Kto by nemal rád tieto tmavomodré bobule, ktoré nachádzame pri prechádzkach po lese? Okrem toho, že nás lákajú svojím vzhľadom a výbornou chuťou, obsahujú veľa dôležitých látok prospešných pre zdravie. V súčasnosti sa ich zloženie intenzívnejšie skúma s nádejou, že sa vďaka nim bude dať účinnejšie znížiť hladina cholesterolu.
Látka obsiahnutá v čučoriedkach by mohla v budúcnosti nahradiť lieky na zníženie cholesterolu, pretože pôsobí rovnako ako tieto lieky, ale nespôsobuje ich vedľajšie účinky. Informovala o tom Agnes Rimandová z amerického ministerstva poľnohospodárstva na výročnej konferencii Americkej spoločnosti pre chémiu (ACS) vo Filadelfii.
Vedci identifikovali v čučoriedkach viaceré látky, ktoré majú podobné chemické zloženie ako antioxidačný prostriedok resveratrol, obsiahnutý napríklad v hrozne. U týchto látok zisťovali schopnosť aktivovať v kultivovaných bunkách proteín PPAR-alfa-receptor. Tento receptor hrá dôležitú úlohu pri regulácii hladiny cholesterolu a práve naň pôsobia v súčasnosti používané lieky na zníženie cholesterolu.
Najúčinnejšia bola v experimentoch látka pterostilbén, ktorá aktivovala PPAR-alfa-receptor rovnako dobre ako Ciprofibrat, komerčne vyrábaný liek proti vysokej hladine cholesterolu. Pterostilbén však pôsobil len na recepotor, zatiaľ čo Ciprofibrat ovplyvňuje aj iné metabolické procesy v bunkách.
Hoci sú výsledky pokusov nádejné, vedci varujú pred prehnanými očakávaniami. Zatiaľ sa totiž nevie, či látka z čučoriedok bude rovnako pôsobiť aj na ľudský organizmus. Konzumácia týchto plodov však zdraviu rozhodne neškodí.
Copyright©2004 TASR