Keď sa povie diéta, aké slová sa vám asociujú? Cvičenie, zelenina, ovocie, low – fat, teda nízkotučné – jogurty, syry, mlieko. Táto beztuková móda je stále aktuálna v Európe i v Amerike. Paradoxom ale je, že tí, ktorí obľubujú jogurty bez tuku často nešetria olivovým olejom. A to je predsa takisto tuk, či nie !? Ako to teda s tou low – fat diétou je?
Nízkotučné jogurty
Všimli ste si, že nízkotučné jogurty majú často vyššiu energetickú hodnotu ako bežné biele jogurty? Do nízkotučných jogurtov sa totiž pre získanie typickej jogurtovej textúry a konzistencie pridávajú škroby, želatína či iné zahusťovadlá. Do jogurtov s obsahom tuku nad 3% tieto sa tieto zložky nepridávajú, pretože jogurty vyrobené z neodtučneného mlieka všetky typické vlastnosti jogurtu prirodzene majú.
Odporúčanie:
Pri redukčnej diéte konzumujte biele jogurty s obsahom tuku 3 až 4 % v množstve 100 až 150 gramov denne. Ovocné a smotanové jogurty, môžu mať až dvojnásobne vyšší obsah energie ako biele jogurty. Neodporúčame ani nízkotučné alebo light jogurty. Nezasýtia, neuspokoja chute a okrem toho navodzujú dojem, že ich môžeme zjesť oveľa viac.
Maslo verzus rastlinné margaríny
Maslo obsahuje asi 80 % tuku a na 100 g až 3150 kJ. Rastlinné tuky obsahujú 80 ale aj 30 % tuku a výrazne menej nasýtených mastných kyselín. Rastlinné tuky obsahujú na 100 g od 1500 do 3000 kJ. Poskytujú však priestor na ušetrenie prijatej energie ich správnym výberom a dobrá roztierateľnosť zabezpečí, že ich spotrebujete menej.
Odporúčanie:
Pri chudnutí odporúčame uprednostňovať bežné rastlinné margaríny. Neobsahujú cholesterol, pretože ten sa nachádza len v potravinách živočíšneho pôvodu, obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, u ktorých bol dokázaný priaznivý vplyv na zdravie človeka. Sú obohatené o vitamíny A, D a E, omega 3 mastné kyseliny a vápnik. Špeciálne druhy margarínov obsahujú pridané fytosteroly, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.
Živočíšne tuky verzus rastlinné tuky
Pre zdravú výživu, je vždy dôležité kontrolovať príjem tukov. Obzvlášť ak je cieľom schudnúť. Je jedno, či ide o príjem tukov živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Napríklad klasické a rastlinné maslo obsahujú menej tuku ako bravčová masť, ale aj ako olivový olej, ktoré sú takmer 100% tuky. Základný rozdiel medzi živočíšnymi a rastlinnými tukmi je ten, že živočíšne tuky vo vyššej miere obsahujú nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení.
Odporúčanie:
Pri redukčnej diéte je potrebné kontrolovať príjem všetkých tukov. Energetická hodnota jedného gramu rastlinného alebo živočíšneho tuku je rovnaká a to až 3760 kJ.
Inštitút redukcie a prevencie nadváhy kompliment® vznikol v roku 1992 ako odborné pracovisko so zameraním na chudnutie, redukciu telesnej hmotnosti a životný štýl. Pod vedením svojej zakladateľky PhDr. Mgr. Kataríny Skybovej pôsobí v súčasnosti vo svojich pobočkách na Slovensku v Bratislave, Trenčíne, Košiciach a v Českej republike.
Cieľom programov zameraných na chudnutie je dosiahnuť zmenu diéty, stravovacích a pohybových návykov klientov, znížiť ich telesnú hmotnosť, zvýšiť ich fyzickú kondíciu, zlepšiť a udržať telesné a psychické zdravie. Edukácia v oblasti výživy a pohybu je súčasťou programov pre chudnutie.
Odborný garant:
PhDr., Mgr. Katarína Skybová