Ľudia, hovoriaci po celý život dvoma jazykmi, odolávajú lepšie psychickým ťažkostiam, ktoré prináša so sebou vyšší vek, tvrdia experti z univerzity v kanadskom Toronte v najnovšom vydaní odborného časopisu Journal of Psychology and Aging.
Ich výskum ukázal, že osoby, ktoré sú od detstva navyknuté hovoriť minimálne dvoma jazykmi, sa lepšie sústreďujú a dokážu sa ľahšie prispôsobiť rýchlo sa striedajúcim psychickým záťažiam.
Štúdia sa neopierala len o klasicky bilingvistických Kanaďanov ale aj o skupinu dobrovoľníkov z indického štátu Tamilnád. Oficiálnym jazykmi Kanady sú francúzština a angličtina, pokusné osoby z Tamilnádu hovorili od detstva po tamilsky a anglicky. Vedci porovnávali rýchlosť ich mentálnych reakcií so skupinou ľudí, ktorí hovorili len jedným jazykom. Účastníkmi prieskumu boli aj osoby od 60 do 80 rokov.
Skupinu starších ľudí, ktorá dosiahla v psychologických testoch lepšie výsledky odborníci rozdelili na dve podskupiny. Pri opätovnom testovaní dosiahli členovia oboch podskupín výsledky, aké sú charakteristické pre vekovú skupinu 30-39 rokov.
Výskumníčka Ellena Bialystoková k výsledkom výskumu poznamenala. Že všetci bilingvistickí účastníci výskumu používali oba jazyky každý deň. Nedá sa preto s určitosťou povedať, aký by bol výsledok tých, ktorí druhý jazyk používajú len príležitostne. Článok sa zmieňuje taktiež o výskume bilingvistických detí. Vyplýva z neho, že mozog týchto detí používa mechanizmus, umožňujúci "vypnúť" reč, ktorou dieťa momentálne nehovorí a bráni tak zmiešaniu oboch jazykov. Práve táto schopnosť mozgu vedie v neskoršom veku k zachovaniu jeho vysokej psychickej kapacity.
Copyright©2004 TASR