lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 5 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 24. December, , Dnes oslavuje Adam/Eva
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Športovanie nepomôže každému rovnako

  Spracoval(a) : Jana Konečná
Dátum : 17.1.2005
späť
Späť

Poslať
 

Športovanie nepomôže každému človeku v rovnakej miere. Existuje malá skupina ľudí, ktorí nemajú z telesných aktivít takmer žiadny osoh, zistili podľa časopisu New Scientist americkí vedci zo State University Louisiana.
    
Výskumníci sledovali vyše 740 dobrovoľníkov počas 20-týždňového tréningu. Členovia žiadnej z 213 rodín sa pol roka pred tréningom nevenovali pravidelným športovým činnostiam. Pozorovali sa reakcie organizmu na záťaž vo forme 50-minútového cvičenia na posilňovacej súprave trikrát v týždni. Vedci napríklad merali spotrebu kyslíka, ktorá sa v priemere zvýšila o 17 percent, no u niektorých až o 40 percent. Vyskytli sa aj prípady, keď v spotrebe kyslíka nenastala žiadna zmena. Podobné výsledky vyplynuli aj z porovnania krvného tlaku a úderov srdca.
    
Vedcov však najviac zaujímala rezistencia na inzulín. U 58 percent účastníkov štúdie, ktorú predstavili na Australian Health and Medical Research Congress v Sydney, sa zlepšila, u 42 percent zostala rovnaká pred i po cvičeniach, alebo sa dokonca znížila. "Telo odpovedá neskutočne veľa spôsobmi na záťaž," konštatoval vedúci štúdie Claude Bouchard. "Väčšina ľudí zo športových aktivít profituje, ale existuje menšina, ktorá z toho nemá nič."
    
Iní odborníci, ako napríklad Mark Hargreaves z Deakinovej univerzity v Melbourne, s týmto názorom súhlasia: "Niektorí ľudia by urobili lepšie, keby zmenili svoje stravovacie návyky". Podľa športového fyziológa Sama Howellsa z Lilleshall Sports Injury and Human Performance Centre táto štúdia je ďalšou ukážkou toho, že každý človek je jedinečný svojou osobnosťou a výzorom. Jej výsledky by však nemali odrádzať od športovania. "Najlepšie by bolo, keby mal každý svoj osobný tréningový program," povedal Howells.

Copyright©2004 TASR

 


Diskusia k článku:

Uplne suhlasim pocas mojich 50r. mam odpor k sportu dnesnej podoby, kazdy sa sili sportovat ci si jeho telo praje alebo nie. Kazdy jednotlivec by mal som od seba zacat, mam rada prechadzky prirodou. Najzdravsi je prirodzeny pohyb, nie nasilne cvicenia. Vsetko je o biznise.
Neregistrovaný - hejka, 7.2.2005 21:51
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!