Máte radi smoothies? Potom ste si isto všimli, že s rôznymi variantmi tohto nápoja sa akoby roztrhlo vrece. Ponúkajú ich v kaviarňach, špecializovaných baroch či priamo v regáloch potravín. Bežný spotrebiteľ pritom väčšinou preferuje lákavé odtiene žltej, oranžovej či červenej farby, a ak nemá možnosť skontrolovať zloženie nápoja, často do seba nevedomky „naleje“ len sladkú, kaloricky výdatnú zmes. Dobre nakombinované ovocie či zelenina a správny postup však robia zo smoothie nápoj, ktorý môže mať na váš organizmus skutočne blahodarný vplyv, najmä ak ho pijete pravidelne. Ako teda spoznáte ten správny a zdravý?
1. Smoothie pochádza z mixéra
Smoothie je hustý, krémový nápoj z ovocia alebo zeleniny. Na jeho výrobu sa používa mixér, nie odšťavovač, ktorý v našich domácnostiach zažíval boom pred pár rokmi. Ideálny mixér na prípravu tejto zdravej pochúťky by mal mať dostatočne vysoký výkon, aby si dokázal poradiť aj celými kusmi plodov, prípadne ľadu, ktorý sa pri príprave jeho osviežujúcich verzií používa. Preto ak podľahnete fenoménu smoothie a rozhodnete sa pre jeho domácu výrobu, odporúčame zaobstarať si profesionálny mixér, určený na jeho prípravu. Spoznáte ho podľa toho, že má výkonný motor s vysokým počtom otáčok za minútu, ostré nerezové nože a ideálne aj piest na zatláčanie suchých či pevných prísad. Takto pripravený smoothie dokáže z použitého ovocia a zeleniny „vyťažiť“ maximum výživných látok a vo vzduchotesnej nádobe môže byť v v chladničke uskladnený až 3 dni.
Náš tip : Viacúčelový mixér Vitamix TNC 5200 mixuje, mieša, drví, vyrába sorbety, zmrzliny, kokteily, dezerty a spracováva studené, vlažné ale aj horúce pokrmy, napr. omáčky a polievky. Vysoký výkon motora a laserom zaostrené nože dokážu narušiť bunkové steny ovocia a zeleniny, aby sa pre telo životne potrebné živiny mohli ľahšie vstrebávať. Vitamix dokáže rozmixovať aj tvrdú vlákninu, napr. z mrkvovej vňate, ktorú by sme za normálnych okolností nedokázali zjesť.
2. Smoothie má rád zelenú
Farebné ovocné nápoje sú lákavé, ale smoothie je tiež výborná možnosť, ako do seba dostať surovú zeleninu, najmä jej zelené listové druhy. Použiť pritom môžeme všetko, čo sa dá jesť surové: papriky, paradajky, uhorky, špenát, rímsky šalát, čakanku, rukolu, zeler, mrkvu, cviklu a pod. Vhodné sú aj rôzne bylinky. Ak si myslíte, že aj zelený smoothie by mal byť sladký, alebo chcete na jeho konzumáciu presvedčiť deti, kombinujte zeleninu s ovocím. Základný pomer je 60 % ovocia a 40 % zeleniny, ale fantázii sa medze nekladú. Ideálnu receptúru treba vyskúšať na vlastných chuťových pohárikoch, aby ste vedeli, do akej miery ovplyvňuje výrazná chuť určitého druhu celkový výsledok. Budete príjemne prekvapení, ako skvele chutí napríklad kombinácia baby špenátu, banánu a broskyne.
3. Zdravý smoothie funguje
Vyhladenie vrások na tvári, pevnejšie nechty, zlepšenie zraku alebo prirodzené odlúpenie bradavíc, to sú len prvotné efekty mesačného - hoci aj nepravidelného pitia zelených smoothies. Na tieto benefity prisahá aj autorka knihy Zelená pre život Victoria Boutenko. Tí, ktorí pitie zelených smoothies vyskúšali na vlastnej koži dodávajú, že zaznamenali aj príval energie a vitality, pozitívnu zmenu metabolizmu a vyprázdňovania, prirodzenú chuť na zdravšie potraviny, lepšiu náladu a úbytok na váhe. Viac ako liter zeleného smoothie denne navyše odradí človeka od konzumácie denaturovaných a mastných jedál.
Čo ste (možno) nevedeli o smoothies:
· zelené smoothies môžete konzumovať kedykoľvek počas dňa
· 1 liter zeleného smoothie obsahuje 12 až 18 gramov vlákniny (v závislosti od množstva vody a použitého ovocia), pre optimálne zdravie je potrebné prijať 30 – 50 gramov vlákniny denne
· listovú zeleninu aj ovocie môžete kombinovať podľa vlastnej chuti. Smelo siahnite po špenáte (baby aj poľnom), keli, rukole a rôznych druhoch šalátov (rímsky, hlávkový, ľadový, lollo rosso, endívia alebo čakanka…)
· príprava zeleného smoothie zaberie iba 3 až 5 minút
zdroj www.vitamix.sk