Začiatkom roka SGPS vyzýva mladých ľudí, aby sa k antikoncepcii postavili zodpovedne
Vedia mladé dievčatá, čo je to panenská blana alebo prečo pri prvom pohlavnom styku môžu krvácať? Posledný on-line prieskum Slovenskej gynekologicko-pôrodnícke spoločnosti (SGPS) bol zameraný na mladé ženy vo veku 13-18 rokov. Na stránke www.milujemeaplanujeme.sk dievčatá odpovedali na 15 jednoduchých otázok ohľadom ich tela, hormónov a antikoncepcii.
Mnohé mladé dievčatá sexuálne experimentujú bez toho, aby mali základné informácie o svojom tele, jeho fungovaní a spôsobe ochrany. SGPS sa preto rozhodla cieliť posledný prieskum práve na túto rizikovú vekovú skupinu. „Mladé tehotné dievčatá nie sú žiadnou raritou v praxi gynekológov. Napriek internetu sú málo a najmä nesprávne informované o svojom tele a jeho fungovaní,“ vysvetľuje zámery prieskumu prezident SGPS Prof. MUDr. Ján Danko, PhD. a dodáva: „preto vyzývame všetkých mladých chlapcov , ale najmä dievčatá, ktoré ešte nie sú na rodinu pripravené, aby si dali na začiatku roka záväzok, že sa k otázke ochrany pred nechceným tehotenstvom a ženského zdravia postavia zodpovedne.“
Prieskumu sa zúčastnilo 905 respondentiek vo veku 13-18 rokov. Na všetky otázky zodpovedalo správne iba 40% dievčat, pričom najprekvapujúcejším zistením bolo, ako dievčatá vnímajú spojenie HAK a nikotínu. „Boli sme pri výsledkoch prekvapení, že mladé ženy nevedia, že spojenie nikotínu a HAK nie je práve najšťastnejšie. Je známe, že fajčenie zvyšuje riziko vzniku venózneho tromboembolizmu, ktoré je mierne vyššie aj u užívateliek HAK. Pričom výhody hormonálnej antikoncepcie v porovnaní s fajčením cigariet sú zo zdravotného hľadiska neporovnateľné,“ vyjadruje prekvapenie Danko.
SGPS začiatkom školského roka zorganizovala na stredných školách ďalšie prednášky na tému Mládež, sex a antikoncepcia. Záujem škôl o prednášku dokazuje, že informovanosť mládeže prostredníctvom odborníka je najúčinnejší spôsob, ako ju pozdvihnúť na vyššiu úroveň. „Chceme, aby mala mládež tie správne informácie, aby sa na základe toho vedeli rozhodnúť, akú antikoncepciu si zvolia, kedy si naplánujú rodinu a podobne,“ dodáva prezident SGPS.
Z výsledkov prieskumu: 18% opýtaných zodpovedalo správne 14 otázok, 16% malo správne iba 13 odpovedí. 10% nevedelo odpovedať na tretinu otázok a dokonca 10 dievčat malo problémy až s dvoma tretinami otázok. Zarážajúce je, že tieto dievčatá nevedia základné informácie, napríklad akú životnosť majú spermie, alebo čo spôsobuje krvácanie ženy pri jej prvom pohlavnom styku.