Odstredivky mlieka – zariadenia na výrobu masla – práčky. To boli prvé výrobky firmy Miele založenej v roku 1899 v nemeckom Herzebrocku technikom Carlom Mielem a obchodníkom Reinhardom Zinkannom.
Začiatky charakterizoval rýchly rozvoj. Počet predaných zariadení a ich obľúbenosť narastali. Spoločnosť expandovala a presídlila sa v roku 1907 do mesta Gütersloh, ktoré ponúkalo pracovné sily, vhodné výrobné priestory a pripojenie na železnicu. O niekoľko rokov neskôr bola otvorená nová továreň v Bielefelde.
Továreň Miele
Cieľom zakladateľov bolo oboznámiť s výrobkami Miele celé Nemecko. Reinhard Zinkann otvoril pobočku v Darmstadte, neskôr vo Frankfurte nad Odrou, Mníchove a Halle. To bol začiatok systematickej výstavby jedinečnej siete firemných pobočiek s obchodnými, výstavnými a skladovacími priestormi.
V roku 1912 sa vedenie rozhodlo pre výrobu vlastných osobných automobilov. Napriek úspechu, ktoré automobily zaznamenali - vďaka precíznej konštrukcii - ju o dva roky neskôr ukončili. Dôvodom bol nástup sériovej pásovej výroby konkurenčných značiek, ktorá výrazne znížila náklady.
Firma sa opäť sústredila na výrobu prístrojov uľahčujúcich prácu na hospodárstve a v domácnosti. Súvisel s tým rozmach základných modelov Miele a vývoj jednotlivých typov práčok a mangľov. Výsledkom bolo viac ako 20 modelov siedmich základných typov práčok na trhu. Ako úplne nová sa predstavila v roku 1914 legendárna práčka Miele číslo 50 so zabudovaným motorom, pripojená do elektrickej zásuvky.
Počas prvej svetovej vojny bola výroba zachovaná iba s vypätím všetkých síl. Nedostatok kovových materiálov obmedzil výrobu, vedenie firmy sa preto rozhodlo, že do produktového portfólia zahrnie veľmi jednoduché zariadenia. Vznikol drevený ručný vozík, ktorý slúžil ako prepravné zariadenie pre chudobné obyvateľstvo a ľudia mohli prepravovať potraviny z vidieka do miest. Druhým produktom bola práčka s motorom na vodný pohon, ktorý stlačil tlak vo vodovodných rúrach vo výške troch atmosfér. Spotreba bola 700–900 litrov, ale voda bola zachytená a neskôr použitá na umývanie riadu alebo pranie.
Na začiatku 20. rokov minulého storočia sa Carl Miele a Reinhard Zinkann rozhodli, že vyrobia bicykle v továrni v Bielefelde. V tom čase to bol najlacnejší dopravný prostriedok, ktorý zodpovedal prianiam a finančným možnostiam väčšiny obyvateľstva. Celkovo ponúklo Miele viac ako dva milióny bicyklov. Spoločnosť ich vyrábala až do konca päťdesiatych rokov, kedy svoj triumfálny nástup ohlásili automobily.
Miele zároveň vyvinulo v Güterslohu práčku vykurovanú plynom alebo tuhými palivami. Z technologického hľadiska išlo o veľký pokrok. Pri tomto produkte bola drevená nádoba nahradená vodorovne zasadeným kovovým bubnom s elektrickým pohonom. Do bubnovej práčky sa zmestilo viac bielizne a voda sa ohrievala priamo vo vnútri. Touto inováciou sa firma zamerala na segment práčok, ktoré mohli využiť práčovne, hotely, nemocnice alebo sanatóriá.
V tomto období umožnili menšie a výkonnejšie elektromotory zmenšiť ventilátor vysávača, zväčšiť výkon a skonštruovať kompaktné prístroje. K firmám, ktoré takéto vysávače vyrábali, patrila od roku 1927 aj Miele. Nový vysávač v tvare hrnca nadväzoval na obchodnú ideu zakladateľov uľahčovať spoľahlivými pomocníkmi prácu v domácnosti.
