Podľa internetového prieskumu* spoločnosti Unilever až 53 percent Slovákov očakáva, že výdavky na tohtoročné Vianoce budú rovnaké ako v minulom roku. Na Slovensku je stále silná tradícia bohatého sviatočného stola, a tak až 80 percent opýtaných neplánuje šetriť na jedle. V čase krízy sú Slováci pripravení šetriť na darčekoch.
Podľa prieskumu sa až 65 percent spotrebiteľov chystá šetriť na darčekoch, v priemere o 30 percent oproti minulému roku. Tento rok plánuje až 37 percent respondentov minúť za darčeky v priemere do 100 eur a takmer 32 percent nakúpi darčeky za 100 až 200 eur, len 5 percent odpovedajúcich kúpi darčeky za viac ako 300 eur. Spôsoby šetrenia sú rôzne – budeme nakupovať spoločné darčeky (32,5 percenta), menej darčekov (31,5 percenta) lacnejšie darčeky (29 percent) alebo si darčeky vyrobíme sami (7 percent).
Prvenstvo medzi najobľúbenejšími darčekmi patrí už niekoľko rokov kozmetike a parfumom, ktoré svojim blízkym daruje až 43 percent Slovákov. Nasleduje oblečenie, doplnky do domácnosti, knihy a elektronika. „Ľudia sa chystajú tento rok dôkladnejšie zvažovať, čo na Vianoce kúpia. Chcú jednoducho nakupovať kvalitnejšie a lepšie. Tento rok budeme svoje Vianoce viac plánovať a darčeky vyberať pozornejšie,“ hovorí Petr Hantych, regionálny manažér business analýz Unilever CEE a Rusko.
Naopak, tohtoročné šetrenie sa prakticky nedotkne potravín, na ktorých slovenskí spotrebitelia šetriť neplánujú. Zloženie sviatočného menu zostáva vo väčšine slovenských rodín už dlhé roky nezmenené – na štedrovečernom stole nebude v 63 percentách domácností chýbať vyprážaný kapor s majonézovým šalátom a vianočné pečivo. Tradície prevažne domáceho pečenia stále dodržiava takmer 85 percent gazdiniek a v priemere sa na našich vianočných stoloch objaví 5 druhov sviatočného pečiva.
Z výskumu spoločnosti Unilever vyplynulo, že 47 percent respondentov si začalo svoje výdavky kontrolovať na základe informácií o kríze z médií, pričom stratu zamestnania člena rodiny resp. zníženie príjmu v rodine priamo pocítilo 34 percent respondentov.
* internetový prieskum sa uskutočnil v novembri 2009 na vzorke 1695 respondentov.