Čas letných dovoleniek sa blíži a mnohí už majú dôkladne vybranú destináciu pre letný oddych. Ak rozmýšľate, čo všetko si zaobstarať a pobaliť pred odchodom na dovolenku, nezabudnite na fotoaparát, aby ste mohli zachytiť tie najkrajšie momenty. Niektoré fotoaparáty však majú svoje slávne dni dávno za sebou a je potrebné ich vymeniť za novší model. Na trhu je v súčasnosti mnoho modelov a zorientovať sa v nich nie je jednoduché. Experti zo siete elektropredajní Expert Elektro vám preto prinášajú niekoľko praktických tipov a rád, ako si vybrať ten najvhodnejší pre vás.
„Výber toho správneho fotoaparátu je dnes pre laika hotová veda. V našej ponuke sú desiatky výrobkov – od drobných imidžových fotoaparátov, cez profesionálnejšie vybavené kompaktné zariadenia, až po digitálne zrkadlovky určené tým najnáročnejším,“ hovorí Miroslav Šaškievič, obchodný manažér siete Expert Elektro na Slovensku. „Každý fotoaparát má svoje nesporné výhody. Niektoré ponúkajú kompaktné rozmery na úkor funkcií, iné ponúkajú široké možnosti prispôsobenia scénických režimov pri fotografovaní, ostatné zas možnosť vymieňať objektívy a zhotovovať fotografie na profesionálnej úrovni. Pri výbere je dôležité stanoviť si svoje priority a požiadavky a podľa nich vybrať ideálny fotoaparát,“ hovorí ďalej Miroslav Šaškievič.
Pri výbere nového fotoaparátu je potrebné stanoviť si, na aké účely bude slúžiť a čo od neho budeme očakávať. Kompaktný digitál do vrecka môže byť niekedy oveľa praktickejší ako špičkový prístroj, ktorý vám bude všade zavadzať. Naopak, drahšie prístroje majú mnohokrát kvalitnejšie kovové telá a vydržia aj hrubšie zaobchádzanie. Jednoduchší fotoaparát síce v mnohých prípadoch ponúka inteligentný automatický režim, ktorý vám uľahčí fotografovanie v rôznych bežných situáciách, tie drahšie však umožnia používateľovi sa s fotografiou dodatočne vyhrať. Preto ak nepatríte medzi technicky najzdatnejších, po výbere tej správnej konštrukcie je potrebné sa zamerať najmä na niekoľko základných parametrov:
Počet megapixelov
V prípade digitálnych fotoaparátov koluje už roky mýtus, podľa ktorého čím má fotoaparát viac megapixelov, tým kvalitnejšie fotografie zhotovuje. Nie je to však celkom pravda. Maximálne rozlíšenie (počet megapixelov) určuje iba veľkosť a detailnosť fotografie. Pre uchovávanie fotografií v počítači alebo pre tlač do fotoalbumu dnes postačí pokojne päť až sedem megapixelov. Množstvo súčasných fotoaparátov však ponúka ďaleko väčšiu rezervu maximálneho rozlíšenia. Štandardom je desať megapixelov, stretnúť sa však môžete aj so štrnástimi až sedemnástimi.
Veľkosť snímača
Kvalita a jemnosť fotografie závisí nielen od spomínaného počtu megapixelov, ale aj od veľkosti snímača. Udáva sa zväčša v palcoch či skôr jeho zlomkoch (1 palec = 2,54 cm) a obyčajne platí, že čím väčší snímač je, tým jemnejšiu fotografiu zhotoví.
Svetelnosť objektívu
Pri výbere toho správneho fotoaparátu sa určite nezabudnite opýtať ani na svetelnosť objektívu. Štandardne sa pohybuje v clonových číslach od 3,5 do 5,6. Čím je však číslo nižšie, tým je objektív svetelnejší. To znamená, že objektív s clonovým číslom 3,5 spraví v tmavom interiéri za bežných podmienok svetlejšiu fotografiu, než ten s označením 5,6. Najsvetelnejšie objektívy, ktoré môžete bežne na trhu dostať, majú hodnotu 1,8. Takéto fotoaparáty sú vhodné na fotografovanie nočných scén aj bez použitia blesku.
Stabilizátor obrazu
Výborným pomocníkom pri zhotovovaní dovolenkových fotografií je aj stabilizátor obrazu. Ten by mal byť dnes už štandardnou výbavou všetkých lepších fotoaparátov, no nie vždy ho vo výbave nájdeme. Pri snímaní dokáže odstrániť chvenie prístroja nestabilitou držania fotoaparátu a fotografia tak nebude rozmazaná ani pri slabšom osvetlení. Stabilizátor obrazu v niektorých prípadoch nahradí neforemný statív. Aj elektronická stabilizácia však má svoje limity a nedokáže zachrániť všetko. Je však praktické, keď ňou fotoaparát disponuje.
Ovládanie
Je dôležité, aby ste vedeli svoj nový fotoaparát dobre ovládať. Nechajte si preto jeho funkcie a orientáciu v menu dopodrobna vysvetliť predajcom. Mnohé značky totiž používajú iné spôsoby ovládania – niektoré využívajú dotykový displej, iné majú množstvo tlačidiel. Vo všeobecnosti platí, že čím viac funkcií sa na tele nachádza, tým menej často budete musieť navštevovať menu. Pri práci s plnou automatikou vám postačí prístup ku kreatívnym režimom, no ak chcete nastavovať svetelnosť, vyváženie bielej, jas či kontrast, uprednostnite radšej fotoaparát s viacerými funkciami. Dôležité je tiež, aby vám fotoaparát takpovediac „sadol“ do ruky.
Začiatočník, pokročilý alebo poloprofesionál?
Z ponuky fotoaparátov pre začiatočníkov vyberáme cenový hit Olympus VG-150. Začínajúci fotografi ocenia CCD senzor s rozlíšením 12 megapixelov, jemný 2,7-palcový displej či štrnásť scénických režimov pre zachytenie tej najkrajšej fotografie.
Na každú dovolenku a skutočne do každého počasia sa hodí maximálne odolný a výkonný kompaktný fotoaparát Olympus TG-2. Ponúka odolné telo, ktoré vydrží aj hrubšie zaobchádzanie a rôzne vrtochy počasia, svetelný objektív a jemný moderný OLED displej.
Pre náročnejších zákazníkov vyberáme ultrazoom Nikon P520 so 42-násobným priblížením. Vďaka tomu už nebude žiaden fotografovaný objekt ďaleko. Fotoaparát je možné dostať v čiernej alebo červenej farbe. Fotografom ponúka veľký 3,2-palcový displej, možnosť nahrávať Full HD video, zachytiť informáciu o mieste fotografie vďaka GPS či zdieľať fotografie bezdrôtovo prostredníctvom Wi-Fi.
Profesionálom odporúčame najobľúbenejšiu voľbu našich zákazníkov – zrkadlovku Canon EOS 600D s objektívom 18-55 DC v cene 529 eur či Nikon D3100 s objektívom 18-55 AF-S DX VR. Oba modely ponúkajú jednoduché ovládanie, široké možnosti nastavení, vymeniteľné objektívy či dlhú výdrž batérie.