Ako ďalší nový produkt vyvinula firma prvú sériovo vyrobenú, elektricky poháňanú umývačku riadu v Európe. V bubne sa nachádzali dva vyberateľné drôtené koše na riad. Taniere a väčšie kusy sa ukladali do spodného koša, v prostrednom boli držiaky na nože, vidličky a lyžice. Horný kôš bol určený na šálky, poháre a misky. Výroba tejto umývačky bola priekopníckym činom.
V roku 1935 nastúpila do vedenia spoločnosti druhá generácia – Carl Miele ml. a Kurt Christian Zinkann. Na začiatku druhej svetovej vojny zomreli obaja zakladatelia firmy: v roku 1938 Carl Miele a v 1939 Reinhard Zinkann. Počas ich vedenia z malej dielne v Herzebrocku, kde začali vyrábať odstredivku na mlieko, vznikli významné továrne v Güterslohe a Bielefelde s celkovou plochou cca 245 000 m2. Z jedenástich spolupracovníkov v prvom roku existencie počet zamestnancov vzrástol na 2 700. Denne expedovali okolo 2 000 výrobkov do celého sveta.
V prvom povojnovom roku sa nevyrábali klasické spotrebiče alebo len vo veľmi obmedzených sériách. Kvôli zachovaniu podniku a zamestnaneckých miest zriadil Carl Miele ml. opravárenskú službu. Zaisťovala opravu opotrebovaných a nefunkčných spotrebičov. Bola obnovená aj výroba ručných vozíkov. Vyrábali sa aj drevené nádoby na pranie bielizne, lepšie produkty si obyvateľstvo v tom čase nemohlo dovoliť.
Do nových bytov vo veľkých nájomných domoch prinieslo Miele malú práčku pod označením 75 s rýchlym cyklom pre dva kilogramy špinavej bielizne. Ľahko sa vošla do kuchyne alebo do kúpeľne.
Spoločnosť ponúkala na údržbu bytu aj vysávač Melior a postupne i nové prístroje s valcovým tvarom. Úspešný bol v roku 1951 vysávač model A. Vďaka kompaktnej konštrukcii bol vhodný predovšetkým pre malé byty, ktoré v tom čase prevládali.
V päťdesiatych rokoch nastúpila vlna automobilov - sen o vlastnom si však mohlo splniť iba málo ľudí. Dostupnejší bol motocykel. Preto firma rozvinula výrobu týchto strojov: základným modelom motocyklu Miele sa stala známa „osemadeväťdesiatka“ s motorom Sachs. Dopyt po výkonnejšom motore viedol k vývoju modelu s jednovalcovým dvojtaktným motorom s obsahom 150 kubických centimetrov. Model K 150 dosahoval rýchlosť 75 kilometrov za hodinu.
Nastúpila tretia generácia vedenia podniku – vnuci zakladateľov: v roku 1954 Rudolf Miele a v 1957 Dr. Peter Zinkann, neskôr ich nasledovali Gerhard Miele a Dr. Reinhard Hector. Vo výrobe práčok zaujala rodinná firma popredné miesto, vo výrobe dopravných prostriedkov druhé miesto v Nemeckej spolkovej republike.
V 60-tych rokoch sa spotreba domácností stále zvyšovala. Toto priaznivé hospodárske obdobie prospievalo aj stredne veľkej firme Miele, ktorá sa mohla priradiť k najväčším výrobcom domácich spotrebičov v Európe. Zavedením nových technologických postupov vo výrobe sa otvorila cesta k zvyšovaniu produkcie a k rozširovaniu palety ponúkaného tovaru. Každých 20 sekúnd opúšťal výrobný pás tovární Miele niektorý z výrobkov.
V roku 1966 predstavilo Miele prvýkrát v Európe sušičku bielizne s elektronickým snímaním zostatku vlhkosti.
Skúsenosti konštruktérov z vývoja umývačiek riadu sa uplatnili aj pri automatických umývačkách laboratórneho skla.
V roku 1972 otvorila firma továreň vo Warendorfe. Bola určená aj na výrobu vstavaných kuchýň. Miele výrobou kompletných kuchýň sledovalo veľký cieľ - zjednotenie rozmeru kuchynského nábytku s rozmermi domácich kuchynských spotrebičov (takéto kuchyne pod názvom studio-m sa vyrábali už od roku 1969). Vstavané kuchynské spotrebiče vyvíjané spoločnosťou Miele, ako napríklad vstavané sporáky, pečúce rúry, umývačky riadu, chladničky a mrazničky, boli svojimi rozmermi a konštrukciou plne funkčné a vhodné na vsadenie do kuchynskej nábytkovej zostavy.
