Ukáž, čo máš na desiatu? – zvedavý pohľad do spolužiakovho desiatového boxíku môže ľahko spôsobiť, že nad desiatou, ktorú sme ráno svojmu školákovi pripravili, ohrnie nos a skončí v koši. Ako pripraviť dieťaťu desiatu tak, aby bola naozaj zdravá a aby ju s chuťou zjedlo?
Čo by mala desiata obsahovať?
Predovšetkým by mala byť pestrá, aby obsiahla všetky dôležité živiny, minerály a vitamíny, ktoré dodajú deťom potrebnú energiu, pretože rastú a vyvíjajú sa. „Desiata by mala tvoriť približne 10% celodenného energetického príjmu, ale určite by nemala nahrádzať raňajky. A hoci každé dieťa má iný apetít, mala by byť dostatočne výživná, ale zároveň ľahká, aby sa mohlo tešiť na obed,“ hovorí MUDr. Jana Babjaková z občianskeho združenia Výživa detí. „Základom desiatej by malo byť lokálne a sezónne ovocie, menším deťom k tomu stačí pribaliť kyslomliečne výrobky. Pre starších školákov je potrebné desiatu doplniť o obložený chlebík – najmä ak deti nemali dostatočné raňajky a majú zabezpečenú dostatočnú fyzickú aktivitu napríklad na hodinách telesnej výchovy a cez prestávku.“
Obložený chlebík dodá energiu, vitamíny, minerály
Veľmi vhodné na desiatu sú celozrnné chlebíky s vysokým podielom vlákniny, minerálnych látok a vitamínov. „Chlieb, najmä balený, je vhodnejšia alternatíva ako sladké tyčinky a keksíky, ktoré kvôli podstatne vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov a tuku predstavujú bohatší zdroj energie. Aby bola školská desiata pestrá, je dobré rôzne druhy chleba striedať, klasický chlebík s tmavým, viaczrnným,“ vysvetľuje MUDr. Jana Babjaková.
Aby mali deti desiatu naozaj pestrú, môžeme ju pripraviť aj z toastového či svetlého chleba. Už najmenších školáčikov by sme mali učiť, čo je pre nich zdravé, aby si ako tínedžeri nekupovali pravidelne na desiatu chipsy, keksíky a kolu .
Vhodným tipom na desiatu je pšenično-ražný Penam Chlieb gazdovský s tradičnou chuťou domáceho chleba, ktorú si obľúbia aj deti. Dostanete ho kúpiť v praktickom 500 g balení a pretože je nakrájaný, obložené chlebíky máte hotové raz-dva.
Mnohé maminy zvažujú, akú desiatu pripraviť svojim ratolestiam na teplejšie a naopak na chladnejšie dni. „Desiatu „zohrejeme“ pridaním bielkovín z mäsa, najlepšie kvalitnej chudej šunky alebo tenkého plátku lososa. Ideálne sú šunkové či rybacie nátierky na celozrnnom chlebe. Ak ju chceme „ochladiť“, celozrnný chlieb kombinujeme so zeleninou (paprika, paradajka, uhorka) alebo s jogurtom,“ radí Ivan Mach, odborník na výživu. Na oba druhy desiatej pre vášho školáka môžete použiť Penam Chlieb viaczrnný, ktorý má vysoký podiel vlákniny a obsahuje ovsené vločky bohaté na beta-glukány. Kúpite ho balený, takže vám vydrží dlhšie, a je tiež krájaný, čiže ho stačí len natrieť dobrou nátierkou a doplniť zdravou zeleninou.
„Ak chceme deťom pripraviť zdravú desiatu, chlebík môžeme natrieť tenkou vrstvou napr. tvarohových alebo strukovinových nátierok, najlepšie pripravených doma. Doplníme ho porciou pestrofarebnej zeleniny – nakrájaná paprika, reďkovka, mrkva, šalátový list, uhorka, kaleráb. Pre spestrenie chlebík doplníme tvrdým syrom alebo na plátky nakrájaným vajíčkom uvareným natvrdo. Dôležitou súčasťou desiaty je pitný režim – ideálna je čistá pitná voda, nesladený čaj. Desiata by mala lákať dieťa aj tým, ako vyzerá, ako chutí, ako vonia – aby ju mohlo vnímať všetkými zmyslami,“ dodáva MUDr. Babjaková.
Takže z času na čas stojí zato privstať si a pripraviť svojmu školáčikovi zábavné desiatové prekvapenie – napríklad veselé zvieratko pripravené z čerstvého chlebíka Penam, domácej nátierky a zeleniny. Zabalené v desiatovom papieri, ktorý nezvlhne, a v pevnom desiatovom boxe vydrží neporušené, až kým sa váš hladný školák do neho s chuťou zahryzne. Fantázii sa medze nekladú a Penam prináša pár tipov, ako deti naučiť, že desiata je zábava a navyše výborne chutí.
Toto do desiatového boxu nepatrí
- Nadmerne solené potraviny – napr. salámy, klobásy, vyprážané mäso, slané zemiakové lupienky
- Sladkosti s vysokým obsahom jednoduchých cukrov – čokoládové a sladké tyčinky, keksíky, napolitánky
- Sladené, kolové a energetické nápoje