lady.sk
AKLINIK B 468X60

REKLAMA
MOBIVENAL banner 109x109 sutaz
 
 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 19. December, , Dnes oslavuje Judita
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Odpovedá MUDr. Pavel Boček - Ako byť matkou a pritom nezabudnúť na seba samú

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 27.5.2013
späť
Späť

Poslať
 

Odpovedá MUDr. Pavel Boček

 

Ku akým fyziologickým a hormonálnym zmenám dochádza – pred, počas a po pôrode – a ako sa to výrazným spôsobom podpisuje na ženskej psychike?

 

„Tehotenstvo je obdobie, kedy žena prerušuje svoj pravidelný menštruačný cyklus a začína proces, ktorým žena vynosí živých potomkov od počatia (koncepcie) do doby, kedy je potomstvo schopné života mimo maternice.  Začína počatím a končí pôrodom, cisárskym rezom, potratom alebo interrupciou. V priebehu spravidla 40 týždňov dochádza k zmene v sekrécii hormónov, viazaných na menštruačný cyklus, niektoré hormóny svoje hladinu znižujú a naopak. Tým najpodstatnejším sú potom zmeny vzhľadu, ako aj možné zmeny v psychickej oblasti danej ženy. Najbúrlivejšie sa mení vzhľad v oblasti brucha, pŕs, často nôh i rúk. Priebeh celého tehotenstva potom môže sprevádzať únava, nevoľnosti, zmeny v cítení vôní a pachov, zmeny nálad a libida, bolesti v podbrušku, bolesti  chrbta, častejšie nutkanie na močenie, atď.“


- Zmeny hodnotovej kvality života žien na materskej často spôsobujú, že sa matky priveľmi upínajú a sústredia len na svoje deti – hrozí im tak vznik sociálnej izolácie a z toho prameniacich dôsledkov. O akých dôsledkoch môžeme hovoriť?

 

„Vždy veľmi záleží na viacerých okolnostiach: či je dieťatko zdravé, či vyžaduje zvýšenú starostlivosť, či sa jedná o prvorodičku alebo má žena detí viac a podobne. Dôležitá je aj  sociálna a ekonomická situácia pred a po pôrode, pretože materská dovolenka dokáže v súčasnosti oslabiť ekonomickú pozíciu celej rodiny. Žena často stráca kamarátky, redukuje svoje aktivity, atď. Môže paradoxne venovať svoje city len dieťaťu a tak „zanedbávať“ svojho partnera, dôsledkom čoho môže vzniknúť neistota v partnerskom vzťahu, oslabenie sociálneho postavenia matky a podobne.“


- Ako tomu môže žena predísť? (tipy)


„Predísť týmto stavom je možné jedine prirodzeným a realistickým prístupom k svojmu vlastnému materstvu. Je dôležité si zaistiť všetky záležitosti okolo zamestnania či bývania a ďalších plánov už pred pôrodom. Rozhodne sa neodporúča si tieto veci nechať na obdobie po pôrode, kedy je žena najcitlivejšia a najmenej stabilná či už po psychickej či fyzickej stránke (obdobie šestonedelia).“


- Pre mnohé mamičky je snaha o návrat do aktívneho života veľmi náročný. Prečo a v čom to pramení?

 

„Dôvody môžu byť rôzne. Žena často stratí kontakt so svojim zamestnaním, kamarátkami, aktivitami, sama sa ich nesnaží udržiavať, upína sa na dieťa, má oň strach, matky často ani nechcú dávať deti do kolektívnych zariadení a podobne. Záleží tiež veľmi na tom, ako ju stimuluje okolie a do akej miery napomáha k návratu do normálneho i pracovného života. Pokiaľ je ekonomicky zaistená a bez ďalších ambícií, nemusí byť vôbec motivovaná k návratu do obdobia pred tehotenstvom.


- Ako vplýva spokojnosť / nespokojnosť so sebou samou a vlastným výzorom na celkovú psychiku mamičiek?

 

„U žien, ktoré boli určitým spôsobom so sebou spokojné, či už profesne, ekonomicky alebo sociálne, tieto pocity počas tehotenstva väčšinou ešte zosilnia, obzvlášť ak si všetko vopred naplánovali a všetko prebieha podľa ich predstáv. Ženy úzkostné, psychosomaticky ladené majú obecne ťažšie tehotenstvo, pôrod, ako aj popôrodné obdobie. Zásadným faktorom, ktorý vo výraznej miere dokáže ovplyvniť psychiku matiek, je spokojnosť s ich vlastnou telesnou schránkou, resp. ako rýchlo sa vedia vrátiť do fyzických parametrov, na ktoré boli zvyknuté pred tehotenstvom. Nie všetky postupy a diéty sú však pre ne vhodné a mali by absolvovať len metódy, ktoré sú preverené, bezpečné, nenáročné na čas, majú zaručený efekt a nijakým spôsobom neobmedzujú ich materstvo.“


- Aké tipy procedúr môže žena absolvovať čerstvo po pôrode?


„Záleží na čase po pôrode, type pôrodu (spontánny, cisárskym rezom a pod.), na dobe kojenia, atď. Procedúry de facto môžu absolvovať takmer všetky po konzultácii s odborníkmi a lekármi kliniky či sú pre daný prípad vhodné s ohľadom na vyššie opísané skutočnosti. Určite však prvých 8 týždňov žiadne procedúry neodporúčame a potom už záleží od jednotlivých kritérií. Najviac odporúčané a taktiež najžiadanejšie sú metódy, vďaka ktorým dokážu maminky pomerne rýchlo a jednoduchým spôsobom schudnúť. Nie všetky metódy sú však bezpečné, nenáročné na čas i rekonvalescenciu či majú zaručený efekt. Z týchto procedúr sú jednoznačne najžiadanejšími kryolipolýza a SlimLipo. Pri kryolipolýze sa jedná o odstránenie prebytočných tukových zásob v oblasti bruška, bokov a najnovšie aj v oblasti rúk a stehien bez akéhokoľvek zásahu do pokožky – formou zmrazenia podkožného tuku. Kryolipolýza Coolsculpting patentovaným prístrojom Zeltiq má najväčší rozsah účinnosti a úbytok tukového tkaniva medzi neinvazívnymi metódami vôbec, je celkom bezbolestná a garantuje úbytok tuku až do 35%. Druhou populárnou procedúrou na rýchle a efektívne zoštíhlenie je laserom asistovaná liposukcia SlimLipo. Nevyradí vás z bežného života a nevyžaduje ani pobyt v nemocnici. Umožní vám mať už 2. deň o 3 konfekčné veľkosti menšie šaty a byť vo forme. Navyše ide o jedinú liposukciu, ktorá si vďaka technológii 2v1 poradí aj s povolenou kožou po odsatí tuku.  SlimLipo je v súčasnosti absolútny hit medzi liposukciami a je o ňu naozaj veľký záujem. Klienti najviac oceňujú minimálnu invazívnosť, šetrnosť, bezbolestnosť, rýchlosť, komfort, žiadne modriny a hlavne fakt, že vás nevyradí z bežného života.“


- Kde konči estetická medicína a začína cvičenie a naopak?

 

„Estetická medicína začína tam, kde sa nám ani cvičením nepodarí určenú partiu výrazne zlepšiť, opraviť. Cvičenie a stravovací režim samozrejme hrajú pri formovaní postavy zásadnú úlohu, ale práve v dobe tehotenstva, respektíve kojenia nejde rozhodne držať žiadne očistné či redukčné diéty. Práve naopak je dobré jesť všetko to, čo pomôže rastu plodu, respektíve podporí kojenie.“

 

YES VISAGE


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!