lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2024
  * 2023
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 29. Marec, , Dnes oslavuje Miroslav
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
VIANOCE MÔŽU ODŠTARTOVAŤ I NEBEZPEČNÉ ZÁVISLOSTI

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 9.12.2010
späť
Späť

Poslať
 

1. POZOR NA Sviatočné DobrotY

Jedlom sa o Vianociach spríjemňujú spoločné chvíle. Jedlo totiž celkovo upokojuje. Biologicky dôjde k tomu, že sa zvýši krvný objem v oblasti zažívania, tým dôjde k menšiemu prekrveniu v oblasti mozgu a zároveň k nášmu upokojeniu. Jedlo, podobne ako sex dvíha hladinu endorfínov, ktoré nám robia dobre. Existuje dokonca povahový rys, ktorý vedie ľudí k odmeňovaniu sa a hľadaniu príjemných pôžitkov. Práve jedinci s vyššou citlivosťou na odmenu ju hľadajú v nadmiere dobrého jedla a pitia. Prejedaniu sa nedokáže ubrániť takmer 63 percent ľudí. Niektorí však zajedajú stres, pocity samoty, konflikty a negatívne emócie. Najmä predvianočné stresy môžu odštartovať neodolateľnú túžbu po pokoji a pohode nekontrolovateľným prejedaním. Začnú napchávaním sviatočných dobrôt a končia zajedaním sebemenšieho stresu. Jedlo sa stane únikom od všedných starostí. Je to spôsob, akým psychika „sprostredkuje akúsi terapiu.“ Ste smutní, tak si dáte niečo sladké – aké jednoduché. Nemálo prípadov takto zajedá neúspechy, smútok, depresiu alebo pocity menejcennosti. Pchajú sa do prasknutia, potom je im zle a majú výčitky.

Čo na to odborníci? Nadmerné množstvo jedla, ktoré obsahuje málo vitamínov a minerálov vedie zákonite k tráviacim ťažkostiam: jedného páli záha, druhý trpí spoločensky degradujúcemu grganím, iný nadúvaním, veľa ľudí má zápchu. Bludný kruh sa uzatvára. Najdôležitejšie je uvedomiť si, kde je váš problém. Skúste zauvažovať, či sa vo svojom súčasnom živote cítite šťastní. Nie? A čo by vám k šťastiu pomohlo? Ak budete vedieť, kde je problém, oveľa lepšie sa s ním vyrovnáte a z bludného kruhu vykročíte. Lekári tiež odporúčajú v období sviatkov každý deň nalačno vypiť pohár aloe vera juice a v priebehu dňa optimálne vypiť dva litre pramenitej alebo minerálnej vody. K prejedaniu totiž môže viesť aj nedostatok tekutín, pretože mozog nerozlišuje medzi hladom a smädom. Ak máte pocit hladu, je možné, že v skutočnosti organizmus potrebuje doplniť zásoby vody. Dajte si pred každým jedlom veľký pohár vody - väčšinou pravdepodobne zistíte, že hlad bol len prezlečeným smädom.

 

2. K chorobnému NAKUPOVANIu JE PRIAMO NáchylnÁ Desatina DOSPELÝCH.

Zháňanie darčekov na Vianoce občas vedie k tomu, že si urobíte aj vy radosť niečím „zbytočným.“ Ostatne, odmeniť sa alebo povzbudiť v náročnom období je predsa prirodzené. Ak to však neprerastie v obiehaní obchodov sedem dní v týždni a nestane sa hysterickou potrebou nakupovať a míňať viac, než si môžete dovoliť. Mnohí psychiatri sú presvedčení, že záchvaty nákupov môžu byť aj prejavom závislosti (takzvaná závislosť na nakupovaní, anglicky shopping addiction). Tej vraj ľahšie prepadajú ľudia s neodbytným nutkaním hromadiť veci. Časom sa z nich stávajú chorobní „nakupovači,“ ktorí zvyčajne končia s vyčerpanými účtami a kontami. Domov majú preplnený všetkým, čo si v záchvatoch svojej vášne zaobstarali. Absolútnu väčšinu z toho nielen že nepotrebovali a nepoužívali, ale mnohé veci ani nevybalili zo škatúľ. Takýto záchvat nakupovania sprevádza závratný pocit podobný opojeniu z drogy, ktorý je vzápätí vystriedaný pocitom viny, depresiami a psychickým vyčerpaním. Kreditné karty, „výhodné“ pôžičky a tovar na splátky, nie sú jediné lákadlá. Veď sa ani nemusíte „plahočiť“ po kamenných obchodoch – stačí zalistovať v katalógu, využiť donáškovú službu, nakúpiť cez internet, alebo si objednať z pohodlia obývačky niečo výnimočné v teleshoppingu.

