lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 6 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 31 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 17. Január, , Dnes oslavuje Nataša
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Ako je to s kúpeľami na Slovensku?

  Spracoval(a) : Peter
Dátum : 25.3.2013
späť
Späť

Poslať
 

Patríte k osvieteným rodinám, ktoré si nepotrpia na tradície a  veľkú noc chápete skôr ako predĺžený víkend a možnosť vybehnúť z koľají každodennej rutiny? Sviatky sú za rohom a čo s dlho očakávaným dňom voľna? Dajte si na pár dní pohov a doprajte ženskej časti rodiny zažiť „veľa vody“ trochu inak. Vyberte sa do kúpeľov!

 

Predstavte si nádhernú prírodu, v tichom horskom prostredí, všadeprítomné lesy a prírodné krásy v kombinácii s liečivou minerálnou vodou s blahodarnými účinkami. Predstavte si miesto, kde sa snúbia všetky vaše túžby o relaxe, pohode, krásnej prírode a kvalitných službách.  Nič to, že vás nič nebolí. Kúpele môžu pomôcť vášmu zdraviu aj preventívne. „Minerálna voda bohatá na vápnik, železo, oxid uhličitý či stopové prvky je predurčená napríklad na prevenciu infekcie močových ciest či osteoporózy. Prispieva aj k zvyšovaniu imunity,“ vysvetľuje lekár MUDr. Augustín Lysý z Kúpeľov Lúčky.

Liečebný účinok minerálnych prameňov, ktorých je na Slovensku neúrekom, bol známy oveľa skôr ako sa ich blahodarné účinky začali nazývať kúpeľnou liečbou. Poznatky o vodách sa dedili z pokolenia na pokolenie. O povahe a vlastnostiach vôd chýbali hlbšie poznatky, ktoré dnes popisuje moderná lekárska veda.

V súčasnosti ľudia vyhľadávajú čoraz častejšie krátke relaxačné wellness pobyty. Akciové ponuky lákajú aj ľudí bez závažnejších ochorení privoňať si k atmosfére kúpeľov a dopriať si relax pre telo aj dušu.

Kúpeľné procedúry sú súčasťou balíčka služieb zahrnutého v akciových ponukách, Slúžia k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a ako prevencia pred ochorením. Kúpeľná liečba v pravom slova zmysle má však komplexnejší charakter. „Celá kúpeľná liečba vo všeobecnosti je zložená z  jednotlivých druhov fyzikálnej liečby, liečebnej minerálnej vody, tepla, klimatických podmienok a pohybu.   Výber procedúr je individuálny podľa aktuálneho zdravotného stavu pacienta. Pacient okrem základného ochorenia, pre ktoré prichádza na kúpeľnú liečbu môže mať rôzne vedľajšie ochorenia.  Priebeh hojenia je u neho iný ako u druhých pacientov. Z toho dôvodu je nutný osobitý prístup ku každému klientovi a aj individuálne nastavenie procedúr, napríklad teplota vody vo vani, druh a rozsah cvičení, „ vysvetľuje lekár MUDr. Augustín Lysý z Kúpeľov Lúčky.

Indikácie, ktoré majú povolené kúpele liečiť schvaľuje Štátna kúpeľná komisia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Z presne definovaného indikačného zoznamu vychádza lekár, ktorý navrhuje kúpeľnú liečbu pre pacienta.  „Nárok na kúpeľnú liečbu majú pacienti zo zákona. Obvodný lekár alebo špecialista (gynekológ, onkológ, ortopéd...) vypíše návrh na kúpeľnú starostlivosť podľa indikačných skupín, ktorý klient doručí do zdravotnej poisťovne. Na základe tohto návrhu zdravotná poisťovňa návrh buď schváli alebo neschváli. Ak má klient záujem o konkrétne kúpele je potrebné požiadať o to v poisťovni,“ informuje MUDr. Augustín Lysý z Kúpeľov Lúčky.

Ak poisťovňa návrh schváli, pošle pacientovi oznámenie, v ktorom ho informuje o schválení kúpeľnej liečby a pacient by mal dostať zoznam kúpeľov, v ktorých sa dá dané ochorenie liečiť. V súčasnosti existujú dva typy úhrady za kúpeľnú liečbu. Pri type A hradí zdravotná poisťovňa pacientovi ubytovanie, stravovanie, lekársku starostlivosť a liečebné procedúry. Klient doplatí zákonný doplatok 1,66 EUR na deň a daň z ubytovania. Pri type úhrady B, si klient hradí ubytovanie a stravovanie sám.

Zaradenie  do indikačných skupín je na základe diagnózy. Podľa indikačných skupín liečba v kúpeľoch trvá 21 alebo 28 dní.  Ak má klient záujem o konkrétne kúpele, je potrebné o to požiadať v poisťovni. „Pre pacienta je veľmi dôležité, aby sa v kúpeľoch cítil príjemne. Veľmi dôležitý aspekt liečby je aj prostredie, v ktorom sa liečba uskutočňuje. To pozitívne vplýva na psychický stav pacientov a psychická pohoda je jedným z pilierov úspešnosti v liečbe,“ dodáva lekár MUDr. Augustín Lysý z Kúpeľov Lúčky.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!