Ochranné sfarbenie
|
|
Spracoval(a) : Mária Novická
Dátum : 2.11.2001 |
Späť |
|
Poslať |
|
|
Každá z nás má niečo, čo by rada ukryla. Sotva jedna žena z tisíca sa môže pochváliť bezproblémovou pokožkou dokonalej farby a tak je normálne, že jedna z nás sa žaluje na akné, iná na sivastú pokožku a ďalšia na permanentné kruhy pod očami, či uhry. Čarovným prípravkom je v tomto prípade korektor. Je síce z čoho vyberať, ale ako zistíme, ktorý je ten správny ? V tube alebo radšej v tyčinke, tekutý alebo krémový, zelený – alebo azda predsa telovej farby? Pri takom množstve nejasností je najlepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí na základe skúseností vedia, že aj korektor treba vyberať podľa problému a druhu pokožky. A samozrejme aj to, ako ho správne aplikovať.
10 prikázaní pri používaní korektorov 1 Korektor je najvhodnejšie aplikovať na pokožku prstami – pod vplyvom teploty končekov prstov sa mierne nahreje a prirodzenejšie priľne k pokožke. 2 Pod oči vždy používame mierne tekuté korektory – príliš husté sa začínajú drobiť a sústreďovať vo vráskach, čo pôsobí desivo, ako či prajaštera. 3 Ak chceme zamaskovať kruhy pod očami, nemali by sme aplikovať korektor bezprostredne na krém – nebude dobre držať – ale až na vysušenú pokožku. 4 Na kruhy pod očami nie sú vhodné korektory určené na nečistú pleť. Korektory na vyrážky spravidla obsahujú vysušujúce zložky a jemnej pokožke pod očami môžu urobiť medvediu službu. 5 Korektory pod oči vždy aplikujeme bodovo, napríklad podľa línie tmavých kruhov pod očami a potom ich starostlivo rozotrieme prstom v smere prirodzenej kresby vrások. 6 Žiadny korektor účinne nezakryje veľké množstvo pieh. 7 Pri bodovej aplikácii korektora na vyrážku je veľmi dôležité nenaniesť ho iba na náš ,,problém“, ale aj do okolia a veľmi starostlivo rozotrieť okraje. Pri výnimočne veľkej vyrážke najskôr nanesieme tenkú vrstvu podkladu, potom korektor v tyčinke a na to ešte raz podklad alebo sypký púder. 8 Korektorom je možné aj niekoľko razy za deň vylepšiť mejkap, čo by sme nemali robiť s podkladom. 9 Pri suchej pokožke, ktorá sa šúpe, je potrebné vklepať korektor tak, aby dobre priľnul a navlhčil pokožku. 10 Korektor by mal byť vždy o čosi svetlejší ako podklad a na kruhy pod očami omnoho svetlejší. Niekedy aj o jeden, dva tóny.
Pre akú pokožku je vhodný, ktorý korektor? Pre mastnú pokožku - sú najvhodnejšie hustejšie krémy a tyčinky s tvrdšou konzistenciou. Pre ochabujúcu a suchú pokožku – sú najvhodnejšie tekuté korektory, ktoré nesťahujú a nevytvárajú na tvári ,,škrupinku“. Pre zrelú pokožku – sú najlepšie korektory s liftingovými účinkami. V prípade alergickej pokožky – je potrebné najskôr urobiť test na citlivosť ( za uchom). V prípade citlivej pokožky sa oplatí vyberať si korektory ponúkané v lekárňach.
Akú farbu? Zelený – prekryje všetky červené prvky: chrastičky, čerstvé jazvičky, popraskané žilky, Rozjasňuje a vyrovnáva farbu pleti, vzbudzuje dojem bledšej pokožky. Žltý – veľmi intenzívne rozjasňuje, prekrýva červené a hnedé fľaky, rozliate po celej tvári – napríklad také, aké vyskočia na tvári po dni strávenom na silnom slnku. Rozjasňuje a osviežuje farbu pokožky. Ružový – veľmi intenzívne rozjasňuje pokožku a priťahuje denné svetlo. Preto je vhodné používať ho napr. pri hlboko vsadených očiach na najvypuklejšiu časť lícnych kostí a po troškách aj v kútikoch očí. Telový – je univerzálny a jeho hlavnou úlohou je prekryť všetky nedokonalosti pleti.
Diskusia k článku:
|