1. Ako sú bolesti chrbta rozšírené?
Pojmom civilizačnej choroby alebo tiež ochorenia z blahobytu, označujeme zdravotné problémy, ktoré sa objavujú častejšie vo vyspelých ako v rozvojových krajinách. Hoci je označenie často nadužívané, v prípade bolesti chrbta tomu tak rozhodne nie je. Ťažko by sme hľadali chorobu, ku ktorej by sa označenie hodilo viac než k nim – bolesťami chrbta totiž v priebehu svojho života v SR trpí až 80 % dospelej populácie. Okrem toho sú u nás bolesti chrbta napríklad príčinou jednej z piatich pracovných neschopností. V rámci EU sú štatistiky nemenej varovné, postihnutých je 120 miliónov ľudí a priame náklady na liečbu bolestí chrbta dosahujú bezmála štvrť bilióna eur ročne.
2. Čo bolesti chrbta spôsobuje?
Príčiny zdravotných problémov v oblasti chrbta sú veľmi rôznorodé, avšak spája ich jeden ústredný problém – nesprávne držanie tela. Potenciálne neškodné aktivity, ako je státie, sedenie, ohýbanie sa alebo chôdza sa totiž pri dlhodobo nesprávnom držaní tela v ich priebehu menia na hlavné zdroje problémov s bolesťami chrbta.
3. Je sedavé zamestnanie najnebezpečnejšia práca na svete?
Až dve tretiny zamestnancov na Slovensku má sedavé zamestnanie, sedenie v kancelárii a práca za počítačom je tak bežnou súčasťou životov väčšiny z nás. Problémy prichádzajú, keď nie sme schopní pri sedení udržať telo v správnej polohe. To je pritom v prvých dňoch liečby bez vynaloženia enormného úsilia a bez pomôcok takmer nemožné, už kvôli ochabnutosti chrbtového a brušného svalstva z nedostatku iného pohybu. Nesprávne držanie tela spôsobuje problémy, ktoré tak vysluhujú sedavým povolaniam titul najnebezpečnejšia práca na svete.
4. Aké sú iné rizikové aktivity?
Okrem nadmerného sedenia však existuje celý rad ďalších činností, ktoré môžu spôsobiť problémy s chrbtom. Sú nimi predovšetkým tie, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť preťažovania či nesprávnej rotácie v dolnej časti chrbta či zranenia svalov, kĺbov, šliach a platničiek – predovšetkým niektoré športy, práca na záhrade či zdvíhanie predmetov. Problémy však môžu spôsobiť aj menej nápadné aktivity, ako riadenie auta.
5. Kto je najviac ohrozený?
Bolesti chrbta môžu byť spojené ako s profesiou, tak s trávením voľného času. Najviac by si mali dávať pozor ľudia, ktorí sú na nohách alebo sedia celý deň, ako učitelia alebo administratívni pracovníci. Ďalej sú ohrození napríklad remeselníci či zdravotné sestry, skrátka ľudia vykonávajúci fyzicky náročné práce. Pri telesnom vypätí by mali o zdravie svojho chrbta starostlivo dbať aj športovci. Bolesti prichádzajú často samovoľne u starších pacientov, u ktorých je často nemožné kvôli kombinácii s inými chorobami riešiť lieky. V každom veku potom s bolesťami chrbta bojujú tehotné ženy.
