Môže sa stať, že pokožka, ktorá až doteraz nebola citlivá na slnko, odrazu pri pobyte na slnku sčervenie, páli, šúpe sa a objavia sa na nej vyrážky alebo pľuzgieriky. Prečo je to tak? Špecialisti tvrdia, že príčiny čoraz častejších alergií na slnko sú dve: znečistenie ozónovej vrstvy, ktorá nás už nechráni tak, ako kedysi a oslabenie našej odolnosti. Prudkú reakciu na ultrafialové žiarenie niekedy urýchľujú aj vnútorné činitele.
Náladový organizmus
Precitlivenosť na žiarenie UV môže byť vrodená, alebo môže vzniknúť v dôsledku porúch látkovej výmeny. Niekedy prejde sama od seba, ale omnoho častejšie ostane a potom sa už musíme navždy vyhýbať slnku alebo sa pred ním prinajmenšom čo najlepšie chrániť.
Nebezpečné lieky
Takmer každý liek môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnko, ale najčastejšie sú to: sulfonamidy, tetracyklíny, lieky na vysoký krvný tlak, proti padúcnici, masti a krémy proti plesniam, niektoré antikoncepčné a hormonálne lieky. Ak užívaný liek spôsobí podráždenie, musíme v čase liečby bezpodmienečne rezignovať na opaľovanie.
Opatrne s kozmetikou
Podráždenie môže byť vyvolané aj každodenne používanými kozmetickými prípravkami – krémami alebo parfumami. Niektoré ich zložky môžu počas opaľovania vyvolať alergickú reakciu, preto je múdre počas pobytu na slnku používať výlučne špeciálne kozmetické výrobky, určené na opaľovanie. Ak alergickú reakciu vyvolajú zložky niektorých slnečných filtrov, existuje ďalšia alternatíva – minerálne filtre.
Zradné rastlinky
Pôvodcami alergickej reakcie na slnko môžu byť aj niektoré trávy a rastliny. Reakcia najčastejšie nasleduje po bezprostrednom kontakte s nimi (na pokožke sa objavia červené pruhy). Takéto vlastnosti majú o.i. kôpor, zeler, mrkva, arnika, chryzantéma, šalát, slnečnica.