lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Legislatívne predpisy týkajúce sa zimnej výbavy v Európe

  Spracoval(a) : Janka
Dátum : 5.11.2009
späť
Späť

Poslať
 

Možno máte pocit milé ladynky, že toto tu nemá čo robiť, ale veru nie je to celkom pravda. Mnohé z nás sú za volantom dennodenne, iné pomenej, možnoniektoré vôbec. Ale to vôbec nebráni tomu, aby ste si prečítali aj takéto dôležité informácie, mnohokrát nám to ušetrí čas, a ešte častejšie peniaze.

Predpisy ohľadom zimných pneumatík sa v jednotlivých európskych krajinách výrazne odlišujú. Rastie počet zákonodarcov, ktorí si uvedomujú výhody zimných pneumatík a ich mimoriadny prínos pre bezpečnosť cestnej premávky. Niektoré vlády už zaviedli používanie zimných pneumatík ako povinné, iné o zmenách v legislatíve rokujú.

Jedným z dôvodov na zaobstaranie zimných pneumatík, ktorý by mali vodiči zvážiť, je i fakt, že pokiaľ dôjde k nehode a za možnú príčinu budú označené nevhodné pneumatiky, poisťovňa môže odmietnuť plné pokrytie škody. Aby sa majitelia automobilov takýmto nepríjemnostiam vyhli a boli správne pripravení na prichádzajúcu zimu, mali by vymeniť letné pneumatiky za zimné hneď na začiatku zimnej sezóny.

V nasledujúcom zozname nájdete prehľad zákonov a legislatívnych predpisov týkajúcich sa zimných pneumatík v rôznych krajinách. Vodiči sa vždy musia riadiť lokálnymi predpismi a zákonmi, hoci len pri ceste na zimnú dovolenku. Kvôli častým zmenám by si mali ešte pred odchodom skontrolovať aktuálne nariadenia v krajinách, ktoré plánujú navštíviť.

Alpské krajiny: Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko

Nemecko

Podľa nemeckého zákona (StVO § 2, 3a) z 1. mája 2006 je povinnosťou vodiča prispôsobiť výbavu automobilu zimným podmienkam. To zahŕňa aj zaobstaranie si pneumatík, ktoré sú vhodné do zimného počasia. Pokiaľ polícia zastaví na zasneženej vozovke automobil s letnými pneumatikami, zaplatí jeho vodič pokutu. To isté platí aj pre automobily obmedzujúce plynulosť cestnej premávky. Ak spôsobí vodič s letnými pneumatikami v zime nehodu, poisťovňa môže odmietnuť pokryť vzniknuté škody v plnej výške, pokiaľ bude uznané, že zimné pneumatiky mohli nehode zabrániť.

Rakúsko

V Rakúsku sú vodiči zo zákona povinní prispôsobiť vybavenie svojho vozidla zimným podmienkam od 1. novembra do 15. apríla. V tomto období bude vodičom, ktorých polícia pristihne pri jazde s letnými pneumatikami na zasneženej vozovke, udelená pokuta vo výške až 5000 €. To isté platí aj pre automobily obmedzujúce plynulú cestnú premávku. Ak spôsobí vodič s letnými pneumatikami v zime nehodu, poisťovňa môže odmietnuť pokryť vzniknuté škody v plnej výške, pokiaľ bude uznané, že zimné pneumatiky mohli nehode zabrániť.

V Rakúsku sú zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu menšie ako 4 mm považované za letné pneumatiky.

Švajčiarsko:

Aj napriek tuhým zimám vo Švajčiarsku nie sú zimné pneumatiky povinné. Vodiči s letnými pneumatikami však môžu niesť zodpovednosť za vznik dopravnej nehody, pokiaľ bude uznané, že kolízii mohli zabrániť zimné pneumatiky. Toto pravidlo platí aj pre zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu menšou ako 4 mm. Švajčiarske poisťovne často odmietajú pokryť vzniknuté škody, pokiaľ automobil nebol vybavený adekvátnymi pneumatikami.

Veľká Británia, Francúzsko a krajiny Beneluxu

Veľká Británia:

Vo Veľkej Británii neexistujú zákony týkajúce sa zimných pneumatík. Avšak motoristi pohybujúci sa v oblastiach s pravidelným výskytom snehu ako je Škótsko, Peniny a Cumbria sú si dobre vedomí výhod zimných pneumatík, rovnako ako tí, ktorí cestujú na zimnú dovolenku do kontinentálnej Európy. Mnoho britských vodičov tak využíva vyššiu výkonnosť zimných pneumatík pri nízkych teplotách.

