Svetový deň srdca (World Heart Day) je každoročným celosvetovým podujatím, ktoré vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia spolu so Svetovou federáciou srdca (World Heart Federation). Pripadá vždy na poslednú septembrovú nedeľu a na Slovensku si ho pripomíname už od roku 2000. Základnou myšlienkou Svetového dňa srdca je zvýšiť verejné povedomie o rozpoznaní prvých príznakov ochorení kardiovaskulárneho systému a najmä propagovať možnosti prevencie ich predčasného vzniku prostredníctvom zdravého životného štýlu.
Jedným z najrizikovejších faktorov ochorení srdca a mozgových príhod je vysoký krvný tlak, ktorému patrí prvé miesto medzi príčinami úmrtí. Napriek tomu, že ide o vážne ochorenie, podľa prieskumu lekárov iba 45 percent ľudí na Slovensku pozná hodnotu svojho krvného tlaku.
Pri príležitosti Svetového dňa srdca chcú lekári zvýšiť znalosti obyvateľov Slovenska o rizikových faktoroch, ktoré spôsobujú ochorenia srdca a tiež vzbudiť vo verejnosti väčší záujem o prevenciu týchto ochorení, ich dôslednú liečbu a zdravý životný štýl. Veď podľa prezidenta Svetovej federácie srdca Shahryara Sheikha, „nikdy nie je priskoro a zároveň prineskoro začať so starostlivosťou o vlastné srdce“.
V celosvetovom meradle sa hovorí o pandémii srdcovocievnych ochorení, na ktoré každoročne umiera približne 17,5 milióna ľudí, čo je toľko, koľko spôsobujú HIV/AIDS, tuberkulóza, malária a cukrovka spolu so všetkými formami rakoviny a chronickými respiračnými ochoreniami.
Srdcovým ochoreniam sa dá vyhnúť pravidelnými cvičeniami, ne fajčením a zdravou životosprávou. V rámci stravovacích návykov prispieva k zníženiu rizika koronárnych srdcových ochorení menšia konzumácia soli a tukov, väčší príjem vlákniny, ovocia a zeleniny. Dôležité je aj sledovať rizikové faktory, ktorými sú vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vyšší index telesnej hmotnosti či obvod pása.
Mottom tohtoročného Svetového dňa srdca je:
- fajčenie - 0
- fyzická aktivita – 30 minút denne
- hladina cholesterolu – 5 a menej
- krvný tlak – 120/80