lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 30 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 28. Február, , Dnes oslavuje Zlatica
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Práca v záhrade sa pozitívne odzrkadľuje vo fyzickom a duševnom zdraví

  Spracoval(a) : Pete
Dátum : 2.8.2013
späť
Späť

Poslať
 

Stres, depresie, nadváha. Moderného človeka prenasledujú mnohé civilizačné choroby, o ktorých naši predkovia vôbec netušili. Žeby prišli na niečo, na čo sme zabudli? Mnohé súčasné vedecké štúdie potvrdzujú, že práca na záhrade nie je len práca, ale aj liek pre telo a dušu.

 

Liek na stres a ochrana duševného zdravia

Súčasné výskumy naznačujú, že práca na záhradke je výborným liekom proti stresu. Zo štúdie holandských vedcov publikovanej v Journal of Health Psychology vyplýva, že záhradkárčenie dokáže potláčať stres ešte lepšie ako iné oddychové aktivity. Účastníci štúdie najskôr museli vykonať stresujúcu úlohu a potom boli náhodne rozdelení do dvoch skupín, z ktorých jedna dostala za úlohu 30 minút pracovať na záhrade a druhá čítať si v uzavretom priestore. Skupina, ktorá sa venovala záhradkárčeniu, po výskume hlásila podstatné zlepšenie nálady oproti „knihomoľom“ a dokonca mala výrazne nižšiu hladinu kortizolu – hormónu zodpovedného za stres.

 

Moderná technika ako smartfóny a internet, ale aj rýchle pracovné tempo, zapríčiňuje, že tomu, čo robíme, venujeme stále menej pozornosti. Človek je potom podráždený, vystresovaný a robí mnoho chýb. Vedecký výskum opäť našiel riešenie v práci na záhrade. Vedci z University of Illinois predpokladajú, že nepriama  pozornosť, ktorú využívame pri vychutnávaní si prírody počas práce na záhrade pomáha dobíjať aktívnu pozornosť určenú na prácu.

 

Práca na záhrade môže tiež prispieť k zmierneniu depresie a iných duševných chorôb. Britskí psychológovia už niekoľko rokov využívajú záhradkárčenie ako terapeutickú metódu pre pacientov trpiacich depresiou, ale aj na rekonvalescenciu po mozgových príhodách alebo autonehodách. Účinnosť tejto metódy potvrdzuje štúdia nórskych vedcov z roku 2011, ktorí už po troch mesiacoch zaznamenali výrazné zlepšenie u viac ako polovice pacientov s depresiou, ktorí sa venovali  záhradným prácam.

 

Zdravá strava a nízka hmotnosť

Zdravotné výhody záhradkárčenia sa nekončia pri ľudskej psychike. Je jasné, že doma vypestované ovocie a zelenina obsahuje oveľa viac živín a menej pesticídov ako tie zo supermarketu. American Journal of Public Health publikoval štúdiu, ktorá ukazuje, že ľudia, ktorí pracujú na záhrade, skonzumujú oveľa viac zeleniny a ovocia ako tí, čo ich kupujú v obchode. Kvalitná strava sa odzrkadlí aj na vašej postave. Zo štatistických porovnaní publikovaných v rovnakom časopise vyplýva, že ľudia, ktorí sa pravidelne venujú záhradkárčeniu, majú v priemere o 2 body nižší index telesnej hmotnosti BMI ako priemerný človek.

 

Niet sa čomu čudovať – práca na záhrade vyžaduje množstvo opakovaných pohybov, zhybov a naťahovania sa, čo je celkom slušná rozcvička, hlavne pre tých, ktorí inak aktívne nešportujú. Trištvrte hodiny denne strávenej záhradkárčením spáli porovnateľné množstvo kalórií ako pol hodiny tradičného cvičenia ako joging alebo aerobik.

 

„Práci na záhrade sa venujem celý život a osobne nepoznám väčší relax, ako si po ťažkom týždni vyjsť na záhradku, pokosiť trávu, ostrihať kríky a stromy, niekedy si dobre oddýchnem aj pri práci s motorovou pílou. Ak budete pracovať s kvalitnou záhradnou alebo lesnou technikou, oddýchnete si o to lepšie. Techniku si vyberte podľa vlastností vašej záhrady. Pre najväčšie do 1200 m2 sa hodia výkonné benzínové stroje. Na menšie plochy do 600 m2 odporúčam elektrické stroje, ktoré majú tichší chod. Najväčší komfort ponúka ľahké a ekologické akumulátorové náradie,“ radí riaditeľ spoločnosti Sténia, ktorá je výhradným dovozcom značiek STIHLVIKING na Slovensku, Ján Spišák.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!