Francúzsko:

Vo Francúzsku nie je povinnosť používať zimné pneumatiky. Vodiči v mnohých častiach krajiny si ich ale často obstarávajú, pretože v  oblastiach na severe, východe a severovýchode prinášajú početné výhody. Na niektorých vozovkách vo Francúzsku musia vodiči používať špeciálne zimné vybavenie ako reťaze.

Belgicko, Holandsko a Luxembursko:

Nedávne studené zimy potvrdili nevyhnutnosť zimných pneumatík aj v oblastiach, kde bol predtým  len minimálny odbyt tohto tovaru. Zimné pneumatiky sa stávajú stále populárnejšími u vodičov z Luxemburska a východnej časti Belgicka, z Arden, najmä vďaka podstatnému zvýšeniu bezpečnosti, ktoré prinášajú v nepredvídateľnom zimnom počasí. Zimné pneumatiky zatiaľ nie sú v krajinách Beneluxu povinné, ale sú odporúčané najmä vodičom, ktorí používajú svoje automobily každodenne.

Škandinávska krajiny: Dánsko, Fínsko, Nórsko, Švédsko   

Dánsko:

V Dánsku nie je povinnosť používať zimné pneumatiky, ale vzhľadom k tuhým zimám je použitie zimných pneumatík odporúčané.  

Nórsko:

V Nórsku neexistuje povinnosť používať zimné pneumatiky v zimnom období, ale nórske zákony vyžadujú "pneumatiky s dostatočnou priľnavosťou” a minimálnou hĺbkou dezénu 3 mm. Polícia sa rozhoduje prípad od prípadu a „Scandinavian Tire & Rim Organization“ (STRO) odporúča počas zimného obdobia jazdu iba s dobrými zimnými pneumatikami. Tieto pravidlá sa vzťahujú tiež na turistov.

Fínsko:

Vo Fínsku, s jeho extrémnou klímou, sú zimné pneumatiky povinné medzi 1. decembrom a 1. marcom. Zimné pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku dezénu 3 mm, inak môže polícia udeliť významnú pokutu.

Švédsko:

Vo Švédsku je používanie zimných pneumatík povinné medzi 1. decembrom a 31. marcom, v prípade zimných podmienok. Toto nariadenie platí len v prípadoch, pokiaľ sú vedľajšie, menšie vozovky pokryté snehom a brečkou. Toto nariadenie sa nevzťahuje na turistov cestujúcich do Švédska, ktorí sú však povinní jazdiť s pneumatikami s minimálnou hĺbkou dezénu 3 mm. Všeobecne by turisti nemali nikdy navštevovať škandinávske krajiny v priebehu zimy s letnými pneumatikami.

Pobaltské republiky: Estónsko, Litva, Lotyšsko 

Estónsko:

Používanie zimných pneumatík je povinné od 1. decembra do 1. apríla. Tento časový rámec môže byť v závislosti na klimatických podmienkach zmenený. 

Litva:

Používanie zimných pneumatík je povinné od 10. novembra do 1. apríla. 

Lotyšsko:

0d 1. decembra do 29. februára sú vodiči v Lotyšsku povinní jazdiť na zimných pneumatikách. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm. 

Vo všetkých týchto pobaltských krajinách sa tieto nariadenia vzťahujú aj na turistov. 

Rusko a východoeurópske krajiny

Rusko:

V Rusku ešte neexistuje legislatíva týkajúca sa zimných pneumatík, ale očakáva sa, že tieto opatrenia budú čoskoro prijaté. Normálne zimné pneumatiky sú vyhovujúce pre južné a západné časti Ruska, oblasti pri európskych hraniciach. Pre sibírske regióny a východnú časť Ruska sú odporúčané zimné pneumatiky s hrotmi.