V roku 1978 prezentovala spoločnosť prvú sériovo vyrábanú generáciu počítačom riadených práčok, sušičiek bielizne a umývačiek riadu so senzorovým ovládaním. Domáce spotrebiče Miele sa stali high-tech automatickými zariadeniami. Najnovšou technickou vymoženosťou pre domácnosť a zároveň svetovou novinkou bola v roku 1988 umývačka s troma úrovňami umývania: spodným košom, horným košom a špeciálnou hornou príborovou zásuvkou. Kapacita sa zvýšila o 10 %.
Nové tisícročie charakterizuje Miele inováciami a vylepšenými zariadeniami pre domáce a profesionálne využitie. V roku 2001 oslavuje práčka Miele 100. narodeniny. Ako darček dostáva inováciu vzbudzujúcu rozruch – patentovaný voštinový bubon, ktorý má štruktúru plástu a bielizeň sa po ňom kĺže hladko ako po vodnom filme.
Automatická práčka Miele W 487 WPS – prvýkrát s 1 800 ot./min. a patentovaným voštinovým bubnom
Ďalšie výročie prichádza v roku 2003: 75. narodeniny vysávačov Miele oslavuje spoločnosť modelom Seventy-five.
Inovácie v 21. storočí predstavuje aj senzorové ovládanie Navitronic, ktoré umožňuje v pečúcich rúrach úplné automatické pečenie. Snímače sú zavedené aj pri vysávačoch: hygienický senzor Allergotec je svetovou novinkou. Pomocou svetelnej diódy možno zistiť, či je podlaha špinavá alebo čistá.
Aj „inteligentné“ bývanie sa stáva stále viac diskutovanou témou. Na trh sa dostávajú spotrebiče schopné komunikovať.
Praktické využitie ponúka Miele@home InfoControl, mobilný zobrazovač stavu spotrebičov. Prichádza aj nová generácia profesionálnych prístrojov o starostlivosť o bielizeň, o ktorej sa hovorí ako o „inovácii M“. Nezameniteľný dizajn s dôrazom na tvar, voštinový bubon a ľubovoľne programovateľné ovládanie Profitronic M je to, čím sa tieto spotrebiče vyznačujú. Potvrdením tohto nového konceptu je niekoľko ocenení za dizajn.
Dizajn výrobkov Miele
Výrobky Miele nielen fungujú, ale vďaka čistým líniám a nadčasovému vzhľadu sú obľúbené v domácnostiach aj po mnohých rokoch. Dôležitý je jednotný dizajn, ktorý sa prejavuje optickou rovnorodosťou spotrebičov voči sebe.
Všetky materiály sú perfektne zladené, rozmery a charakteristické znaky, umiestnenie a prevedenie obslužných prvkov sú z veľkej časti identické. Od roku 1965 vyznamenali Miele osemdesiatimi cenami za dizajn – to je jednoznačný dôkaz kvality pre decentný, ale úspešný dizajn.
Ochrana životného prostredia
Zásada zakladateľov pri konštruovaní všetkých spotrebičov je čo najväčšia úspora energie a prírodných zdrojov. Predovšetkým dlhá životnosť spotrebičov Miele vždy umožňovala ochranu životného prostredia. Príkladom je využívanie nadbytočného tepla už pri prvej bubnovej práčke Miele v dvadsiatych rokoch, opätovné získavanie tepla z pracích kotlov Miele v tridsiatych rokoch alebo zavedenie elektronického systému merania vlhkosti v sušičkách v šesťdesiatych rokoch.
Spoločnosť Miele neustále hľadá intenzívne možnosti ďalších úspor v spotrebe vody, energie a čistiacich prostriedkov. Firma sa otvorene hlási k princípom firemnej, výskumnej, výrobnej a produktovej politiky šetrnej k životnému prostrediu.
Rodinný podnik Miele zostává verný zásade „Byť stále lepší“.