Prof. Joseph John Cullen, M.D., F.A.C.S.
University of Hospitals and Clinics, Iowa City, USA
Inštitút NIH( National Instutute of Health) celosvetovo vyhlásil - „Všetci jednotne ovoríme, dajte šancu vitamínu C !
Aby rovnaká výzva mohla odznieť aj v našich krajinách, prijal pozvanie do Slovenskej a Českej republiky hlavný riešiteľ štúdie PACMAN, ktorá sa realizovala na Univerzite Iowa v USA pod záštitou National Institute of Health a jeho National Cancer Institute (NIH-NCI)- Prof. Joseph John Cullen, MD.
V štúdii PACMAN I., ktorá je venovaná farmakologickému využitiu vysokodávkovaného askorbátu v kombinácii s gemcitabinom v pre- klinickom modely rakoviny pankreasu , bol 14 pacientom s rakovinou pankreasu podávaný i. v. askorbát v dávkach 50, 70 nebo 100 g/infúzia 3-krát týždenne počas 8 týždňov, v kombinácii so štandardnou chemoterapiou gemcitabinom a erlotinibom.
Primárny cieľ štúdie bolo: stanoviť bezpečnosť, akútnu toxicitu a znášanlivosť tohto režimu.
Sekundárny cieľ bolo: stanoviť účinok zvyšujúcich sa dávok askorbátu na hladinu askorbátu u pacientov s rakovinou pankreasu, ako aj zhodnotiť systémové markery oxidatívneho stresu v priebehu liečby.
Národný Onkologický Inštitút ( NCI) vo svojom vyjadrení ohľadom karcinómu pankreasu:
•“…pomalá, avšak trvalá tendencia, ktorá vedie k väčšej individualizácii starostlivosti v onkológii sa karcinómu pankreasu zatiaľ netýka....“
•“... pacienti s týmto ochorením nežijú dlhšie než pacienti pred dvoma dekádami, a to navzdory viac než tuctu veľkých klinických štúdií...“
•“... aj keď u mnohých pacientov s inými typmi nádorov prináša cielená liečba významný prospech, karcinóm pankreasu zostáva stále rovnako smrtiaci ...“
Štatistika z USA:
Adenokarcinóm pankreasu je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu v Spojených štátoch Štátov a je neustále v incidencii. Chirurgická resekcia primárneho nádoru je jedinou perspektívnou možnosťou liečby rakoviny pankreasu.
Avšak, v populačných štúdiách počet pacientov podstupujúcich resekcii s kuratívnym zámerom bolo menej ako 3%. Aj po resekcii, dĺžka prežitia je len 12-18 mesiacov, menej ako 20% pacientov po resekcii prežije 5 rokov.
Zdroj: Free Radic Biol Med. 2011 June 15; 50(12): 1726–1727. doi:10.1016/j.freeradbiomed.2011.03.030.
Štatistika na Slovensku za rok 2010 podľa štatistického zistenia:
Na Slovensku každý deň zomierajú 3 ľudia na rakovinu . Za jeden rok zomrie na rakovinu 7000 mužov a 5000 žien. V Európe sme na 3. mieste v úmrtí mužov na rakovinu a na 8. mieste v úmrtí žien na rakovinu.
Karcinóm pankreasu je štvrtá najčastejšia príčina smrti u mužov a piata u žien. Hoci za posledných 25 rokov výskyt tejto choroby mierne klesá u mužov i žien, naďalej zostáva desiatou najčastejšou príčinou rakoviny pre obidve pohlavia. Celkové jednoročné prežívanie, t. j. percento pacientov, ktorí prežijú po diagnostikovaní ochorenia aspoň jeden rok (po vylúčení tých, ktorí zomrú z iných príčin) je pre ľudí s rakovinou pankreasu 21 %. Päťročné celkové prežívanie, t. j. percento pacientov, ktorí prežijú po diagnostikovaní ochorenia aspoň päť rokov sú približne 4 %. Ak je choroba odhalená vo včasnom štádiu, kedy je možná chirurgická resekcia - odstránenie chorej časti pankreasu, päťročné celkové prežívanie je 15 %.
Zdroj: Nadácia na pomoc onkologickým pacientom
http://www.npop.sk/typy-karcinomu/karcinom-pankreasu/
Výsledky štúdie PACMAN I.:
• U 8 z 9 pacientov, ktorí dokončili 8 týždňov liečby, sa pozorovala redukcia veľkosti primárneho nádoru, u 1 pacienta mal nádor stabilnú veľkosť.
• Askorbát vo farmakologických koncentráciách, pridaný ku chemoterapii (gemcitabinu a erlotinibu) u pacientov s rakovinou pankreasu, neviedol ku zvýšeniu toxicity.
Výsledky tejto štúdie poukazujú na fakt, že efekt vysokodávkovaného vitamínu C neinterferuje s účinkom chemoterapeutika v negatívnom slova zmysle. Naopak vitamín C podaný i.v. vo vysokej dávke podporuje základnú protinádorovú liečbu v mieste nádoru, pretože rovnako ako chemoterapeutikum pôsobí prooxidačným efektom.
Rovnaké stanovisko zaujal aj nezávislý inštitút NIH (National In- stitute of Health), resp. NCI (National Cancer Institute), ktoré publikoval na svojich webových stránkach:
· Vitamín C je základný nutrient s antioxidačnými vlastnosťami v normálnych fyziologických koncentráciách.
· Vysoké dávky vitamínu C sú študované v liečbe onkologických pacientov od sedemdesiatych rokov minulého storočia.
· Štúdie preukázali, že vysoká dávka vitamínu C má prooxidačné vlastnosti a znižuje bunkovú proliferáciu bunkových línií prostaty, pankreasu, hrubého čreva, hepatocytov, mezoteliómu a neuroblastómu.
· Štúdie s vysokými dávkami vitamínu C u onkologických pacientov preukazujú zlepšenie kvality života a zníženie nežiaducich účinkov protinádorovej liečby.
· Intravenózny vitamín C bol všeobecne dobre tolerovaný v klinických štúdiách.