Kto by nepoznal lahodne horkosladké spojenie osviežujúceho toniku s tajomným bylinným čarom Becherovky? Vo svojej takmer 50 ročnej histórii si už bezpochyby kultový BETON stihol zažiť nečakanú slávu a priam svetovú popularitu, ale aj obdobie útlmu spojené s ošiaľom po všetkom novom a exotickom. Jeho hviezda však napriek tomu nezhasla a dnes sa v plnej sile a novom šate opäť vracia na bary i do sŕdc slovenských spotrebiteľov.
Viac ako dvestoročná tradícia
V biografii BETONu nemôže ostať nevyrozprávaný príbeh jeho základnej ingrediencie, bylinného likéru Becherovka. Ten sa začal písať už v roku 1807, keď karlovarský lekárnik Josef Becher z unikátnej zmesi bylín, korenia, cukru a alkoholu po prvýkrát namiešal jedinečný likér, ktorý ako žalúdočné kvapky ponúkal pod názvom „Karlovarská anglická horká“. Keďže však jeho receptúra nebola iba účinná, ale aj výnimočne lahodná, netrvalo dlho a zázračný elixír z Becherovej lekárne sa stal mimoriadne populárnym. Rodinný podnik neskôr prevzal jeho syn Johann, ktorého jeho obchodný duch priviedol na myšlienku postaviť továreň dodnes stojacu v centre Karlových Varov a rozbehnúť výrobu bylinného likéru charakteristickej chuti vo veľkom. Vďaka tomu sa značka Becherovka stala slávnou a dodnes sa spája s jeho menom.
Poklad made in Czechoslovakia
Zrod BETONu, ktorý je najznámejším miešaným drinkom z portfólia Becherovky, nebol o nič menej zaujímavý. Vznikol v roku 1967 a bol namiešaný pri príležitosti jedného z najväčších úspechov vtedajšieho Československa – účasti na svetovej výstave EXPO ´67 v kanadskom Montreale. „Núkalo sa to priam samo,“ spomína Peter Krajčovič, jeden z členov z československej výpravy. „Bola tu Becherovka, ako niečo rýdzo české a obľúbené, a keďže sme boli v Kanade, tak sme náš poklad spojili s typickým kanadským produktom – Indian Tonic Water, čiže tonikom.“ Ako oslava československo-kanadského priateľstva tak vznikol jednoduchý, no pritom zaujímavý drink nečakane spájajúci horkosť toniku a sladko-horkú chuť bylín do jedinečne vybalansovanej harmónie chuti a okamžite sa stal malou senzáciou československého stánku. V roku 1972 do receptúry pribudla ešte kvapka limetkovej alebo citrónovej šťavy a veľký úspech sviežeho koktailu doma i za hranicami na seba nenechal dlho čakať.
BETON osloví každého
Roky, keď BETON nemohol chýbať v žiadnom bare či kaviarni, neskôr vystriedalo obdobie nadšenia z trendy exotických koktailov, ktoré BETON ako príliš obyčajný na čas zatlačili do úzadia. BETON však dokazuje, že drink nemusí obsahovať dlhý rad cudzokrajných ingrediencií, aby bol lahodný, osviežujúci a mohol sa podávať aj v „lepších“ podnikoch. „Ak máte radi Becherovku, tento drink si zamilujete. A ak si k Becherovke hľadáte cestu, Beton je tým ideálnym smerom,“ hovorí o stretnutí likéru a drinku head bartender bratislavského Paparazzi a brand ambasádor Pernod Ricard na Slovensku, Luboš Rácz. BETON zažíva druhú vlnu popularity a na želanie zákazníkov opäť žiari na barových pultoch hneď v niekoľkých obmenách. „Po tom, čo sme zažili zlatú koktailovú éru a nabrali množstvo nových informácií a postupov, sa môžeme na Beton pozrieť v úplne novom svetle. Jeho tradíciu môžeme spojiť s tým, čo sme sa naučili - a štýlový, moderný high-ball je na svete! Beton je bez debaty cool drink. Ľudia, ktorí si potrpia na dobré a zaujímavé pitie, ho možno aj preto znova objavili.“ hovorí Rácz.
BETON však možno naservírovať i do nízkych whisky pohárov a namiesto plátku citróna ho ozvláštniť pásikom čerstvej uhorky. V tomto elegantnom „Beton Old Fashioned“ prevedení zaujme aj fajnšmekrov, ktorí si ho budú môcť vychutnávať napríklad v prítmí džezového baru. Ako nápaditá „Beton Pyramid“ nesklame ani ako spoločník na bláznivej párty či diskotéke. Jednoduchá receptúra je jeho devízou aj v tom prípade, že si ho budete chcieť pripraviť doma. Na americký spôsob vo veľkom džbáne je ideálnym osviežením pri grilovačke v záhrade alebo pri poobednom posedení s priateľmi na terase.