lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Aby ste prestali fajčiť musíte mať pevnú vôľu

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 16.2.2006
späť
Späť

Poslať
 

Psychickú závislosť možno prekonať sebakontrolou, fyzickú pomáha prekonať náhradná nikotínová terapia.

Každý fajčiar vie, aká silná a neodbytná je túžba po cigarete. Fajčenie je ochorenie, ktoré treba liečiť s pomocou lekára a účinnej odvykacej liečby. Príčinou závislosti je droga nikotín. Nikotín z dýchacích ciest prechádza cez krvný obeh a do mozgu. V mozgu sa naviaže na receptory, a spolu s nimi spôsobí zvýšenú hladinu dopamínu a noradrenalínu - látok, ktoré majú vplyv na to, ako sa cítime. Tým sa v podstate zmení biochemické zloženie centrálnej nervovej sústavy a práve to spôsobuje závislosť - telo fajčiara potrebuje nikotín, aby sa "cítilo" normálne.

„Fajčiar stráca priemerne osem rokov z očakávanej dĺžky života nefajčiara. Tí, ktorí zomrú v dôsledku fajčenia v strednom veku strácajú v priemere 20 až 25 rokov zo svojho života. Celkovo na ochorenia v dôsledku fajčenia zomrie približne 50 % fajčiarov. Je tragédiou, že na následky nedobrovoľného fajčenia zomierajú aj nefajčiari,“ hovorí MUDr. Elena Kavcová, PhD., pneumológ z Univerzity Komenského Jesseniovej lekárskej fakulty a Martinskej fakultnej nemocnice.

Fajčenie začína ako psychická závislosť a až po dlhšom čase vzniká fyzická závislosť. Psychickú závislosť možno prekonať sebakontrolou, tú druhú pomáha prekonať tzv. náhradná nikotínová terapia (NNT). Na slovenskom trhu sú už dostupné aj 24-hodinové nikotínové náplaste NiQuitinCQ. Náplasť NiQuitinCQ ako prvá obsahuje jedinečnú membránu, ktorá kontroluje rýchlosť uvoľňovania nikotínu a dodáva tak telu nikotín v dostatočnej miere po celých 24 hodín. Vďaka postupnému uvoľňovaniu výrazne znižuje rannú chuť na cigaretu a zabraňuje vzniku ďalších abstinenčných príznakov. Okrem toho sú na slovenskom trhu k dispozícii 16-hodinové náplaste a žuvačky. V zahraničí sú dostupné aj nikotínové inhalátory, nikotínové nazálne spreje, nikotínové sublinguálne tablety a nikotínové pastilky.

„Každý fajčiar je iný a pri liečbe nikotínovej závislosti vyžaduje individuálny prístup. Preto spoločnosť GlaxoSmithKline vypracovala spolu s expertmi v oblasti psychológie program pre postupné odvykanie fajčenia nazvaný CQ plán, ktorý spolu s náplasťami pomáha zotrvať v liečbe závislosti na nikotíne,“ doplnil Ing. Aleš Marek, brand manager spoločnosti GlaxoSmithKline. Personalizovaný CQ plán obsahuje veľa rád a tipov ako zvládať každodenné situácie počas odvykania fajčenia s prihliadnutím na mieru závislosti. CQ plán je vytvorený pre každého fajčiara individuálne na základe zodpovedania jednoduchých otázok dotazníka, ktorý je umiestnený na webových stránkach www.niquitin.sk. Na tejto adrese je možné nájsť aj mnoho ďalších informácií o odvykaní fajčenia.

Abstinenčné príznaky sú najsilnejšie asi 48 hodín po poslednej cigarete. Prejavujú sa túžbou po nikotíne, podráždenosťou, úzkosťou, rozladenosťou, neschopnosťou sústrediť sa, nepokojom, netrpezlivosťou, únavou, zvýšeným apetítom.

 


Diskusia k článku:

Nesúhlasím, nemusím a nemám pevnú vôľu, hoci som po rokoch až priam storočiach prestala fajčiť, ale nie na základe pevnej vôle. Odporúčam knihu Allena Carra, vyšla v českom preklade a mne stačilo ju prečítať a bolo...Dokonca ani poslednú cigaretu, ktorú autor vnucuje na posledných stranách, nebolo možné dofajčiť do konca... Má s tým úspech, lebo je tiež bývalý fajčiar, takže vie, čo píše. A žiadne náplasti, žuvačky etc. netreba. (nebudem popisovať, ako som do kina nechodila na dlhšie filmy ako 120 min., lebo som si myslela, že d l h š i e nevydržím.)
Neregistrovaný - Aja, 16.2.2006 13:57, idiotka(`na`)post.sk
ako sa vola ta kniha??
Neregistrovaný - Iza, 16.2.2006 15:00
preco nie je tento clanok oznaceny ako reklama?
Neregistrovaný - z, 16.2.2006 15:36
ja som prestala fajcit tak, ze mi to proste prestavalo chutit, postupne.. a fajcila som 6 rokov
Neregistrovaný - zuzanka, 16.2.2006 17:45
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!