Čo na to odborníci? Potreba neustále nakupovať môže kompenzovať nedostatok sebadôvery, znížené sebahodnotenie či pocity zlyhania v medziľudských vzťahoch. Častou príčinou býva životné nenaplnenie, neschopnosť radovať sa z bežných situácií alebo nespokojnosť v partnerskom vzťahu. Sprievodným znakom je porucha sebakontroly. Stres, obavy z finančnej neistoty a snaha čo najviac ušetriť – to sú paradoxne spúšťače k tomu, aby človek začal nekontrolovane utrácať. Patologické nakupovanie sa negatívne odráža na psychickom stave jedinca – ten sa po nejakom čase ocitne v „začarovanom kruhu,“ trpí depresiami a môžu sa u neho objaviť aj samovražedné myšlienky. S pribúdajúcimi finančnými problémami narastajú aj konflikty v partnerských vzťahoch. Preto sa zamyslite nad tým, kde je váš skutočný problém a riešte ho s odborníkmi. S ich pomocou si uvedomíte, že každý problém má vždy aspoň jedno riešenie

 

3. DAROVANÝ ESTETICKÝ ZÁKROK Môže byť spúšťačom závislosti NA VLASTNOM VZHĽADE

Ľahkosť a jednoduchosť, s akou si moderná doba dokáže poradiť so všetkými nedostatkami, je skutočne ohromujúca. Mnoho žien dostane pod stromček možnosť vyhladiť vrásky, zdvihnúť zvädnuté prsia, pridať perám na zmyselnosti, napraviť telesné disproporcie, či odstrániť kozmetické nedostatky. Laserové a plastické operácie, estetické zákroky a botox sú jedným z obľúbených darčekov, ktoré prinesú žene zdravé sebavedomie a spokojnosť. Všetky predsa chcú byť príťažlivé. Želajú si vyzerať mladšie, štíhlejšie, s pevnejšími prsiami alebo väčšími perami. Niekedy stačí aj malá zmena, aby sa obdarovaná cítila lepšie a získala motiváciu k celkovému sebazdokonaľovaniu. Ale táto pozitívna zmena sa môže zmeniť na bláznivú honbu za dokonalosťou. U niektorých žien roztočí drobný zákrok kolotoč estetických úprav. Počiatočná radosť a pocity uspokojenia sú po určitej dobe vlažnejšie a časom dokonca môžu prerásť v pocity nespokojnosti – takto to začína a končí pôžičkami a antidepresívami.

Čo na to odborníci? V spoločnosti existuje všeobecne prijímaný ideál krásy, ktorý ženy tlačí k tomu, aby sa mu priblížili. Niektoré majú pocit, že musia byť dokonalé, aby v tejto spoločnosti obstáli – za každú cenu. Pritom efekt botoxu či laserových zákrokov možno dosiahnuť aj neinvazívnou cestou - pravidelným používaním biotechnologických sér, ktoré stačí ráno a večer naniesť na pokožku. Ak chcete žene urobiť skutočnú radosť, darujte jej radšej bezpečne séra, ktoré vo svete pomaly, ale isto vytláčajú invazívne zákroky. Avšak hranica medzi obyčajnou túžbou a nezdravou posadnutosťou je veľmi tenká. Počiatočná radosť a pocity uspokojenia sú po určitej dobe vlažnejšie a prinášajú skôr pocity nespokojnosti. Stále sú ženy, ktoré podstúpia sériu botoxových injekcií, pretože sa domnievajú, že tým vyriešia manželskú krízu. Sú rozčarované, keď sa namiesto toho dočkajú rozvodu. Problém je totiž inde a treba ho aj inak riešiť. Preto mnoho žien, ktoré sa obrátia na odborníka skrásnie - ich tvár sa vyjasní, pretože sa vyjasnila ich situácia. Všeobecne totiž platí, že čím je človek spokojnejší vnútri, tým krajší je…


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!