lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 13 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 11 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 12. August, , Dnes oslavuje Darina
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Deti, ktoré chodia neskoro spať, skôr vstupujú do puberty

  Spracoval(a) : Jana Konečná
Dátum : 6.7.2004
späť
Späť

Poslať
 

U detí, ktoré do neskorého večera pozerajú televíziu, respektíve sú náruživými hráčmi videohier, sa puberta môže podľa talianskych vedcov začať skôr. Ich telo produkuje totiž menej hormónu melatonín, ktorý ovplyvňuje spánok a tiež začiatok puberty, uviedol časopis New Scientist na svojej internetovej stránke.

"Dievčatá dnes prichádzajú do puberty skôr ako v 50. rokoch minulého storočia," konštatoval Roberto Salti z univerzity vo Florencii. Môže to na jednej strane súvisieť s tým, že sa zvýšila ich priemerná hmotnosť. Ďalšia príčina môže tkvieť v zníženej hladine melatonínu. "Pokusy so zvieratami naznačili, že nízke hodnoty melatonínu zohrávajú dôležitú úlohu pri skoršom začiatku puberty," dodal vedec.

Salti a jeho kolegovia sledovali 74 detí od šesť do 12 rokov, ktoré medzi 20. a 24. hodinou zvykli asi tri hodiny sledovať televíziu. Najprv im povedali, aby pozerali televíziu ešte dlhšie, následne museli vydržať jeden týždeň bez nej. Rodičov detí potom vedci požiadali, aby počas
výskumu zredukovali umelé osvetlenie.

Analýzy hladiny melatonínu ukázali, že množstvo hormónu po týždni bez televízie stúplo o 30 percent. Nárast bol najvýraznejší u najmladších detí. O mechanizme tvorby melatonínu toho výskumníci zatiaľ veľa nevedia. Predpokladá sa, že veľa umelého svetla jeho produkciu znižuje, dodržiavanie pravidelného cyklu deň-noc ju naopak zvyšuje.

Copyright©2004 TASR


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!