lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 14 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 47 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 25. Január, , Dnes oslavuje Gejza
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Lekári nafúkali najväčší balón na Slovensku vlastnými pľúcami

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 30.9.2013
späť
Späť

Poslať
 

V rámci podpory povedomia o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc sa  lekári špecialisti – pneumológovia pokúsili o slovenský rekord v počte ľudí nafukujúcich jeden balón a zapísali sa tak do oficiálnej Knihy slovenských rekordov. Balón mal priemer 1,8 metra a viedlo do neho 20 trubičiek s vymeniteľnými náustkami. Do fúkania sa zapojilo 63 lekárov a na jeden nádych každý lekár fúkol do balóna 3 litre vzduchu. Celkový objem vzduchu v balóne bol po poslednom fúknutí približne 1500 litrov. Svedkom rekordu bola počas víkendu Tatranská Lomnica, kde sa pokus uskutočnil.

 

Čo je CHOCHP?

 

Najčastejším symptómom, ktorý upozorňuje na prítomnosť chronickej obštrukčnej choroby pľúc  (CHOCHP)  je chronický kašeľ, často spojený s tvorbou hlienov. K nemu sa pridružuje zvýšená únava, znížená tolerancia záťaže a dýchavica (napr. pri chôdzi do schodov). Je chybou pripisovať zhoršené dýchanie vyššiemu veku. Už prvé symptómy, predovšetkým ranný "fajčiarsky" kašeľ nemožno podceniť. Každého by mali priviesť k lekárovi.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje CHOCHP až 210 miliónov ľudí po celom svete a predpokladá sa, že už v roku 2020 bude treťou najčastejšou príčinou smrti. Preto je dôležité, aby príznaky tejto choroby ľudia nepodceňovali. Platí, že čím skôr sa začnú liečiť, tým je väčšia šanca na uzdravenie,“ povedal Doc. MUDr. Ivan Majer, CSc., predseda výboru Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti.

Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie charakterizované zhoršením prúdenia vzduchu dýchacími cestami. Príčinou ochorenia je dlhodobá inhalácia cudzorodých častíc alebo plynov, najčastejšie cigaretového dymu. Dýchacie cesty reagujú na takýto dlhotrvajúci nepriaznivý vplyv chronickým zápalom, ktorý vedie k ich deformácii a zúženiu (obštrukcii). Zúženie dýchacích ciest je nevratné a pomaly sa zhoršuje. Okrem toho sa v dôsledku uvedeného zápalu narúša štruktúra okolitých pľúcnych mechúrikov, ktoré potom v nedostatočnej miere okysličujú krv. Výsledkom je prehlbujúci sa pocit nedostatku vzduchu, často sprevádzaný kašľom v dôsledku nadmernej tvorby hlienu. V poslednej fáze ochorenia sú pacienti odkázaní na kyslíkový prístroj a zomierajú na udusenie.

 

Zápis do Knihy slovenských rekordov sa uskutočnil v rámci Jesenných respirologických dní, ktorých odborných garantom je Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť (SPFS).


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!