Česká republika:

Automobily v Českej republike musia byť nadchádzajúcu zimu vybavené zimnými pneumatikami od 1. novembra 2009 do 31. marca 2010 pri jazde po vozovkách označených dopravnou značkou „zimná výbava“. Tá platí od minulého roka, kedy bola prvýkrát osadená v krajoch aj na diaľnici D1. Povinnosť platí pre všetky vozidlá bez rozdielu hmotnosti. V uvedenom období teda bude pre každého vodiča v úseku diaľnice D1 Loket (exit 66) – Velká Bíteš (exit 162) povinné mať na vozidle zimné obutie. Hĺbka dezénu musí byť najmenej 4 mm na všetkých kolesách (pri vozidlách do 3 500 kg), alebo najmenej 6 mm na všetkých hnacích kolesách (pri vozidlách nad 3 500 kg).

Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Poľsko:

V týchto krajinách neexistuje všeobecná povinnosť používať zimné pneumatiky, ale vzhľadom na  tuhé zimy vo väčšine oblastí východnej Európy je vodičom odporúčané používanie zimných pneumatík. V Maďarsku musia mať vodiči v zime v automobile snehové  reťaze. Turistom, ktorí nemajú snehové reťaze, môže byť vstup do krajiny odoprený. 

Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. 

Juhoeurópske krajiny

Španielsko:

Zimné pneumatiky nie sú v Španielsku povinné. Vodiči v mnohých častiach krajiny, obzvlášť v oblastiach na severe, môžu zo zimných pneumatík len vyťažiť rad výhod, čo sa výkonu a bezpečnosti týka. Vodiči v Španielsku musia na niektorých vozovkách používať zimné vybavenie ako sú reťaze.

Taliansko:

V Taliansku nie je povinnosť používať zimné pneumatiky, ale obzvlášť v severných častiach Talianska sú zimné pneumatiky veľmi odporúčané. 

Albánsko, Macedónsko a Čierna hora:

V zime je dovolené používanie letných pneumatík, ale len v prípade 4 mm hlbokého dezénu,  eventuálne môže byť potrebné použiť snehové reťaze.  

Bosna a Hercegovina:

Používanie zimných pneumatík je povinné od 15. novembra do 15. apríla. Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm. Ako alternatíva k zimným pneumatikám môžu byť na letné pneumatiky nasadené snehové reťaze.

Chorvátsko:

Počas oficiálnej zimnej sezóny musia byť používané zimné pneumatiky, alebo pri snehu letné pneumatiky so snehovými reťazami. Ako zimné, tak letné pneumatiky, musia mať minimálnu hĺbku dezénu 4 mm.

Slovinsko:

Medzi 15. novembrom a 15. marcom musia byť automobily v Slovinsku vybavené zimnými pneumatikami. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm. Pokiaľ je na vozovkách sneh, tak je vyžadované aj od turistov, aby mali na svojich automobiloch zimné pneumatiky. Pokiaľ na vozovkách sneh nie je, turisti musia konať podľa pravidiel v ich vlastných krajinách. V zime by turisti nikdy nemali vchádzať na územie Slovinska bez zimných pneumatík, obzvlášť pokiaľ plánujú jazdu cez severnú časť Slovinska.  

Turecko:

Zimné pneumatiky nie sú povinné, ale turecké zákony vyžadujú, aby automobily boli technicky pripravené na špecifické klimatické podmienky v zime. To znamená, že v prípade zlého počasia musia vodiči používať buď zimné pneumatiky, alebo snehové reťaze. V mnohých častiach Turecka je preto odporúčané používanie zimných pneumatík, obzvlášť v severných a východných častiach krajiny.

 

Goodyear

Goodyear je jedným z najväčších svetových výrobcov pneumatík. Spoločnosť zamestnáva približne 70 000 pracovníkov a svoje výrobky vyrába vo viac ako 60 podnikoch v 26 krajinách sveta.

 

Novinky spoločnosti Goodyear už viac ako sto rokov nastavujú kvalitatívnu úroveň pre celý automobilový priemysel. Goodyear je priekopníkom inovačnej bezpečnostnej technológie známej ako RunOnFlat, ktorá vodičovi umožňuje pokračovať v jazde aj po defekte pneumatiky. Goodyear je v tejto oblasti svetovou špičkou: pneumatiky s touto technológiou nájdeme na rôznych automobiloch BMW, cenami ovenčenom Mini, vysoko výkonných autách Mercedes-Benz a pri ďalších značkách. V roku 2007 Goodyear dodal vyše 2,5 milióna pneumatík RunOnFlat.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!