lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 2 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 13 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 01. Marec, , Dnes oslavuje Albín
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Fakty o lupinách

  Spracoval(a) : Martin Tomovčík
Dátum : 3.1.2008
späť
Späť

Poslať
 

Čo sú to lupiny?
Lupiny sú nepríjemným ochorením pokožky hlavy, ktoré spôsobuje svrbenie, napätosť pokožky hlavy a nadmerné odlupovanie kože, čím vznikajú viditeľné šupinky. Lupiny spôsobuje kombinácia niekoľkých faktorov a ich spúšťacím mechanizmom je prítomnosť bežných kvasiniek nazývaných Malassezia. Konkrétny druh kvasiniek, Malassezia globosa (M. globosa), ktorý spôsobuje ochorenia ľudskej pokožky, sa väčšinou vyskytuje v oblastiach, ktoré sú bohaté na lipidy (tuky), teda na pokožke hlavy, na tvári, hrudníku a na chrbte.

Lupiny a chronické ochorenie kože nazývané seboroická dermatitída postihuje viac ako polovicu dospelej populácie a všetky etnické skupiny na celom svete. Pri takom obrovskom výskyte ochorenia je aj jeho sociálno-ekonomický dopad veľmi veľký. Priame, nepriame a nehmotné náklady na zdravotnú starostlivosť v súvislosti s liečbou seboroickej dermatitídy prekročili v USA v roku 2004 sumu 1,2 miliardy dolárov a spotrebitelia na celom svete minú na výrobky regulujúce tvorbu lupín a seboroickú dermatitídu približne 6 miliárd dolárov ročne. 

Príčiny tvorby lupín
Lupiny i seboroická dermatitída sa objavia vtedy, keď sa spoja tri škodlivé časti trojuholníka:
- Kožný maz (sebum): pokožka hlavy prirodzene vytvára olejovitú substanciu nazývanú sebum, ktorá chráni vlasy a pokožku hlavy, a taktiež triglyceridy a mastné kyseliny. Prítomnosť kožného mazu (sebum) vytvára ideálne prostredie na množenie kvasiniek Malassezia.
- Malassezia: tieto kvasinky žijú na pokožke každého človeka a darí sa im najmä v miestach s vysokou koncentráciou kožného mazu. Genómové sekvenovanie kvasiniek M. globasa odhalilo, že nie sú schopné vytvárať mastné kyseliny, ktoré sú kľúčovou nutričnou zložkou tohto organizmu. Kvasinky preto získavajú mastné kyseliny z kožného mazu (sebum).
- Zápalová reakcia pokožky: ľudia, ktorých pokožka má vrodenú tendenciu reagovať na mastné kyseliny zápalom (začervenanie a svrbenie), majú sklon trpieť lupinami a dermatitídou. Primárne faktory individuálnej náchylnosti na lupiny sa ešte skúmajú, ale môžu súvisieť s odolnosťou prirodzenej bariéry pokožky.

Bežné mýty týkajúce sa lupín
V súvislosti s lupinami existuje niekoľko mýtov: 
- Mýtus: Ľudia trpiaci lupinami nemajú dostatočnú telesnú hygienu.  
* Ľudia trpiaci lupinami a dermatitídou majú vrodenú náchylnosť na vznik sprievodných príznakov. Pokusy o nápravu tohto stavu pomocou nadmerného umývania bežnými mydlami a šampónmi môže tento stav ešte zhoršiť. 
- Mýtus: Eliminácia lupín a seboroickej dermatitídy je často sprevádzaná tachyfylaxiou (rýchle oslabovanie účinkov liečby po počiatočných úspechoch).     
* Klinické skúšky dlhodobého používania šampónov na báze pyrithionu zinku dokázali, že to tak nie je. Štúdia predstavená na stretnutí Americkej akadémie dermatológie v roku 2007 navyše dokázala, že keď sa šampóny na báze pyrithionu zinku používajú podľa pokynov, nevyvinie sa rezistencia voči účinnej látke a sprievodné príznaky lupín sa zmiernia.    
- Mýtus: Lupiny a seboroická dermatitída majú sezónny charakter. 
* Klinické štúdie dokazujú, že množstvo lupín a prítomnosť M. globasa –organizmu, ktorý ich spôsobuje – sú po celý rok rovnaké. 
- Mýtus: Farbené vlasy následkom používania prostriedkov proti lupinám strácajú farbu.  
* Moderné šampóny proti lupinám sú jemné a bezpečné aj pre farbené vlasy. Umývanie farbených vlasov so šampónom na báze pyrithionu zinku preukázalo, že tento šampón pôsobí rovnako ako bežný kozmetický šampón alebo obyčajná voda z vodovodu.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!