Všetkého veľa škodí
|
|
Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 14.5.2001 |
Späť |
|
Poslať |
|
|
Všetko, čo sa preháňa, škodí. Lekári upozorňujú, že čistiace prostriedky často zneužívame. Neustále sprejovanie nábytku leštiacimi prostriedkami, umývanie podláh dezinfekčnými výrobkami a osviežovanie vzduchu umelými vôňami, môže byť príčinou podráždenia očí, bolestí hlavy, závratov, astmy, kožných alergií a dokonca aj ospalosti a depresií.
Čo robiť, aby vaša domácnosť bola zdravšia? · Koberce, najmä s dlhým vlasom, sú ideálnymi sídlami prachu a roztočí. Ale namiesto neustáleho tepovania, radšej investujte do moderného výkonného vysávača. · Poťah žehliacej dosky, vystlaný špongiou, alebo vyrobený zo špeciálnej ,,kovovej“ látky, pod vplyvom tepla vylučuje škodlivé výpary. Nahraďte ho obyčajným poťahom z čistej bavlny alebo ľanu. · Ak ste rekonštruovali byt, alebo kupovali nový nábytok, nezabudnite dôkladne vyvetrať všetky miestnosti. · Cigaretový dym neobsahuje iba nikotín, ale aj decht, aldehyd uhľovodíka. Usilujte sa obmedziť fajčenie a po vyfajčení cigarety vždy otvorte okno. · Všetky detergenty môžu podráždiť pokožku rúk. Používajte ich v čo najmenších množstvách a pri upratovaní alebo čistení, si vždy dajte gumové rukavice. · Nikdy neprekračujte odporúčané dávky prostriedkov na ničenie hmyzu, ani na dezinfekciu. · Usilujte sa vyberať čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú fosfáty (sú ekologickejšie, neznečisťujú natoľko životné prostredie). Nepreháňajte to ani s chlórom, vo väčšom množstve spôsobuje rakovinu. · Antikorové / nehrdzavejúce/ výlevky čistite handričkou navlhčenou alkoholom. Vodný kameň okolo batérií môžete odstrániť pomocou octu.
Čím nahradiť umelé osviežovače? 1. Aj najnepríjemnejšie pachy pri varení sa vytratia, ak na malý oheň postavíte hrniec s vodou a s korením: klinčekmi alebo majoránkom. 2. Malé vrecúška (napríklad 25 x 25 cm) z ľanu alebo bavlny naplnené mätou, šalviou, melisou, majoránkom a lipovými kvetmi príjemne prevoňajú miesta, kde ich položíte. 3. Príjemnú vôňu šíria okvetné lístky čerstvých ruží, uložené v sklenenej alebo mramorovej nádobe. Nasypte na ne vrstvu soli, pokropte ich čistým alkoholom a zaťažte kameňom. Nádobu zavrite a uložte na studené miesto. Ak chcete, aby sa izba naplnila vôňou ruží, na chvíľu odkryte pokrievku.
Vytlačený citrón, vložený do odkvapkávača príborov, odstráni jeho nepríjemný pach. Aj do chladničky stačí vložiť rozkrojené citróny alebo šálku s octom. Zvyškami citrónu, môžete potrieť pracovnú dosku v kuchyni.
Diskusia k článku:
|