lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 25 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 66 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 29. Október, , Dnes oslavuje Klára
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
INDY

  Spracoval(a) : Silvia Petrasova
Dátum : 22.3.2001
späť
Späť

Poslať
 

Mutovaný gén pomenovali vedci "Indy", čo sú začiatočné písmená slov vety "I`m not dead yet" (Ešte nie som mŕtvy). Tento gén nám dáva optimizmus, že jedného dňa bude skutočne možné upraviť súčasnú dĺžku života," povedal Seymour Benzer z Kalifornského inštitútu technológií v Pasadene.
Okrem dĺžky života môže Indy zlepšiť aj jeho kvalitu. Mušky s mutovaným variantom tohto génu lietajú takisto dobre a "kurizujú" svojim partnerom rovnako intenzívne ako tie, čo žijú kratšie. Dlhšie žijúce mušky sa okrem toho množia dlhšie obdobie. Stephen Helfand, Blanka Rogina a ich kolegovia z University of Connecticut vo Farmingtone to považujú za znak uchovania mladíckej vitality až do vysokého veku. V prípade drozofily obyčajnej (Drosophila melanogaster)/ vínna muška/ to znamená predĺženie života z 37 na 70 dní.
Vedci zatiaľ zistili, že bielkovina kódovaná v géne Indy zasahuje do procesu transportu a recyklácie produktov látkovej premeny. Mutovaný gén látkovú premenu pravdepodobne spomaľuje, teda znižuje jej účinnosť. Podobný účinok má aj železná diéta. Drozofily s génom Indy sa však nemusia obmedzovať, aby žili dlhšie. U cicavcov sa podobný proteín nachádza v bunkách tráviaceho systému, v pečeni, v obličkách a v mozgu.
Okrem Indyho, ktorý predlžuje život drozofíl dvakrát, je známy ešte ďalší gén, ktorý Benzer objavil v roku 1998. Pokrstil ho výstižne Matuzalém, tento predlžuje život iba o 35 percent.

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!