Krvný test by mohol v budúcnosti pomôcť jednoznačne diagnostikovať degeneračnú Alzheimerovu chorobu. Americkí vedci z Georgia Medicinie High School v Auguste totiž zistili, že množstvo určitej protilátky v krvi týchto ľudí je až štyrikrát vyššie ako u zdravých osôb.
Ak sa tieto výsledky potvrdia, lekári by mali k dispozícii prvý test na jednoznačné dokázanie Alzheimerovej choroby už v jej rannom štádiu, uviedol odborný časopis Neurobiology of Aging. Diagnostikovanie Alzheimerovej choroby je stále problematické, pretože jej symptómy - napríklad zmenšenie mozgu a jeho znížené prekrvenie - sprevádzajú aj iné demenčné ochorenia.
Jednoznačná diagnóza je možná až vtedy, ak sa u postihnutého objavia typické zmeny jeho osobnosti. V tomto štádiu už však choroba nezvratne zničila veľkú časť mozgu. Vedci preto intenzívne hľadajú spôsob čo najskoršieho odhalenia choroby, aby sa dala účinne liečiť. Za hlavného pôvodcu poškodenia mozgu pri Alzheimerovej chorobe sa považuje proteínový fragment beta-amyloid. Tento proteín vytvára v mozgu hrudky, nazývané plaky, ktoré poškodzujú nervové bunky. Plaky spúšťajú aj imunitnú odpoveď organizmu, pri ktorej sa tvoria protilátky proti beta-amyloidom.
Tímu vedcov pod vedením Shyamala Mruthintiovej sa podarilo dokázať prítomnosť týchto protilátok v krvi. Porovnanie krvných vzoriek 42 zdravých osôb so vzorkami 33 pacientov s Alzheimerovou chorobou ukázalo, že v druhej skupine bola koncentrácia protilátok až štyrikrát vyššia. Vedci chcú na základe svojich zistení vyvinúť jednoduchý krvný test na protilátky. Test by mal diagnostikovať nielen rozvinutú Alzheimerovu chorobu, ale poslúžiť aj na identifikáciu potenciálne ohrozených osôb.
Copyright©2004 TASR