lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 48 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 69 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 15. Január, , Dnes oslavuje Dobroslav
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Vedeôi ste, že...Do fast foodov chodia bohatí ľudia a študenti

  Spracoval(a) : Peter
Dátum : 20.1.2013
späť
Späť

Poslať
 

Zlá životospráva je celosvetovo prvoradým pôvodcom mnohých závažných chorôb. Kým fajčiarov u nás v poslednom období ubudlo, pohybu máme nedostatok a ani naše stravovanie nie je ideálne. Podľa prieskumu, ktorý pre Združenie pre zdravie a výživu realizovala agentúra Focus, jeme priveľa nezdravých jedál a zdravé stravovanie považujeme za pridrahé. Alarmujúce je, že na kvalite stravy najmenej záleží mladým ľuďom.

 

V reštauráciách rýchleho občerstvenia sa podľa prieskumu aspoň občas stravuje až 61 percent Slovákov. Muži ich pritom navštevujú častejšie ako ženy. Fast food najviac obľubujú mladí ľudia od 18 do 24 rokov. Aspoň raz týždenne sa takto stravuje až 36 percent z nich, pričom pred desiatimi rokmi to bola len polovica.

 

 „Pokrmy typu fast food ako hotdogy, hranolčeky či hamburgery patria medzi výživovo málo hodnotné zložky stravy a nie je správne nahrádzať nimi plnohodnotné pokrmy. Ich pravidelnou konzumáciou dodávame organizmu zbytočné kalórie a tuk, ktorý je často prepálený,“ uvádza MUDr. Katarína Babinská zo Združenia pre zdravie a výživu. Naopak, ochudobňujeme sa o hodnotné živiny – vitamíny, minerálne látky, či vlákninu, ktoré podľa doktorky fast food obsahuje v nedostatočnom množstve.

 

Kým v USA a západnej Európe je fast-food jedlom chudobných, u nás sú z hľadiska príjmov návštevníkmi rýchleho občerstvenia skôr vyššie príjmové skupiny s platom vyšším ako 1500 €, a to najmä na západnom Slovensku. Bez ohľadu na príjem sa však Slováci zhodnú v tom, že zdravé jedlo je drahšie. Myslia si to až tri štvrtiny z nás. Aj tento fakt môže byť príčinou toho, prečo sa nám dlhodobo nedarí zlepšiť stravovacie návyky.

 

Odborníci napriek tomu tvrdia, že aj s nižším rozpočtom sa dá žiť zdravo. „Na potraviny vo všeobecnosti vydávame nemalú časť svojich príjmov a zdravá strava zväčša je finančne náročnejšia. Pri troške vynaliezavosti však môžeme náklady na zdravú výživu znížiť – kúpou sezónnych potravín alebo využívaním akcii, ktoré ponúkajú obchodníci,“ radí MUDr. Babinská.

 

Výživovo hodnotné a finančne nenáročné sú viaceré potraviny, ktorých spotreba je u nás mimoriadne nízka a na ktoré často zabúdame: Napríklad strukoviny a mnohé bežné druhy zeleniny. „Pri výbere potravín nezriedka zistíme, že zdravšia potravina vôbec nie je drahšia ako jej menej zdravá alternatíva, napríklad pri výbere mliečnych alebo mäsových výrobkov. Finančne výhodnejšie sú aj rastlinné tuky bohaté na zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny,“ hovorí doktorka.

 

 

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!