Táto otázka je veľmi podobná tej, či je vhodnejšie jesť maslo alebo margarín. Každá alternatíva má totiž svoje za a proti. Ako je to v prípade chutného zlúčenia kávy s mliekom? Šálka kávy nám dodá energiu na 2-4 hodiny. Pokryje 5-10 percent dennej dávky vitamínu PP, potrebného na správnu činnosť nervovej sústavy. Káva má močopudné účinky a vyplachuje z organizmu škodlivé látky ako napr. nikotín, ale zároveň aj cenný vápnik, draslík, zinok a niektoré vitamíny skupiny B. Veľa ľudí si pridáva do kávy mlieko, čo čiastočne minimalizuje jej škodlivé účinky.
ZA...
1-2 lyžičky mlieka v káve kompenzujú straty vápnika. Obohacujú organizmus aj o fosfor a vitamíny A, D, E, K, B6, B12 a kyselinu pantoténovú.
Káva je po doliatí mlieka menej kyslá a menej škodlivá pre ľudí s prekysleným žalúdkom alebo žalúdočnými vredmi.
...A PROTI
Po zaliatí kávy sa z nej uvoľňujú oleje, ktoré po vypití dvíhajú hladinu cholesterolu v krvi. Najškodlivejšia je tzv. turecká káva, zalievaná horúcou vodou. Tuk obsiahnutý v smotane alebo plnotučnom mlieku jej škodlivosť ešte zvyšuje.
Káva sťažuje vstrebávanie železa z potravín. Pridaním mlieka tento sa efekt ešte zosilní.
Mlieko, pridané do kávy, neutralizuje jej povzbudzujúce účinky. Po vypití jednej šálky kávy s mliekom sa môžeme cítiť ešte ospanlivejší..
Káva ničí draslík a zinok, vitamíny B1, B2 a kyselinu listovú, obsiahnutú v mlieku a smotane.
Uchovávajte kávu v chladničke a nie v skrinke
Pálené kávové zrná obsahujú 19-17 percent tuku. Keďže táto zložka sa izbovej teplote a pri svetle kazí, káva rýchlo stráca arómu. Ak tomu chcete predísť, presypte čerstvo zomletú kávu do papierového vrecúška , potom vložte do igelitového vrecúška, dobre zabaľte a uložte do chladničky. V takýchto podmienkach si káva omnoho dlhšie uchová dobrú chuť aj vôňu.