Na Slovensku je na detských oddeleniach nemocníc ročne hospitalizovaných takmer stotisíc deti, ktoré sú často dlhodobo pripútané na lôžko. Každý dospelý veľmi dobre vie, ako je aj pre neho pobyt v nemocnici psychicky náročný. Pracovníci sú natoľko vyťažení, že nemajú možnosť sa pacientom venovať individuálne. Bolesť a odlúčenie od rodiny tak na detských pacientov pôsobí dvojnásobne. Malé deti sa často nudia, cnie sa im a veľmi intenzívne prežívajú stiesnené pocity spojené s chorobou a odlúčením od rodiny. Poslaním občianskeho združenia Bábky v nemocnici je preto snaha detským pacientom ich pobyt v nemocniciach čo najviac spríjemniť prostredníctvom špeciálnych divadelných predstavení, hier, básničiek a piesní.
Občianske združenie Bábky v nemocnici sa venuje práci na poli dramaterapie a rozvíja spektrum aktivít v oblasti psychosociálnej starostlivosti. Ich bábky majú moc urobiť niečo, čo nedokážu žiadne tabletky - vyčariť úsmev na tvári, zahnať smútok za domovom či pomôcť aspoň na chvíľu zabudnúť na bolesť a trápenie. A to je naozaj potrebná medicína. Bábky prinášajú deťom do nemocnice rozprávky a pesničky, taktiež možnosť hrať sa a rozprávať a javiskom sa tak veľmi rýchlo môže stať hoci aj nemocničná postieľka. Nie je to však len obyčajné predstavenie. Bábky ponúkajú bezprostrednú komunikáciu, deti sa zapájajú do hry: napovedajú, pomáhajú, vymýšľajú príbehy, hrajú s nimi a často sa zveria aj so svojím trápením. To je medicína Občianskeho združenia Bábky v nemocnici.
Čas strávený na rôznych oddeleniach je variabilný. Často zostávajú „herci“ k dispozícii po celý deň, niekedy pripravujú dokonca aj celotýždenné programy. Prispôsobujú sa možnostiam oddelenia aj detských pacientov. Ich prístup je diferencovaný k rôzne chorým deťom. Spolupracujú s nemocničným personálom aj s rodičmi.
Spolupráca OZ Bábky v nemocnici s Kofolu vznikla veľmi prirodzene a vyústila do komunikačnej kampane a spotu, kde hlavnými hrdinami sú práve ponožkové maňušky. „Už od minulej jesene sme hľadali „dobro“ projekt, ktorý by bol Kofole blízky a napĺňal by naše predstavy pomáhať a rozdávať radosť“, vysvetľuje Tibor Ďurana z Kofoly: „Nechceli sme zakladať vlastnú nadáciu, hľadali sme partnerov, ktorí by rovnako ako Kofola bezpodmienečne pomáhali ľuďom a objavili sme občianske združenie Bábky v nemocnici.“
Ponožkové maňušky sa stali symbolom kampane, pretože prepájajú oboch partnerov a zároveň jasne „kopírujú“ činnosť združenia Bábky v nemocnici, ktoré na Slovensku svoju činnosť rozbieha. Pomáha mu pritom rovnaké združenie v Česku, Loutky v nemocnici, ktoré prináša radosť a úsmev chorým deťom už šesť rokov.
Na Slovensku momentálne pôsobí česko-slovenský tím dobrovoľníkov a hercov, ktorý postupne odovzdáva slovenskému združeniu šesťročné „know-how“, skúsenosti a špecifiká práce českej „sestry“ OZ Loutky v nemocnici.
Spolupracovníkov si OZ citlivo vyberá. Veľmi dôležitá je empatia a skúsenosti s prácou s deťmi. Spolupracovníkmi nie sú len herci či bábkoherci, ale aj odborníci, ktorí majú skúsenosti s detičkami, ako sú napríklad pedagógovia alebo terapeuti. Dôležitá je však nielen odbornosť dobrovoľníkov, ale tiež ich ľudskosť a osobné kvality.
Spolupráca Kofoly a OZ Bábky v nemocnici je dlhodobá a pomôcť deťom v nemocnici môže každý. Stačí, ak si zakúpi ľubovoľnú pollitrovú fľašu Kofoly a prispeje tak 2 centami na združenie. Ďalšie peniaze, ktoré získa OZ, budú prostriedky vydražené v charitatívnej aukcii najprv maňuškových ratolestí známych tvári a postupne všetkých ľudí, ktorí si vyrobia vlastnú maňušku do dražby a budú mať chuť rozdávať úsmev - a to nielen deťom v nemocnici.