Blíži sa jar, a každá z nás chce opäť vyzerať dobre. Rozmýšľame, ako sa dostať čím skôr a čo najrýchlejšie do formy. Čarovný prútik však nemáme a veľmi dobre vieme, že kombinácia správneho stravovania a cvičenia je jediná možná cesta. Stravovanie v malých dávkach aspoň 5x denne je overený a fungujúci recept. Otázka, čo je vhodné na desiatu a olovrant, to je oriešok, ktorý treba vyriešiť. Je nutné mať na mysli, že musia byť ľahké a výživné.
Samotná desiata, či olovrant nás samozrejme nespasí, pokiaľ sa náš jedálniček bude skladať z nezdravých jedál. Ak ale do vyváženej životosprávy zaradíme ľahko stráviteľnú a zdravú desiatu či olovrant, rozdiel spoznáme veľmi rýchlo. „Desiata tvorí 15 % celodenného príjmu energie, no napriek tomu je rovnako dôležitou súčasťou jedálnička ako hlavné jedlá, pretože udržiava náš metabolizmus v obrátkach,“ vysvetľuje odborníčka na výživu Nikola Hanyšová. S desiatou/olovrantom si udržiavame stály prísun energie, nemáme pocit hladu a tendenciu jesť nevhodné pochutiny medzi hlavnými jedlami.
Desiatu a olovrant si najlepšie vychutnáte v pokoji, preto sa neodporúča jesť pri chôdzi alebo pred počítačom. Na konzumáciu si vyčleňte čas a pokojné miesto, aby ste mali pod kontrolou veľkosť porcie a dostatočný čas. Upevnite si pravidelné stravovacie návyky a využite pár minút jedenia na malú relaxáciu a celkové dobitie bateriek. Pomôže vám pri tom aj šálka horúceho nápoja, napríklad Caro Originál, ktorý pohladí vaše chuťové bunky a nezaťaží žalúdok. Keď si z toho spravíte malý rituál, budete sa na tento čas tešiť. Aby ste desiatu/olovrant vo svojom jedálničku nevynechávali, môžete si nastaviť pripomienku do mobilného telefónu.
Ako na to
Veľkosť a zloženie desiaty či olovrantu ovplyvňuje celkový denný energetický príjem, ktorý ovplyvňuje vek, životný štýl a pohybové aktivity. To znamená, že ak športujete a ste fit, vaša desiata a olovrant môžu vyzerať inak, ako u ženy, ktorá má sedavé zamestnanie a chcela by nejaké to kilo zhodiť. Príprava desiatej/olovrantu nie je žiadna veda a stihnete to v priebehu niekoľkých minút. Stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel. Dopoludnia stavte na ovocie s bielkovinou – tie zvyšujú pocit nasýtenosti a znižujú glykemický index. Tým sa vyhnete pocitu hladu. Popoludní ovocie nahraďte zeleninou.
Stravovanie pred športom
Mnohé sa trápime otázkou, čo a kedy jesť pred športovou aktivitou. S plným žalúdkom sa necvičí dobre, no bez dostatku energie sa pri športe nezaobídete. „Naplánujte si jedlo približne dve hodiny pred cvičením. Tak budete mať istotu, že nebudete hladovať a jedlo vás ani nebude počas pohybu brzdiť,“ odporúča Nikola Hanyšová. Pred športom odporúča jesť na jednoduché rýchlo stráviteľné sacharidy s nízkym podielom vlákniny. Podľa vášho celkového energetického príjmu ich môžete prijať 20 až 30 gramov. K nim môžete pridať maximálne 10 gramov bielkovín a 5 gramov tukov. Väčšie množstvo jednotlivých živín sa neodporúča, aby nedošlo k preťaženiu tráviaceho traktu. Telo by nestačilo dostatočne zásobovať pracujúce svaly počas cvičenia. Optimálnej porcii pred cvičením zodpovedá napríklad banán s cereálnym nápojom Caro.