lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 7 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 07. August, , Dnes oslavuje Štefánia
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Agresívna forma rakoviny prsníka je už 10 rokov účinnejšie liečiteľná

  Spracoval(a) : Gabika
Dátum : 14.1.2011
späť
Späť

Poslať
 

Pred desiatimi rokmi nastal v onkológii prelom, ktorý zmenil životy tisíckam žien a nadchol aj samotných odborníkov. Bola schválená prvá cielená liečba proti rakovine prsníka a vďaka nej sa začalo aj o zvlášť agresívnej rakovine prsníka, tzv. HER2-pozitívnej forme, uvažovať ako o liečiteľnom ochorení. Dnes už tento liek môže pomôcť  aj pacientom s rakovinou žalúdka a v ďalších rokoch bude zrejme prinášať nádej stále viacerým pacientom.

 

Rakovina prsníka na Slovensku každý rok postihuje viac ako 2300 žien. Má rôzne formy a jednou z nich je aj tzv. HER2-pozitívna rakovina prsníka, ktorá tvorí asi 25-30 % všetkých prípadov. Je to agresívnejší typ rakoviny, ktorý rastie rýchlejšie, rýchlejšie sa šíri do okolia a aj v prípade úspešného potlačenia choroby je vyššia pravdepodobnosť jej opakovaného návratu. Pred desiatimi rokmi mali ženy s HER2- pozitívnou formou rakoviny prsníka oveľa nižšiu šancu vyhrať svoj boj s ochorením. Potom však prišiel trastuzumab, tzv. monoklonálna protilátka, liek,  ktorý odborníci označili ako „nie len evolučný, ale priam revolučný“. V roku 2000 bol schválený na liečbu HER2-pozitívneho pokročilého ochorenia rakoviny prsníka s metastázami a lekárske periodiká o ňom písali ako o prelome, začiatku novej a dôležitej éry v liečbe rakoviny prsníka. V ďalších rokoch liek potvrdil svoj potenciál. Štúdie a dáta z analýz ukázali, že trastuzumab takmer zdvojnásobuje prežívanie pacientok s metastatickou HER2-pozitívnou rakovinou prsníka, dvojnásobne odďaľuje progresiu ochorenia a u pacientok vo včasnom štádiu výrazne predlžuje čas bez návratu rakoviny. „Vidíme úžasné výsledky, ktoré sú hlavným prelomom v liečbe tejto agresívnej choroby. Liek by sa mal odporúčať HER2-pozitívnym pacientkam bez ohľadu na štádium ochorenia,“ povedala vedúca výskumu prof. Martina Piccart-Gebhart. (1) Uznávaný odborný časopis The New England Journal of Medicine napísal: „Výsledky trastuzumabu sú jednoducho fantastické. Starostlivosť o HER2-pozitívne pacientky sa preto musí zmeniť.“ (2)

Trastuzumab bol v roku 2006 schválený aj na liečbu včasného štádia ochorenia. V ďalších skúmaniach sa zistilo, že u viac ako 45% žien s HER2 pozitívnou rakovinou prsníka, ktoré pred operáciou užívali spolu s chemoterapiou trastuzumab, bolo potom možné nádor úplne chirurgicky odstrániť. „Trastuzumab dáva ženám s týmto agresívnym typom rakoviny prsníka pocit väčšej istoty a dôvery v ich budúcnosť,“ vyjadril sa Prof. Dr. Michael Untch,  jeden z najvýznamnejších svetových onkológov špecializujúcich sa na liečbu karcinómu prsníka. (3)

V roku 2010 oslávil trastuzumab svoje desiate narodeniny a na celom svete sa ním lieči viac ako 740 000 žien s HER2 pozitívnou rakovinou prsníka. No okrem toho bol najnovšie schválený aj na liečbu HER2-pozitívnej rakoviny žalúdka. Zdá sa, že v nasledujúcich rokoch bude trastuzumab prinášať nádej na úspešnú liečbu rakoviny nie len ženám s HER2 pozitívnym nádorom prsníka, ale stále viacerým pacientom s rôznymi HER2-pozitívnymi onkologickými ochoreniami.

Trastuzumab je cielená liečba, ktorá špecificky napáda rakovinové bunky a viaže sa na ich receptory pre rastový faktor HER2. Vďaka tomu im bráni, aby vysielali do vnútra bunky signál na množenie a bujnenie, čím blokuje rast a šírenie nádoru. Okrem toho trastuzumab nádor „označí“ a aktivuje bunky imunitného systému, ktoré ho začnú napádať a spôsobujú bunkovú smrť. Liek tiež bráni vzniku zvlášť aktívnej formy HER2 receptoru a obmedzuje krvné zásobenie nádoru, čo mu bráni v raste.

Na Slovensku sa trastuzumab používa na liečbu pokročilej i včasnej HER2-pozitívnej rakoviny prsníka. Jeho použitie pri HER2-pozitívnom nádore žalúdka je schválené, no zatiaľ obmedzené. Trastuzumab môže predpisovať onkológ a podlieha schváleniu revíznym lekárom. 

 

Referencie: 

  1. Untch M., et al.: Estimating the magnitude of trastuzumab effects within patient subgroups in the HERA trial., Ann Oncol 2008; 19:1090–1096
  2. Elizabeth A. Eisenhauer, M.D: From the Molecule to the Clinic — Inhibiting HER2 to Treat Breast Cancer., N Engl J Med 2001; 344:841-842
  3. Piccart-Gebhart M.J., Procter M., Leyland-Jones B., et al.: Trastuzumab after Adjuvant Chemotherapy In HER2 positive Breast Cancer.,  N Engl J Med 2005; 353:1659 - 1672

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!