lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 4 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 08. December, , Dnes oslavuje Marína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
UŽ STE SI ODLOŽILI 10 % Z VÝPLATY? PODĽA ODBORNÍČKY BY TO MALA BYŤ PRVÁ VEC, KTORÚ Z NEJ ZAPLATÍTE

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 12.2.2017
späť
Späť

Poslať
 

 

Nový rok je v plnom prúde a väčšina z nás už vidí, ako napreduje v plnení novoročných predsavzatí. Tí, ktorí v disciplíne nepoľavili, majú veľkú šancu na úspech. Naopak tí, ktorí už majú za sebou prvé zakopnutie, by mali vedieť, že nikdy nie je neskoro nastaviť si nové ciele. Napríklad pri ozdravení osobných financií. Základná otázka znie, už ste si odložili 10 % z výplaty? Podľa Kataríny Burjanovej z PARTNERS GROUP SK by to mala byť prvá vec, ktorú z výplaty zaplatíte.       

 

Prvé dva mesiace v novom roku často začíname s poriadnym prievanom v peňaženke. Nesúvisí to však iba so zabezpečením Vianoc v rodine. Svoju úlohu zohrávajú aj novoročné výpredaje, či nesprávne nastavené predsavzatia, často vopred odsúdené na neúspech. Kde robíme chybu?

 

PREDSAVZATIE = CIEĽ S PRESNÝM PLÁNOM

Podľa Kataríny Burjanovej z PARTNERS GROUP SK býva najčastejším cieľom v roku vytváranie finančnej rezervy. „S tým potom súvisia aj ďalšie predsavzatia. U niekoho sú to vysoké výdavky na cigarety, niekto zase nakupuje zbytočne veľa oblečenia alebo nepotrebných vecí, ktoré využije pár krát a potom na ne sadá prach,“ opisuje odborníčka. Podľa nej, rovnako ako pri definovaní každého cieľa, by aj predsavzatia mali byť špecifikované, merateľné, dosiahnuteľné a ideálne aj časovo ohraničené. „V praxi to znamená, že si nastavíme presné ciele, ktoré chceme v rámci financií dosiahnuť. Napríklad, ktoré výdaje potrebujeme znížiť, ktorých dlhov sa chceme zbaviť. Určíme si nielen cieľ vytvoriť si finančnú rezervu, ale stanovíme si aj jej presnú výšku, čas do kedy si ju chceme vytvoriť a urobíme si plán, koľko si mesačne odložíme, aby sa nestalo, že preceníme svoje možnosti. Takto definované predsavzatia sú na najlepšej ceste, aby sme ich dokázali naozaj naplniť,“ vysvetľuje Katarína Burjanová a dodáva: „Suma, ktorú si budeme pravidelne mesačne odkladať by nemala byť nižšia, ako 10 % z mesačného príjmu. Ďalej je to všetko už len o disciplíne.“

 

NAJSKÔR ZAPLATÍM SEBE, POTOM ÚRADOM

„Z výplaty si neviem ušetriť, vychádza mi to ledva na pokrytie základných potrieb“ – takto znie najčastejšia výhovorka Slovákov, prečo nevedia ušetriť. Odborníci na osobné financie však majú iný názor. Tajomstvo je vo vytvorení nového návyku a v pravidle: najskôr zaplatím sebe, až potom ostatným. Podľa odborníčky zlyhávame práve  preto, lebo šetriť chceme až na konci mesiaca s tým, čo nám zostane. Pravdou je, že väčšinou nám nič neostane. Správny postup je opačný. „Treba si určiť čiastku, ktorú si chceme z výplaty ušetriť, a tú odložiť ako prvú. Zvyšok mesiaca by sme sa mali potom snažiť vyjsť zo zostávajúcich peňazí. Je takto oveľa jednoduchšie udržať si finančnú disciplínu, či rozplánovať si výdaje na celý mesiac. Presne vidíme, koľko ešte môžeme minúť,“ vysvetľuje Katarína Burjanová. 

 

PREDSTAVTE SI, ŽE ZARÁBATE O 100 EUR MENEJ

 „Verím tomu, že z  každej výplaty sa dá niečo ušetriť. Stačí si predstaviť, že by náš príjem bol napríklad o sto eur nižší, ako v skutočnosti je,“ tvrdí Katarína Burjanová. Čo by sa dialo v takom prípade? Podľa odborníčky by sme sa naučili vyžiť z nižšej sumy, tak ako ľudia, ktorí taký príjem majú. „Dôležité je nastaviť sa na to, že nie celý príjem má slúžiť na spotrebu,“ radí Burjanová.

 

ZAČÍNATE ROK S VYŠŠÍM PRÍJMOM?

To je príjemná zmena. A zároveň príležitosť revitalizovať osobné financie, či nastaviť si nový sporiaci model pomocou jednoduchého pravidla. „Pri zvýšení príjmu automaticky rastie aj spotreba. Klientom vždy navrhnem, aby svoju spotrebu skúsili zdvihnúť maximálne o polovicu navýšenej čiastky, a o tú druhú polovicu  zase navýšiť šetrenie. Takto pocítia po zvýšení príjmu nielen rast životného štandardu, no zároveň si významne zvýšia percento príjmu odloženého do rezervy,“ vysvetľuje Katarína Burjanová a zároveň varuje: „V opačnom prípade sa totiž môže stať, že po rokoch, aj napriek výraznému zvýšeniu príjmu, stále pretrváva pocit fungovania „od výplaty k výplate“.

