lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 52 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 53 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 22. Január, , Dnes oslavuje Zora
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Ultrajemné častice z výfukových plynov ohrozujú zdravie ľudí

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 19.5.2004
späť
Späť

Poslať
 

Znečistené ovzdušie má na zdravie človeka zrejme oveľa negatívnejší vplyv, ako si vedci donedávna mysleli. Podľa najnovšej štúdie vypracovanej odborníkmi Výskumného ústredia pre životné prostredie a zdravie v nemeckom Neuherbergu mikroskopicky malé čiastočky prachu, poletujúce vo vzduchu, zahusťujú krv a môžu spôsobiť vážne poruchy srdcového rytmu.
    
Častice prachu, pochádzajúce predovšetkým z výfukových plynov áut a z priemyselných splodín, sú nebezpečné najmä kvôli svojej jemnosti. Sliznica v nose, bunkové membrány a osobitné bunky imunitného systému - makrofágy – sa počas tisícročného evolučného vývoja človeka špecializovali na zachytávanie a likvidáciu väčších prachových častíc.
    
Výskumy nemeckých vedcov dokázali, že jemný prášok z výfukových plynov zahusťuje krv a zvyšuje tým nebezpečenstvo tvorby krvných zrazenín. Prachové čiastočky okrem toho zabraňujú cievam, aby menili rýchlejšie svoj objem. V stresových situáciách sa potom stáva, že srdce nie je dostatočne prekrvené a okysličené. V takýchto situáciách môže prísť k poruchám srdcového rytmu, ktoré môžu viesť až k infarktu. Štúdia ukázala, že výfukové splodiny majú negatívny vplyv aj na prirodzenú reguláciu činnosti srdca a rušivo zasahujú do kalciového režimu organizmu.
    
Poruchy v tejto oblasti majú tiež vplyv na zhoršenie práce srdca. Čiastočky prachu v tele môžu vyvolať aj zápaly pľúc, zvýšenie hladiny fibrinogénu v krvi a teda jej vyššiu zrážanlivosť. Experti odporúčajú venovať zvýšenú pozornosť kvalite filtrov inštalovaných na automobilových výfukoch, ale aj dôslednému filtrovaniu splodín, ktoré vypúšťajú do ovzdušia priemyselné závody.

Copyright©2004 TASR


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!