lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
3 tém, a 78 reakcií.
Včera pribudlo:
4 tém, a 56 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 02. Marec, , Dnes oslavuje Anežka
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Pozor na mobily - poškodzujú mozog a DNA

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 8.8.2003
späť
Späť

Poslať
 

Patríte medzi tých, ktorí si svoj život bez mobilného telefónu nevedia ani predstaviť? Telefonujete často a dlho? Začnite viac myslieť na svoje zdravie. Vedci varujú, že používanie mobilných telefónov je škodlivejšie, než si mnohí  ľudia  uvedomujú. Elektromagnetické  (EM) žiarenie, ktorého sú mobily silným zdrojom, môže  poškodiť mozog, viesť k poškodeniu vnútorných orgánov a čo je alarmujúce, spôsobuje  zmeny v štruktúre samotnej DNA.

Medzi verejnosťou panuje názor, že škodlivou časťou mobilu je len anténa. To však nie je  pravda, upozorňujú vedci a dodávajú, že ani sady hands-free a používanie slúchadiel  neznižujú škodlivé EM žiarenie. Pretože okrem antény je silným zdrojom EM radiácie aj  transmiter ukrytý vo vnútri telefónu. Preto ak si používateľ komunikácie hands-free  nasadí slúchadlá, má síce mobil ďalej od hlavy, čo v istom zmysle  chráni mozog, no na jeho úkor vystavuje poškodeniu iné telesné orgány, a to v závislosti od toho, kde mobilný aparát nosí. Väčšinou majú používatelia hands-free mobil pripnutý za pásom, takže k poškodeniu sú náchylné rozmnožovacie orgány, obličky, pečeň a orgány brušnej dutiny.  Ak mobil nosia v  náprsnej taške, ohrozené sú pľúca a srdce. Navyše samotné slúchadlové sady hands-free tiež vyžarujú EM vlnenie a nie sú pred touto radiáciou chránené, takže účinok je prakticky rovnaký, ako keby ste si zapichli do ucha anténu.

Pri používaní mobilných telefónov je preto nevyhnutné používať ochranný štít, ktorý chráni  nielen mozog, ale aj celé telo, a odráža škodlivé vlny EM od všetkých častí aparátu,  ktoré má  človek blízko tela.  Najnovšie štúdie ukazujú, že miera radiácie z mobilov spôsobuje poškodenie dvojitej skrutkovnice DNA, teda nášho genetického kódu. Po priložení mobilu  k telu sa prudko mení rovnováha pH a dochádza k zmene polarity molekúl DNA, čo je  mimoriadne kritické pre biologické systémy ako bunkové membrány.  Používanie  mobilov vážne ovplyvňuje štruktúru buniek i schopnosť ich reprodukcie.

Odborníci z Katedry elektromechanického a počítačového inžinierstva na Viktóriinej  univerzite v kanadskej provincii Britská Kolumbia vyhotovili počítačové modely, ktoré  ukazujú mieru vplyvu EM žiarenia z mobilu na mozog jeho používateľa. Digitálne modely  ukazujú, že u dospelého človeka ovplyvňuje mobil držaný pri uchu približne jednu  štvrtinu jeho mozgu, u 10-ročného dieťaťa už jednu polovicu a u päťročného dieťaťa sú postihnuté  až tri štvrtiny mozgu. Navyše modely ukazujú mieru radiácie, ktorej je človek vystavený len  počas niekoľkých minút. Dĺžka hovorov v praxi je však neporovnateľne  väčšia a s  ňou aj  riziká poškodenia zdravia.   


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!