lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 17 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 6 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 01. December, , Dnes oslavuje Edmund
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Nedajme sa zničiť stresom

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 22.10.2002
späť
Späť

Poslať
 

Namáhavá náročná práca, nadmiera povinností a životné straty samy o sebe nie sú škodlivé. To, čo poškodzuje náš imunitný systém a narušuje našu životnú rovnováhu, je strach, smútok, negatívne nálady a neustály stres. Mnohokrát sa k nim pridávajú aj pocity bezmocnosti a kapitulácie. Je dôležité, aby sme vedeli hovoriť aj o svojich obavách, strachu a bolesti. So svojimi blízkymi sa musíme zhovárať a deliť o zážitky – nemôžeme predsa predpokladať, že  ostatní nám budú rozumieť aj bez slov a že majú na riešenie situácie rovnaký názor.

Uvoľnenie nám prospeje
Pri stavoch úzkosti, bezmoci a neistoty nám prospeje, keď  si doprajeme vedomie pevnej pôdy pod nohami, pocit kontaktu s podložkou, podlahou, zemou. Týmto pocitom necháme naplniť celé telo.
Takisto sa osvedčilo držať niekoho za ruku alebo sa nechať objať. Ak práve nie je nikto po ruke, potom držíme sami seba, napr. za zápästie, predlaktie alebo sa objímeme okolo ramien a  mierne pohojdávame z jednej strany na druhú. Môžeme sa aj krútiť, poskakovať, skrátka robiť čokoľvek, čo nám práve napadne. To všetko robíme dovtedy, kým úzkosť nepovolí.
Niekedy stačia aj uvoľňovacie cvičenia, ktoré nám pomôžu odstrániť napätie v organizme. Pre telo sú vítaným odpočinkom, pri ktorom môže zharmonizovať svoju činnosť, upokojiť dych aj srdce, uvoľniť svaly. Striedavé napínanie a uvoľňovanie svalov alebo iba čeľustných svalov je pre celkové uvoľnenie veľmi účinné.

Stačí aj mikrospánok
Nestrácajme zbytočne sily bojom s ubúdajúcou energiou, keď postačí už len sedem minút spánku. Dovoľme si luxus ľahnúť si na podložku, uvoľniť svaly, zhlboka sa nadýchnuť a celkom vypnúť.
Ďalšou možnosťou, ako posilniť organizmus je krátkodobé sústredenie pozornosti na niečo iné ako na to, čo nás stresuje. Výdatným pomocníkom, na ktorého môžeme upriamiť svoju pozornosť, je dych.  Stačí iba sústredene sledovať svoj dych. Aký je, kadiaľ prúdi, čo robí. Tým sa upokojíme a pomôžeme mysli aj telu zharmonizovať sa. Ak je stres a napätie privysoké, je dobré nielen zhlboka vydychovať, ale aj pripojiť nejaký zvuk. Každému vyhovuje iný (napr. hu, ha, hi, he).Pomocou dychu a zvukov odplavíme napätie a uvedieme organizmus do rovnováhy.

Strava podľa psychiky
Celý rad psychických stavov môžeme ovplyvniť aj nápojmi, jedlom a spôsobom ich prípravy. Sladké jedlá nás uvoľňujú, prinášajú upokojenie a radostnejšiu náladu. Vyprážané jedlá spevňujú, posilňujú, dynamizujú. Kyslé pomáhajú odplaviť napätie a hnev. Každý z nás potrebuje inú skladbu chutí, farieb, tvarov a vôní. Telo si povie samo, čomu dá prednosť.


Diskusia k článku:

Vo vyspelých Západních štátoch Evropy už aj u nás na pracoviskách zavádzajú SAUNY,ktoré pri ukončení hektickej pracovnej doby velmi účinne odbúrávajú stres. Po ukončení pracovnej doby a po vysprchovaní sa,pobyt v Saune cca 20 minut pôsobí na človeka ako hotový BALZAM! Učme sa zo skúsenosťi múdrich a využime často i odpadové teplo pre prospech a zdravie naších ludí!
Neregistrovaný - JVZ, 13.8.2010 19:17, janvarga1939(`na`)gmail.com
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!