Kým nevesta povedala áno je názov novej výstavy, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť na Bratislavskom hrade. Dozvedia sa, ako sa na chystali na svadbu a v čom sa vydávali slovenské nevesty od 16. do prvej polovice 20. storočia.
Hlavným cieľom výstavy je po prvý raz v histórii prezentovať výchovu a vzdelávanie dievčaťa, kým sa dostala pod čepiec. Svadobné a predsvadobné zvyklosti meštianstva a šľachty na Slovensku celkovo na ploche 460 metrov štvorcových ilustruje vyše 500 exponátov z 19 múzeí. Sú tu vystavené nielen dámske empírové, biedermeierové, krinolínové či secesné šaty, mužské obleky z 19. a 20. storočia, ale aj originálne svadobné portréty, oznámenia, fotoportréty. Nechýbajú dobové šperky, odevné doplnky, textílie, závoje, venčeky, korunky, rukavičky, topánky, spodná bielizeň či svadobné truhlice.
Najstarším exponátom je fragment bakačína - obrúska z 15. storočia, najdlhším vyše osemmetrová tapiséria Príbeh o Ester z dielne flámskych majstrov 16. storočia. Najexotickejšou je tahitská perla v zásnubnom prsteni Ilony Kňažovičovej, budúcej manželky Ivana Kraska, ktorú priviezol Milan Rastislav Štefánik.
Výstavu jej autorka Magdaléna M. Zubercová chronologicky rozdelila do štyroch častí. Začína sa v ženskej izbe 16. až 17. storočia, kde sa chystá výbava, učí vyšívanie a pradenie. K vyhľadávaným kvalitám budúcej manželky patrilo predovšetkým spôsobné správanie, pobožnosť a schopnosť viesť domácnosť, máloktorá sa tak naučí písať či čítať. V druhej časti výstavy sa už v 18. storočí od šľachtických dievčat požadujú jazyky, tanec, hudba, kreslenie, vedomosti i spoločenské vystupovanie. Tretia časť od začiatku 19. storočia do roku 1918 je o ideáli nevesty z meštianskeho prostredia, ku ktorému neodmysliteľne patrila napríklad kláštorná výchova. Autorka sa tu zamerala aj na doklady z rodín formujúcej sa slovenskej národnej inteligencie a meštianstva. Posledná, štvrtá časť je venovaná 20. až 50. rokom 20. storočia, keď sa ženy vzdelávajú a uplatňujú v nových druhoch zamestnaní, športujú, navštevujú kaviarne. Slovenské národné múzeum pripravilo k výstave aj sprievodné podujatia. Na výstave, ktorá potrvá do 31. januára 2006, bolo použitých 5000 klincov.
Copyright©2004 TASR