Nestále jesenné počasie, úbytok slniečka a telo, ktoré si pomaly zvyká na nový, a to nielen časový, režim. Na jar je to o niečo horšie a tieto stavy sa nazývajú jarná únava. Na jeseň má telo o niečo menej problémov, ale napriek tomu je pre mnohých ťažké toto obdobie prekonať. S týmito stavmi je však našťastie možné bojovať. Najlepšie je riadiť sa podľa slnka: ráno skoro vstávať a večer chodiť skoro spať a medzi tým byť čo najviac na čerstvom vzduchu. Takýto režim je však pre väčšinu pracujúcich možný len cez víkend a tak počas týždňa prichádzajú na rad ďalší pomocníci. Telo prebudíme napríklad športom alebo sprchovaním striedavo teplou a studenou vodou. Potrebnú energiu nám ale môžu dodať aj nealkoholické nápoje alebo káva, a to vďaka kofeínu.
Kofeín patrí medzi absolútne bezpečné a tiež najdôkladnejšie skúmané potravinové zložky na svete. O jeho účinkoch na ľudské telo však napriek tomu koluje mnoho omylov.
Vyskytuje sa v rôznych potravinách, napríklad v čajových lístkoch, kávových bôboch a kakaových bôboch (z ktorých sa vyrába čokoláda), a využíva sa už po stáročia. Kofeín sa dá vyrobiť aj umelo.
Zaujímavé fakty
Primeraná konzumácia kofeínu u dospelých osôb – t.j. približne rovnaké množstvo, aké je obsiahnuté v dvoch až troch šálkach kávy alebo piatich až šiestich plechovkách kolových perlivých nápojov – nie je spojená so žiadnymi negatívnymi účinkami na zdravie.
Európska únia, Kanadské ministerstvo zdravotníctva a ďalšie zdravotnícke a regulačné orgány po celom svete uznávajú kofeín za bezpečnú a vhodnú prísadu do nealkoholických nápojov. Kanadské ministerstvo zdravotníctva uvádza, že príjem kofeínu v množstve 400 mg za deň sa nespája so žiadnymi negatívnymi účinkami u dospelých osôb, s výnimkou dospelých žien, ktoré sú práve tehotné alebo dojčia.
Na Slovensku je limit kofeínu v nealkoholických nápojoch stanovený na 150 mg/l a 350 mg/l v energetických nápojoch.
„Kofeín sa dobre vstrebáva z tráviaceho traktu a jeho účinok sa prejaví už po 15 minútach. Najväčšia časť kofeínu a jeho metabolitov sa vylúči z tela po 6 hodinách, úplne až po 24 hodinách. Početné štúdie dokázali, že pitie nápojov s kofeínom zvyšuje duševnú sviežosť, poznávacie schopnosti, bdelosť a fyzickú výdrž, pričom má vplyv aj na redukciu rizika vzniku cukrovky 2. typu, redukciu rakoviny hrubého čreva, Parkinsonovej choroby, kardiovaskulárnych ochorení, ale aj iných ochorení a môže podporovať zdravie,“ uviedol primár MUDr. Miloš Bubán.
Prínosy kofeínu
· väčšia pozornosť
· vyšší intelektuálny výkon
· dlhšia výdrž a zvýšený výkon pri mnohých telesných činnostiach
· lepšia nálada
· vyššia reakčná rýchlosť, vizuálna a sluchová bdelosť
Všetky nápoje hydratujú, vrátane nápojov obsahujúcich kofeín
Možno ste aj vy počuli, že nápoje obsahujúce kofeín sa do pitného režimu nepočítajú, pretože dehydratujú organizmus. Ak si každý deň doprajete niekoľko šálok kávy, čaju alebo nealkoholických nápojov s kofeínom, potom vás iste poteší nedávne zistenie amerického Inštitútu medicíny (IOM). Táto uznávaná vedecká inštitúcia totiž dospela k záveru, že nápoje s obsahom kofeínu môžu prispievať k pokrytiu každodennej potreby tekutín.