lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 29. Marec, , Dnes oslavuje Miroslav
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Ako správne skombinovať farby

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 18.11.2003
späť
Späť

Poslať
 

Farby sú prostriedkom, ktorý sa výrazne podieľa na zariaďovaní našich príbytkov. Vďaka svojim estetickým a psychologickým účinkom dokážu miestnosť pretepliť, ale ju aj urobiť chladnou, dokážu upokojiť, ale aj navodiť pocit vnútorného nepokoja

Všetko závisí od ich výberu a kombinácii. Práve toho sa ľudia obávajú a zostávajú radšej verní bielej. Správne kombinovanie farieb nie je až také zložité. Musíte však poznať delenie a základné princípy ich kombinovania.

Delenie farieb
Zariaďovaniu interiérov sa venujú predovšetkým ženy, ktoré si zvlášť dajú záležať na tom, aby ich oblečenie, make-up, doplnky boli vzájomne zladené. Nie je im neznáma teória štyroch ročných období. Podľa nej sú pre každé ročné obdobie typické určité odtiene farieb, ktoré svojou súhrou vyvolávajú charakteristickú náladu. Farby, ktoré patria k jari a jeseni, sú označované ako „teplé“, tie ktoré sa priraďujú k letu a k zime, dostali pomenovanie „studené.“

Kombinovanie farieb
Pri výbere farieb sa treba pridržiavať nasledovných princípov. Farby jedného ročného obdobia sa k sebe hodia. Dôvodom je skutočnosť, že v každom období je dominantná určitá farba. Z tejto zásady zároveň vyplýva, že sa nemajú kombinovať farby ročných období, ktoré sú protikladné: teda jar- leto, jeseň- zima. Pri výbere farieb treba mať na mysli vyváženosť celkového priestoru. Harmonické farby pôsobia vyrovnane, sú príjemné pre oči, navodzujú dojem otvorenosti priestoru. Naproti tomu, keď sa skombinuje priveľa farieb, priestor sa „rozbije“ a pôsobí ako malý a úzky. Preto si treba vybrať vždy jednu základnú farbu. Napríklad ako dominantnú farbu si zvolíme žltú a chceme postupovať pri kombinovaní farieb podľa zásady „tón v tóne.“ K žltej sa hodí svetložltá až po odtieň vaječnej škrupiny a olivové odtiene. Vždy je dobré voliť jemné, pokojné farby na veľké plochy a výrazné, živé tóny uplatniť na malých predmetoch. Pri výbere farieb je potrebné prihliadnuť aj na povrchovú úpravu materiálu, z akého je zhotovený nábytok do tej- ktorej miestnosti. Buk ako svetlé drevo potrebuje k sebe farby, ktoré ho oživia- hnedé a sivé odtiene na steny, tmavosivú na koberec a antracitovú napr. na sedaciu súpravu. O spestrenie sa postará aj modrá, červená a zelená v rôznych odtieňoch. Svetlohnedý dub má rád vo svojom okolí zemité farby. Čerešňové drevo je dnes veľmi obľúbené. Má v sebe prirodzené teplo a veľmi pekné sú kombinácie s určitými odtieňmi zelenej a pieskovej farby.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!