6. Aké choroby za bolesťami chrbta stoja?
Často sa v súvislosti s chorobami hovorí o chronických bolestiach chrbta. Čo to znamená? Zložitú vedu za tým hľadať nemusíme, v lekárskej terminológii sa jednoducho ako akútne označujú prípady trvajúce od niekoľkých dní do 3 mesiacov, ďalšie prípady sú potom označované ako chronické. Medzi najčastejšie choroby patrí:
Názov |
Stručný popis |
Osteoporóza |
metabolická choroba kostí, ktorá sa prejavuje rednutím kostného tkaniva |
Revmatoidná artritída |
zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým zápalom a bolestivosťou kĺbov a ich postupným poškodením, postihuje však aj ostatné orgány |
Osteroartritída |
vyznačuje sa postupnou stratou chrupavky a prerastaním kostí do kĺbov (kostnatenie kĺbových spojov) |
Bechterevova choroba |
chronické zápalové ochorenie predovšetkým stavcov chrbtice |
Fibromyalgia |
chronický, nezápalový muskuloskeletálny syndróm (jeden z prejavov mimokĺbového reumatizmu) charakterizovaný plošnou bolesťou či stuhnutosťou |
Skolióza |
deformácia chrbtice, trojrozmerná so sklonom a posunom stavcov vo frontálnej (stranové zakrivenie), sagitálnej (zmeny fyziologickej lordózy a kyfózy) a transverzálnej (rotácia chrbticového stĺpca) rovine |
Spondylolistéza |
posun skĺznutia jedného stavca dopredu voči stavcu umiestnenému nižšie |
7. Ako bolesti liečiť – stačí si na ne vziať tabletku?
Až 72 % pacientov rieši svoje problémy s bolesťami chrbta analgetikami, liekmi proti bolesti. Tie však len tlmia bolestivé následky a v žiadnom prípade neodstraňujú príčinu bolesti, môžu navyše spôsobiť komplikácie v tráviacom trakte. Pri liečbe je potrebné predovšetkým starostlivo dbať o správne držanie tela, aby sa zamedzilo prehlbovaniu problémov. K tomuto pomôže inovatívna novinka – patentovaná bedrová ortopedická pomôcka proenzi® BodyFIX. Ďalej potom rehabilitačné cvičenia a fyzioterapia. V prípade ťažkostí spôsobených inak ako nesprávnym životným štýlom je liečba ďalej individuálna.
8. Ako problémom predísť?
Ideálnym riešením je sa problémov správnou prevenciou úplne vyvarovať. Ako prevenciu možno využiť anatomicky tvarovanú ortopedickú pomôcku proenzi® BodyFIX, ktorý vďaka spoločnému využitiu svojich vlastností kontroluje pohyb, zatiaľ čo dodáva istotu bezpečného pohybu. Okrem správneho držania tela, dodržiavania zásad sedenia či správne zvolených matracov je zásadná aspoň základná fyzická aktivita. Nemusí sa jednať o žiadny výbušný šport – v poslednej dobe stále viac ľudí volí naopak ako prevenciu pokojné východné cvičenia, napríklad jogu. Vhod môžu prísť aj iné strečingové cviky. Pre vyznávačov klasickejších spôsobov možno odporučiť plávanie, návštevu kúpeľov či sauny.
9. Ako správne sedieť?
Pri správnom sedení hrá významnú rolu aj nastavenie pracovného prostredia. Pracovný stôl by mal byť asi 80 cm vysoký, k nemu približne 50 cm vysoká stolička, ktorej operadlo je v deväťdesiatstupňovej zvislej polohe voči sedadlu. Horná hrana obrazovky musí byť v úrovni vášho čela. Väčšina kancelárskych stoličiek umožňuje prispôsobiť svoju výšku vašim potrebám. Pri ostatných predmetoch si môžete vypomôcť inak, napríklad podložením monitoru počítača knižkou. Pri práci sa nehrbte, permanentne zasunutá hlava medzi ramenami a zovretý hrudník môžu vyvolať migrény, závraty, stuhnutosť šije či zhoršené dýchanie. Dôležité sú prestávky v práci, každú hodinu je vhodné vstať a prejsť sa, prípadne sa ponaťahovať. Novodobým trendom je aj práca v stoji, čomu sa prispôsobuje aj ponuka vybavenia, napríklad vertikálna počítačová myš.
10. Aké sú ďalšie výhody správneho držania tela?
Vyvarovanie sa bolesti chrbta je samo o sebe dostatočným dôvodom pre starostlivosť o správne držanie tela. Nie je však jedinou výhodou, ktorá z neho plynie. V očiach druhých je správne držanie tela známkou sebadôvery, garantuje lepšie presadenie sa v konverzácii či výhodnejšiu vyjednávaciu pozíciu v obchodných jednaniach. Okrem neverbálnej komunikácie potom dodáva viac energie, posilňuje myseľ aj organizmus.
www.bodyfix.sk