Nie je to žiadny horúci módny trend, mať zelektrizované vlasy okolo celej hlavy a vyzerať ako Einstein, ale nežiaduci efekt, s ktorým musíme bojovať najmä v zime.
Háro nabité statickou elektrinou je človeku na nič, nie je z neho žiadna energia, iba vyžaduje ďalšiu a ďalšiu námahu na skrotenie neposlušných vlasov. Za to, že vlasy sú suché a jeden od druhého doslova uteká, môže viacero faktorov. V zime sa viac pohybujeme v prekúrených a presušených miestnostiach. O vlahu vlasy oberá aj vlhký vzduch a veľkou záťažou je striedanie studeného a vlhkého vonkajšieho prostredia so suchými a teplými vnútornými priestormi.
Kto si hlavu chráni čiapkou či kapucňou, tomu je jasné, že vlasy sa o textil obtierajú a nabíjajú sa a nabíjajú. Až je divné, že občas nesvietime. Len vyzeráme ako zmoknuté kurence. Tak čo s tým, odsťahovať sa niekde, kde nikdy nesneží?!
Tipy a triky od kaderníčky Andrey Holecz:
· Používanie balzamu na vlasy má zmysel po celý rok a v zime dvojnásobne, kto sa mu vyhýba zo strachu, že bude mať vlasy rýchlo mastné, ten si ho zrejme nanáša zle. Balzam aplikujeme na dĺžku vlasov a ich konce, ale nie ku korienkom. Udržia sa tak hydratované, ale nebudú premastené.
· Aj spôsob umývania vlasov je dôležitý. Nikdy kožu na hlave „nemasírujeme“ nechtami, nedrhneme ich ako silne znečistenú bielizeň a neoplachujeme horúcou vodou.
· Šampón a kondicionér, resp. vlasová maska by mali byť tej istej značky, aby sa ich účinky navzájom nerušili, ale aby bol efekt naopak synergický.
· Vlasy pred fénovaním treba ošetriť vhodným ochranným prípravkom a nesušiť ich na najvyššej teplote.
· Proti elektrizovaniu pomáha aj žehlenie, ale ani tu netreba zabúdať na spreje, ktoré chránia vlasy pred vysúšaním a poškodením. Dehydrovaný jemný vlas je najnáchylnejší na elektrizovanie.
· Nepoužívajte umelohmotné hrebene, pretože pri kontakte s nimi sa vytvára elektrický náboj, vhodnejšie sú drevené hrebene alebo kefy s prírodnými štetinami.
· Skrotiť zelektrizované vlasy môžeme hrebeňom namočeným vo vode, ale lepšie je používať antistatické spreje, ktoré dostať v obchodoch. Aplikujú sa buď priamo na vlasy, alebo na hrebeň, ktorým sa vlasy potom prečešú.
Lacné domáce triky
· Antistatický zábal: Zmiešajte olivový olej so žĺtkom a nechajte na vlasoch pôsobiť 20 minút. Vlasy sa „napijú“ vlahy a budú menej elektrizovať.
· Balzam v igelite: Do vlasov si votrite väčšie množstvo balzamu, zabaľte ich do igelitu a potom ešte obmotajte teplým uterákom. Keď uterák vychladne, zohrejte ho fénom. Nechajte pôsobiť tri hodiny a potom dôkladne umyte.
· *Banán s mandľami: Elektrizovaniu zabráni aj nevšedná vlasová maska z roztlačeného zrelého banánu a 1 PL mandľového oleja. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom dôkladne opláchnite.
Tipy z lekárne:
Bioscalin Vlasový šampón - Špeciálny tekutý, nezásaditý, čistiaci prípravok bez farbív a umelých prísad neobsahuje lanolín ani cholesterol, ktoré majú negatívny vplyv na delenie buniek vo vlasových folikulách, vďaka čomu spôsobuje obnovu aktivity buniek v kožnom tkanive a zdravý rast vlasov. Šampón pozitívne pôsobí na pokožku hlavy, nenarúša jej biologickú rovnováhu a prirodzenú hladinu kyslosti, preto je vhodný aj na každodenné použitie alebo ako ošetrenie vlasov a vlasovej pokožky po zvýšenej námahe. Penivá emulzia obsahuje zložku, ktorá udržiava pokožku hladkú, pružnú a hydratovanú. Šampón je vhodný pri vypadávaní vlasov, mastných či unavených vlasoch, citlivú pokožku, ale aj pri saborei. Emulzia pôsobí „odľahčujúco“, takže si vlasy po úprave držia objem i tvar.