sa pôrodníckym gélom výrazne skracuje a pôrod je tak kratší. „Má to skutočne význam, prvorodičky pri použití pôrodného gélu rodia približne o jeden a pol hodiny kratšie, ako ostatné spontánne rodiace ženy,“ uvádza ďalej prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD. Samotná vypudzovacia fáza, teda doba od úplného otvorenia krčka maternice, sa skracuje o 30 %, čo je približne 26 minút.
Počas vypudzovacej fázy sa môže tkanivo pošvy alebo hrádza (oblasť medzi vonkajšími pohlavnými orgánmi a konečníkom) spontánne natrhnúť. To sa stáva pri približne 45 % všetkých vaginálnych pôrodov. V určitých prípadoch pôrodná asistentka alebo pôrodník zabránia nekontrolovanému natrhnutiu malým cieleným rezom (epiziotómia). Prieskumy ukazujú, že natrhnutie hrádze sa vyskytuje podstatne menej, ak sa pri pôrode používa pôrodnícky gél. Chráni hrádzu a pôsobí preventívne pred vznikom bolestí a neskorších ťažkostí ako sú inkontinencia a poruchy v oblasti sexuálneho života. Uvažovať o jeho použití môžu aj ženy, ktoré po prvýkrát otehotneli až tesne pred štyridsiatkou. Väčšinou sa tieto ženy rozhodnú pre pôrod cisárskym rezom, tým z nich, ktoré sa však cítia stále mladé a chceli by napriek vyššiemu veku rodiť spontánne, môže pôrodnícky gél uľahčiť pôrod. „Mala som možnosť porovnať pôrod s použitím aj bez použitia pôrodníckeho gélu. Slovenské ženy, ktoré ho pre svoj ľahší pôrod využili, si ho tiež pochvaľujú,“ hovorí MUDr. Alexandra Krištúfková
z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNB a LF UK Bratislava v Nemocnici Sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, ktorá má s používaním pôrodníckeho gélu praktické skúsenosti.
Pôrodnícky gél je zdravotnícka pomôcka, ktorá účinkuje výlučne fyzikálne. Neobsahuje žiadne farmaceuticky aktívne zložky a neprechádza do tela. Znášanlivosť a bezpečnosť pre matku a dieťa (pošva, pokožka, oči, nos a ústa) boli intenzívne skúšané. Doteraz sa nezistili žiadne vedľajšie účinky alebo interakcie v súvislosti s pôrodníckym gélom.