Ani sme sa nenazdali a sviatočné dni máme za sebou. Po pokojných chvíľach oddychu sme opäť vyhupli na kolotoč každodenných povinností a stresov. Čo keby sme sa v rámci novoročných predsavzatí pokúsili stresy odbúrať a nabiť sa kopou energie na celý rok? Začať môžeme hneď - zdravšou stravou.
Krok 1: Jedzme pravidelne
Patríte k tým, ktorí vynechávajú raňajky, celý deň pobehujú s prázdnym žalúdkom a večer zajedajú celodenný stres? Chyba. Prvým krokom k „protistresovej“ výžive môže byť veľké upratovanie v stravovacom režime – skrátka zmeniť stravovací chaos za pravidelnú výživu. Doprajme si 3-5 pokrmov denne a nezabúdajme na raňajky. Polhodinka pri obede môže byť relaxačným rituálom, vďaka ktorému sa s väčšou chuťou pustíme do ďalších povinností.
Krok 2: Stavme na pestrosť
Ak sa chceme cítiť plní energie, aby sme zvládli aj záťažové situácie, musíme si dopriať kvalitnú výživu. „Základom je pestrá strava a výživovo hodnotné potraviny. Naopak, potraviny s nižšou výživovou hodnotou – kalorické, presladené, tučné a ťažké jedlá organizmus zaťažujú a do protistresového plánu sa vôbec nehodia,“ hovorí odborníčka na výživu MUDr. Katarína Babinská, PhD. a radí:
V pestrej a hodnotnej strave by nemali chýbať
· Ovocie a zelenina - sú doslova nabité ochrannými látkami, preto by mali byť súčasťou každého denného pokrmu, najlepšie surové.
· Celozrnné výrobky z obilnín - sú chutné a majú vyšší obsah vitamínov, minerálnych látok i vlákniny než biele druhy. Ich základom sú komplexné sacharidy, ktoré nás vďaka postupnému uvoľňovaniu energie ušetria od výkyvov výkonnosti.
· Kyslomliečne, najmä probiotické výrobky - mikroorganizmy, ktoré obsahujú, sú voči nášmu organizmu priateľské a podporujú jeho správnu funkciu. Rozumnou voľbou sú polotučné výrobky.
· Mäso - prednosť dávajme druhom, ktoré majú nízky obsah tuku, aby sme organizmus nezaťažovali nadmierou živočíšnych tukov. Ideálne je kuracie a morčacie mäso. Hydina upravená na prírodný spôsob je chutným a zdravým pokrmom, ktorý organizmu dodáva cenné bielkoviny a železo.
· Na činnosť nervového systému priaznivo vplývajú nenasýtené tuky. Do zdravej výživy preto patria predovšetkým rastlinné oleje a nátierkové tuky bohaté na tieto zložky.
· Ryby – sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, potrebným pre náš mozog.
Krok 3: Antistresové potraviny
Keď sme v strese, náš organizmus niektoré látky spotrebuje vo zvýšenej miere, napríklad vitamín B1, E a horčík. Sú potraviny, ktoré nám pomáhajú tieto straty nahradiť. Patrí medzi
ne ovocie a zelenina – špenát, brokolica, avokádo, jahody, maliny. Aj strukoviny sú zdrojom prospešných látok, ak ich necháme naklíčiť, obsah účinných látok sa zvýši. Zajedanie stresov sladkosťami alebo čipsami? Zbavme sa tohto zlozvyku. Chuť na sladkosti zaženieme sušeným ovocím, vynikajúce sú sušené marhule, pretože obsahujú veľa horčíka. Dobrú službu nám urobia aj orechy, o ktorých je známe, že podporujú výkonnosť nervového systému. Neprekonateľnú túžbu po maškrte môžeme uspokojiť aj kúskom kvalitnej horkej čokolády.
Krok 4: Prečo hydinu
· Hydinové mäso obsahuje málo tukov a má vysoký podiel hodnotných bielkovín.
· S hydinovým mäsom získa náš organizmus vitamíny skupiny B, železo a fosfor.
· Vhodne upravená hydina je ľahká a nezaťaží žalúdok. Dokonca nám pomôže zbaviť sa prebytočných kíl, ak pred jej prípravou odstránime viditeľný tuk a kožu.
· HYZA Úprimné kurča s rodokmeňom na prírodný spôsob so zeleninou je výborný tip na obed či ľahkú večeru.
· Jedlá z hydiny môžeme menej soliť a dochutiť ich bylinkami a vňaťou.
Krok 5: Pozor na nápoje
Ak sa cítime unavení a bez energie, možno nám chýbajú tekutiny. Dobrým spôsobom, ako si zabezpečiť ich dostatočný príjem, je dopriať si každé 2 hodiny pohár nápoja. Avšak pozor, priveľa bublinkových nápojov, kávy, či čierneho čaju môže organizmus dráždiť. Priaznivé účinky na nervy má zelený čaj, voda, minerálne vody, bylinkové čaje a čerstvé ovocné šťavy.
Krok 6: Pohyb a spánok
V rámci zdravej životosprávy si okrem správnej výživy doprajme každý deň aspoň 30 minút pohybu a dostatok spánku.
HYZA TIPY:
HYZA Úprimné kurča diely – stačí ich vybrať a hneď pripraviť na rôzne spôsoby. Z horných i spodných stehien a krídel si môžeme uvariť silný vývar, udusiť ich so zeleninou či jemne osoliť, okoreniť a upiecť. V každom prípade chutný a ľahký antistresový obed alebo večera sú raz-dva hotové.
HYZA Úprimné kurča s rodokmeňom je kvalitné čerstvé slovenské kurča, u ktorého vieme, čo jeme. Farmu, na ktorej ho vychovali, nájdeme na etikete a keď naťukáme rodné číslo na www.uprimnekurca.sk, dozvieme sa o kurčati, ktoré sme práve kúpili, oveľa viac. S pribaleným korením z neho upečieme chrumkavú a voňavú delikatesu.