 

SPOZNAJTE SVOJE FINANČNÉ TOKY

Na to, aby ste so svojimi financiami mohli začať pracovať, potrebujete zistiť reálny stav. Je mnoho situácií, v ktorých si ani neuvedomujete, že vám peniaze pretekajú pomedzi prsty. Financie pod kontrolu dostanete iba vtedy, keď máte dokonalý prehľad, na čo, kedy, ako a prečo míňate. Pri spisovaní výdavkov pomôžu mobilné aplikácie, sumárny prehľad v internetovom bankovníctve, ale aj obyčajný papier a pero. 

 

Nákup potravín, návšteva reštaurácií

„Typickým príkladom bývajú mesačné položky na jedlo. Keďže ide jednorazovo o nižšie sumy, človek si tieto výdavky až tak neuvedomuje. Keď nám však na konci mesiaca udrie do očí mesačný sumár, zistíme, že sa jedná o nemalú časť rozpočtu. Dôvodom môže byť napríklad častá návšteva reštaurácií. Domácim varením sa dá znížiť táto položka aj o polovicu,“ opisuje Katarína Burjanová.

 

Emočné nákupy  

Ďalším príkladom bývajú takzvané emočné nákupy, kedy nás niečo očarí a rozhodneme sa pre nákup vecí, ktoré sme pôvodne nemali vôbec v pláne kupovať. Vhodným riešením môže byť držanie úspor mimo účtu, ku ktorému máme platobnú kartu. Časový odstup, ktorý vytvorí presun prostriedkov na bežný účet, ideálne pokiaľ trvá aj niekoľko dní, môže emócií pomôcť „vychladnúť“ a zachrániť nás tak pred zbytočným nákupom. Dobrým návykom je tiež robenie nákupov podľa vopred určeného zoznamu.

 

Spotreba energií  

V domácnosti je možné ušetriť napríklad na vode či energiách. Umývanie zubov pri stále tečúcej vode či prekurovanie bytov v zime sú typickým príkladom zbytočného zvyšovania výdavkov.

 

Zlozvyky

U mnohých tvoria významnú položku výdaje na cigarety. Zbavením sa tohto zlozvyku sa dá ušetriť v mesačnom rozpočte od šesťdesiat eur vyššie. Pritom len táto čiastka mesačne dlhodobo investovaná by mohla pokojne stačiť na zabezpečenie životného štandardu na dôchodku.

 

TAKTO SI ZACHOVÁTE FINANČNÉ ZDRAVIE PO CELÝ ROK

·        Snažte sa dosiahnuť ideálne finančné miery 10:20:30:40. 10 % z mesačného príjmu by malo odchádzať na vytvorenie rezervy, určenej na nepredvídané udalosti. 20 % z príjmu by malo slúžiť na ochránenie príjmu v rodine prostredníctvom poistenia a vytvorenie dlhodobých investícií. Tie nám môžu pomôcť napríklad zabezpečiť si dôchodok. Maximálne 30 % z príjmov by malo ísť na splátky úverov. Posledných 40 % by malo slúžiť na bežnú spotrebu.

·        Vyhýbajte sa nevýhodným úverom. Plánovaním svojich výdavkov vopred si môžeme v živote naplniť oveľa viac cieľov. Ten istý cieľ nás môže stáť totiž omnoho menej, pokiaľ na neho šetríme v predstihu a pomáha nám pri tom získaný úrok či zhodnotenie, ako keď ho následne splácame a výrazne tak preplatíme jeho skutočnú hodnotu.

·        Nezabúdajte na krytie rizík. Chýbajúce alebo nesprávne nastavené poistenie nám pri nepredvídanej udalosti môže naštrbiť všetky plány do budúcna.

·        Najviac zo všetkého si však treba dať pozor na vlastnú disciplínu. Všetky predsavzatia, aj tie finančné, sú zbytočné, pokiaľ sa stanovených pravidiel nedržíme dlhodobo.

 


Diskusia k článku:

Place on using this compose-up, I really think this Site requires a lot more focus. I’ll possibly be back once more to read through by means of more, thanks for the knowledge!
Neregistrovaný - , 24.9.2021 07:31, fallon.galloway74(`na`)gmail.com
Terrific website. Lots of practical information and facts below. I'm sending it to a few mates ans Also sharing in scrumptious. And clearly, many thanks in the sweat!
Neregistrovaný - , 24.9.2021 13:45, harless.alicia(`na`)gmail.com
Soon after I at first left a remark I appear to have clicked around the -Notify me when new opinions are included- checkbox and Any more each time a remark is additional I get four e-mails with the very same remark. Potentially There is certainly an easy approach you will be able to take away me from that assistance? Thanks a whole lot!
Neregistrovaný - , 26.9.2021 10:18, haly.jamal65(`na`)msn.com
I really like on the lookout as a result of an posting which will make people Imagine. Also, thanks for permitting me to comment!
Neregistrovaný - , 26.9.2021 10:34, boyer.isiah(`na`)msn.com
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!