lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 3 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 29. December, , Dnes oslavuje Milada
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Všetko po starom

  Spracoval(a) : Silvia Petrasova
Dátum : 9.6.2001
späť
Späť

Poslať
 

Americký fyzik Ronald Mallet z Connecticut University predstavil v najnovšom čísle britského odborného časopisu New Scientist svoj koncept realizácie cestovania v čase. Malletova predstava je zdanlivo jednoduchá. V prostredí ultrastudených atómov sa nechá dookola obiehať lúč svetla. Po rovnakej dráhe sa proti nemu pohybuje druhý svetelný lúč. Podľa výpočtov profesora Malleta dochádza na týchto dráhach nielen k zakriveniu svetelných lúčov, ale aj k zakriveniu času.
"Toto zakrivenie si je možné predstaviť ako ohnutie gumenej hadice: Ak je sila dostatočne veľká, hadica vytvorí prstenec. Prenesené na čas to znamená, že sa stretnú budúcnosť a prítomnosť. Človek, ktorý by sa nachádzal v takomto časovom prstenci, by prišiel do jeho východiskového bodu v rovnakom čase, keď z neho odišiel," tvrdí Mallet.
Prevedenie lineárneho smerovania času do uzatvoreného kruhu je teoreticky možné. Malletom navrhované svetelné lúče by ale museli mať nepredstaviteľnú intenzitu, aby sa dali využiť na zostrojenie stroja času. Tento problém sa dá podľa profesora obísť: Zakrivenie času je totiž o to silnejšie, čím je svetlo pomalšie.
Začiatkom roka fyzici z Harvardovej univerzity ukázali, že v určitých médiách, tzv. Boseho-Einsteinových kondenzátoch, sa dá svetlo ľubovoľne spomaľovať. Aby sa dalo svetlo s rýchlosťou 300.000 km/s spomaliť na niekoľko metrov za sekundu, treba ho ochladiť takmer na mínus 273 stupňov Celzia, čo je teplota blízko absolútnej nuly. Od stroja času, ktorým by mohli cestovať aj ľudia, však bude ešte na míle vzdialený. Všetko to znie lákavo, ale jedna vec, a to skutočné cestovanie do akéhokoľvek bodu v minulosti, je podľa Malletovej teórie nemožné. Jeho svetelný prstenec totiž umožní cestovanie iba do toho momentu, keď bol prvýkrát uzatvorený. Až po uzatvorení prstenca môžeme cestovať do minulosti a pozorovať sa, resp. navštíviť seba samých a to je podľa neho dôvod prečo nás ešte nenavštívili ľudia z budúcnosti.
Summa summárum: Všetko je ako doteraz. Filmári môžu vymýšľať, hermetici cestovať v čase a my ostatní sa môžeme naďalej čudovať.

Diskusia k článku:

Vytvoriť praktickú časovú slučku je utópia rovnako ako vyhotoviť v pozemských podmienkach perpetuum mobile. Je to tak preto, lebo človek má slobodnú vôľu rozhodnúť sa kedykoľvek pre čokoľvek. Ak by toto neplatilo, boli by sme na Zemi iba obyčajnými štatistami v scenári, ktorý je už dávno hotový a určený. To znamená, že nikto by nemohol zmeniť nič. Ale my sa predsa rozhodujeme stále - každú minútu a dokonca každú sekundu. To znamená, že minulosť je uzavretá a budúcnosť otvorená. Nakoniec sa predsa hovorí, že každý je strojcom svojho šťastia, nie?
Neregistrovaný - Kam, 1.5.2006 15:09
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!