lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 48 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 53 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 22. Január, , Dnes oslavuje Zora
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Vaše oči a doprava

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 16.9.2003
späť
Späť

Poslať
 

Vnímať dopravnú situáciu, správne ju rozpoznať a primerane na ňu reagovať je v cestnej premávke to najdôležitejšie. Približne 90% zmyslových vnemov prichádza do mozgu očami. Výskumy však dokazujú, že 1/3 všetkých účastníkov cestnej premávky jazdí s nedostatočnou zrakovou ostrosťou. Mnoho ľudí ani nevie, že ich oči nefungujú tak, ako by mali, pretože k strate dobrého videnia dochádza pozvoľne a nepozorovane. Nespoliehajte sa ani na výsledky starých testov a dávajte si oči pravidelne preskúšať.

 Pri zhoršenej zrakovej ostrosti vodič neohrozuje len seba, ale i ostatných účastníkov premávky. Len ten, kto ostro vidí, môže správne odhadnúť rýchlosť a vzdialenosť protiidúcich vozidiel a s istotou tak predbiehať. Ten kto cez deň nepotrebuje podporu videnia, môže mať problémy v noci. Zraková ostrosť sa v noci značne redukuje. Nočná myopia je zvláštna forma krátkozrakosti. Cez deň vidia títo ľudia jasne, ale v tme ich oči môžu zradiť. Takto postihnutí ľudia musia nosiť pri jazde v noci okuliare s odpovedajúcimi korekčnými šošovkami.
Zásadným predpokladom pre dobrú orientáciu v cestnej premávke je dostatočná pohyblivosť oka a hlavy. Predpokladom zachytenia všetkého, čo sa cestnej premávky týka, je nenarušená súhra oboch očí, ktorú zabezpečujú okohybné svaly. V prípade, že táto funkcia oslabne, je stratená cieľová istota pohybu očí pri pozeraní. Pálenie očí, bolesti hlavy, únava a náhodný zdvojený obraz môžu byť známkou tejto poruchy.
Väčšina zrakových slabostí môže byť dnes vyrovnaná modernými pomôckami, najčastejšie okuliarami, či kontaktnou šošovkou. Okuliare pre vodičov by mali mať v každom prípade úzke okraje rámu a tenké stranice, ktoré umožňujú voľné postranné videnie. Okuliare musia byť pohodlne posadené a nesmú padať. Vodič by mal mať cez okuliarové šošovky prehľad o dianí v spätnom i postrannom zrkadielku bez pohnutia hlavy. Pozor, pri nočnej jazde nie je vhodné používať zafarbené šošovky, nakoľko každé zafarbenie pohlcuje svetlo a tým odoberá informácie o dopravnej situácii.

Ďalšie faktory ovplyvňujúce kvalitu videnia
Únava- vodič, ktorý je nevyspatý alebo sedí dlho za volantom reaguje nielen pomalšie, ale znižuje aj jeho schopnosť vnímať. Následkom je precenenie vzdialeností a rýchlosti. Nebezpečný je aj mikrospánok, pri ktorom vodič riadi vozidlo síce s otvorenými očami, ale bez akejkoľvek reakcie!
Alkohol- promile alkoholu krvi nielen zatemní mozog, ale zhorší i zrakovú ostrosť!
Lieky- vezmite si k srdcu upozornenia na letákoch liekov, nakoľko mnoho liekov môže znížiť schopnosť videnia!


Diskusia k článku:

"Takto postihnutý ľudia musia nosiť pri jazde v noci okuliare s odpovedajúcimi korekčnými šošovkami." Pekný to štylisticko-gramaticko-pravopisný skvost
Neregistrovaný - korektorka, 16.9.2003 13:55
pani korektorka je aj pani ucitelka?....stylisticko-gramaticko-pravopisny skvost....wow,hovori za seba
Neregistrovaný - lulu, 17.9.2003 09:20
Lulu, maš niečo proti učiteľkám - a hlavne slovenčinárkam?
Neregistrovaný - korektorka, 19.9.2003 11:31
Niekto asi nevie, že dioptrické sklá vložené do rámov okuliarov sa volajú šošovky. Šošovku má aj fotoaparát, lupa, mikroskop...
Neregistrovaný - ja, 19.9.2003 12:44
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!